Jump to content

Prelata protectie


raz.ro
 Share

Postare recomandată

poate daca te-ai gandit sa te lansezi in afaceri si sa faci o ciupercarie... pt ca dupa ploaie prelata va tine mult si bine umezeala, favorizand dezvoltarea ciupercilor si a vietuitoarelor. Ai avea propriul microsistem :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • raz.ro

    5

  • horgarban

    3

  • Ex member

    3

  • @Bucluc

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

Nu sub nicio forma prelata !

Vara se zgarie vopseaua cand o pui pe masina si cand o dai jos .

Cat despre iarna ... Un vecin ( mare maniac in masina curata ) a avut o perioada cand isi punea prelata pe Cielo in fiecare seara indiferent de anotimp .

Spre ghinionul lui acum cativa ani dupa ce a pus prelata pe masina a plouat iar peste noapte au fost sub 0 grade si a inghetat prelata pe masina . A doua zi dimineata a luat prelata de pe masina cu " halci " intregi de vopsea .

A cojit-o ca pe banana . :lol:

De-atunci nu l-am mai vazut cu prelata pe masina . :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista prelate dintr-un material care este impermeabil,rezista si reflecta caldura si este usor de tras pe masina.nu am gasit ptr VW dar am un site unde au ptr bmw: http://www.salesafter.de/product_details.php?id=194 totul depinde de ce tip de prelata folosesti.Un amic are asa ceva si este extraordinara.O trage in 10 secunde si lasa masina in soare,daca ploua masina nu se uda plus ca in interior nu este cald si este incredibil de usoara.

Modificat de tzucul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

130 de EURO, cred ca si hotii recunosc calitatea :vaidecapulmeu:

Daca el o pune in 10 secunde oare cat ii trebuie pentru un hot sa-l ia?

Asta e traim in Romania si .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pe www.carcover.ro si chiar ma gandeam sa iau si eu una automata. Am sunat la ei si spuneau ca e in jur de 350 ron fara tva la depozitul lor(cauta distribuitori). Dar din ce vad aici cred ca mai bine nu ........sau da....Nu stiu eu sunt inca indecis :P Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile anterioare am avut prelata (pe atunci nu aveam garaj). Acum nu as mai pune. De fapt am renuntat inainte de a avea garajul.

1. Intr-adevar, nu bate soarele IN MASINA. Dar se incalzeste asa de tare sub prelata... Si nici vantul nu poate patrunde sa mai racoreasca.

2. Dupa cate o ploaie, praful de pe masina si din (de pe) prelata (din interior) ramanea lipit pe masina in forme foarte amuzante !

3. Iarna, la temperaturi scazute, e pericol totdeauna cand scoti prelata. Treci cu vederea o portiune inghetata a prelatei si poti desprinde vopseaua sau zgaria masina.

Avand in vedere experienta anterioara, eu sunt contra folosirii prelatei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai spus depinde de prelata,cea data de mine in link nu incalzeste masina,nu o murdareste si nu lasa apa sa treaca prin ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar din pacate nu rezista mai mult de o noapte, hai doua daca e luminata parcarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asta este durul adevar,am vrut si eu sa imi iau una sa am ziua ptr ca noaptea o bag in garaj dar si mie imi este frica sa nu o fure desii nu ar trebuii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea, cum vezi tu dpdv al legilor fizicii o prelata cam asa:

- impermeabila, sa nu treaca apa sau vantul din exterior spre interior;

- permeabila, sa treaca transpiratia masinii din interior spre exterior;

- termoizolanta, sa nu permita caldurii solare sa incalzeasca masina, dar nici sa se incalzeasca ea de la soare (pentru ca s-ar transmite caldura in interior);

- sa nu se imbibe cu apa (ca nu ai avea ce face cu ea uda in portbagaj);

- si, cel mai important, sa fie usoara, subtire, durabila si sa se puna/scoate in timp scurt si usor...

Eu am incercat cateva, dar in afara de reclamele diferite, realitatea era aceeasi dupa prima luna de folosire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista prelate dintr-un material care este impermeabil,rezista si reflecta caldura si este usor de tras pe masina.nu am gasit ptr VW dar am un site unde au ptr bmw: http://www.salesafter.de/product_details.php?id=194 totul depinde de ce tip de prelata folosesti.Un amic are asa ceva si este extraordinara.O trage in 10 secunde si lasa masina in soare,daca ploua masina nu se uda plus ca in interior nu este cald si este incredibil de usoara.

Am un prieten care si-a luat o prelata in genul asta pentru un E class....o trage de pe masina in maxim 10 secunde.....mi-a spus ca a dat 70 ron din Carrefour Orhideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E interesant site-ul carcover.ro, dar subliniez faptul ca trebuie pliate oglinzile inainte si scoasa antena. Indiferent de avantajele husei, dezavantajele ei si faptul ca traim in RO ma duc la un NU hotarat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu iti recomand sa pui spirt in bazinul de apa pt stergator. Te urci in masina si stergatorul isi face treaba f bine.

pt geamurile laterale spirt intr-un pulverizator

toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Daca nu a inghetat si stergatorul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai spus depinde de prelata,cea data de mine in link nu incalzeste masina,nu o murdareste si nu lasa apa sa treaca prin ea.

Chiar daca nu lasa apa sa treaca prin ea se face condens de la diferentele de temperatura.

Eu mi-am cumparat o prelata acum 3 luni din targul Vitan,m-a costat 8o ron.Motivul cumpararii nu a fost sa o pun cand tin masina acasa,in fata blocului ci atunci cand mai plec cu masina pe la tara sau alte destinatii unde chiar este nevoie de asa ceva.Cand am fost vara asta pe la un var la tara mi-am tinut masina in curte si mi-a servit drept protectie impotriva gainilor,pisicilor sau vacii care se mai freca de ea sau o lingea ;) .In rest nici eu nu recomand prelata.Am un vecin cu o dacie in fata blocului care pana acum cativa ani a avut prelata pe masina.La unul din revelioane un baiat istet s-a gandit sa arunce cu o steluta pe masina lui si era sa ii ia foc prelata.N-a apucat sa se extinda decat pe vreo 3 cm.N-are rost sa mai spun ca ia fost afectata si vopseaua.Oricum,asa cum mai spuneau si unii colegi referitor la faptul ca locuim in Romania,la putin timp dupa,a ramas fara ea. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mi-am luat azi o hus

Modificat de ezekio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@ezechio si mi-am luat o husa tot pentru protejarea masinii impotriva pisiciilor.Chiar asa ar trebuii sa se si cheme.

Am la bloc o batrana care le creste si sunt o turma.

Vecina de la parter are un caine care cum iese afara le urca pe toate-n copac.

Arata frumos in perioada iarna - primavara. Zici ca a 'nflorit. :lol:

Scuze pentru ultimile trei randuri :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti cumva pt un passat variant cam cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea pe care o am eu este foarte mare.

Eu cred ca iti incape si Passat-ul acolo. Am sa iti pun o poza imediat ce ajung acasa. Daca mergi sa cumperi o a vezi ca pe cutie iti spune pe ce tip de masina merge.Daca vezi pe acolo mecedes clasa C sau un BMW mare sa sti ca merge si la tine.La mine asa atara si este mare.

In Constanta avem o strada pe care gasesti tot felul de accesorii auto la super bani.

Se tot vorbeste ca sunt turcisme dar tin oricum.

Eu sunt la a 2 a prelata in 5 ani.

Daca te prinde gerul cu ea ai sfectit-o...... in rest tine si la poaie.

Eu pe a mea am dat 150 ron.

... si la fel ca in poza de mai sus si eu o "inod la spate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare ! M-ar interesa si pe mine o prelata care protejeaza impotriva ploii cu grindina !! Din cate am vazut , cele pe piata sunt dintr-un material foarte subtire si nu cred ca ar proteja impotriva loviturii puternice a grindinii !!! Exista ceva pe piata care protejeaza impotriva grindinii? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni!prelata e buna daca stai la curte

adica seara cand vii acasa sa speli masina ,sa o stergi... si apoi sa pui prelata

chiar daca unele prelate au pernutele acelea moi tot tb spalata masina ...altfel se va zgaria

prelatele sunt pe marimi...am vazut o masina mai sus cu o prelata mult mai mare decat necesar

eu am 2 masini ,stau la curte ,le spal inainte de a pune prelata....asa e ok

,sunt prelate de ''fas'' sau prelate cauciucate cu ..gen catifea pe interior

asa ca mai ganditi-va inainte :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bun.. Atunci cum protajam masina impotriva ploilor cu grindina????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la cazul in care masina se afla in fata blocului si nu beneficiem de vreo copertina sau gara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am citit topicul de la inceput si am observat ca nimeni nu si-a pus intrebarea " de ce ne ingheata geamurile iarna, la temperaturi scazute?" E foarte simplu, temp. din masina e mai ridicata decat cea de afara, ajunge numai sa lasati masina 5-10 min cu usile deschise, dupa ce v-ati intors seara acasa, iar a doua zi geamurile vor fi la fel de uscate asa cum le-ati lasat. (singurul inconvenient e ca trebuie sa ramaneti langa masina 5-10 min.) Eu prefer sa raman seara si sa astept decat sa stau dim. sa raschetez gheata dupa geam.

Ideea e ca temp. din interior sa ajunga la aceasi valoare cu cea din exterior, in felul asta nu mai apare condensul, responsabil cu inghetarea geamurilor, usilor, incuietorilor,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!