Jump to content

inlocuire ceasuri bord cu mfa premium de CC + volan CC pe B6 2006


minishavo
 Share

Postare recomandată

Deci trebuie doar calculatorul de coloana directie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa ceva..... din volanul vechi, nu o sa mai poti accesa MFD-ul - sa treci in setari sau radio - in rest, ramane pe BC si merge -sus-jos.

asta s-a intamplat cand s-a pus cluster de CC cu volan vechi.

si eu vreau sa imi schimb IC-ul cu unul color , eu am deja IC alb si volan vechi cu comenzi , daca pun unu color de CC trebuie sa mai schimb si volanu ?

nu.

Florine, poate zici ca-s prost, dar nu mai pricep nimic. Cu orice risc, pun intrebarile urmatoare:

1. Daca am IC rosu si-l inlocuiesc cu IC alb-negru sau color si schimb calculatorul de coloana si/sau CAN Gateway-ul, o sa mearga comenzile de pe volanul vechi?

2. Daca am IC rosu si inlocuiesc doar volanul vechi cu comenzi cu unul nou cu comenzi, o sa mearga comenzile de pe volanul nou cu vechiul IC?

3. Daca am IC rosu si pun RNS 510 si echipare bluetooth de la carsystems (retrofit), fara sa schimb altceva in afara de CAN Gateway care e versiunea E, o sa mearga telefonul prin BT macar controlat de RNS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sintetizam.... au fost cazuri in care, IC-ul de CC - cel nou - nu comunica 100% cu volanul vechi. Solutia - volan si calculator nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sa u cam expilcat cat de cat aspectele cu montaju.Dar am si eu niste intrebari cam la ce pret se ajunge cu volan de cc + Bord color + computer si ce mai trebuie. bineinteles aproximativ ca sa vedem merita pretul pt acest ,,moft\\\.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, CAN-ul meu nu e 3C0 907 530 C, ci 3C0 907 530 E si tot nu merge 100% volanul vechi cu ceasurile de CC (nu pot comuta intre setari, navi, radio). Acum vanez un calculator de coloana, care sa stie protocolul LIN 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, e valabila si la Golf 5/Jetta aceasta problema de comunicare intre volanul vechi si clusterul model 2010? De exemplu ,eu am CAN cu L.Trebuie schimbat? Multumesc

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai modul care incepe cu 1KO si nu este acelasi lucru cu modulele de la Passat care incep cu 3C0. Cu alte cuvinte "L"-ul tau nu este acelasi lucru cu "L"-ul meu (care nu il am de altfel :lol: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sa u cam expilcat cat de cat aspectele cu montaju.Dar am si eu niste intrebari cam la ce pret se ajunge cu volan de cc + Bord color + computer si ce mai trebuie. bineinteles aproximativ ca sa vedem merita pretul pt acest ,,moft\\\.

merita, moft - fiecare, dupa cum considera....

volan CC - nou - (preturi carsystem) vreo 600 euro, cluster color - 300 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, ca urmare a discutiilor avute cu tine dar si a verificarii ,,componentelor,, pe care le am pe masina, se pare ca si eu ar trebui sa mai investesc intr-un volan nou, can gateway mai nou (la mine este cu E la urma) si un calculator de coloana. Avand in vedere ca am achizitionat deja bord tip CC de diesel (alb/negru) cu mufa originala aferenta si capacul care acopera ceasurile de bord dar trebuie sa mai investesc si in celelalte piese necesare...ma declar invins (deocamdata) si n u cred ca o sa mai continui/insist cu schimbarea ceasurilor. Cine este interesat de piesele pentru schimbarea bordului, vor fi disponibile de azi la vanzare. Detalii in sectiunea aferenta ,,comertului,, si pe PM. Multumesc inca odata, si aici public, pentru sfaturi si ajutor d-lui Florin. Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine montezi clusterul nou - dupa care vedem cum se comporta - punem un calculator mai nou de coloana si incet-incet, le faci pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia mi-am montat volanul r-line cu comenzi (este tip GTI modelul vechi, nu cel nou)...daca stiam macar cumparam modelul nou de volan si continuam modificarile. Eu doresc sa pastrez volanul r-line cumparat de nou (la un pret destul de mare, nu prea se mai gasesc pe piata). Cumva codul calculatorului cel nou, care mi-ar trebui ptr. inlocuire, este (poate fi) 3C0953459AE ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AE - e LIN 1.3. Trebuie un 2.0 - deci, AH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N...ma imbolnavesti/tentezi sa continui...ai comandat deja volanul de la ei? Daca nu, poate comandam impreuna...stima!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu am comandat .

Dar as vrea sa iau doar IC-ul si un calculator de coloana mai nou fara sa schimb volanul ca mie-mi place si asta de MK5 GTI .

Si + de asta nici nu stiu pe nimeni caruia sa-i vand un volan de MK5 GTI complect cu Airbag cu tot .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi plac alea taiate, de R sau GTI 6.... doar ca mie imi trebuie cu comenzi...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi ca au si cu comenzi pe la 380 Euro .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot sa inteleg de ce sa nu functioneze comenzile de pe volanul model vechi combinat cu clusterul model nou, deoarece sunt sute de Passaturi(sau mii) in aceasta combinatie din fabrica.

A incercat cineva sa vada ce calculator de coloana au?Sau ce alta modificare?

post-21205-0-70897200-1352309805_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza e una, functionarea efectiva e alta :) Probabil difera calculatorul de coloana. Eu m-am tot sucit si rasucit, si pana la urma am ales urmatoarea cale de upgrade:

1. CAN Gateway

2. RNS 510

3. Calculator coloana

4. Instrument cluster

5. Volan CC (daca nu functioneaza cele 4 de mai sus)

6. Bluetooth

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Sunt mai multe tipuri de clustere - de B6, de CC - care merg pe UDS

2. calculatoare de coloana diferite.

3. Am vb cu cei de la Ross Tech, care au zis ca datorita protocoalelor diferite, nu merg. Sunt ferm convins, ca exista si care merg - acest lucru se constata abia cand le montezi - ce si cum - restul functiilor merg, apare doar problema ca nu poti schimba de pe MFD pe radio, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva citisem un workaround pentru ca sa mearga toate comenzile de pe volanul vechi cuplat cu clusterul nou: se codeaza prezenta comenzilor pe maneta stergatoarelor. Nu imi amintesc insa unde am citit asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumita sfaturilor lui @Florin (care mi-a asigurat ,,asistenta,, inclusiv telefonic), astazi l-am ,,chinuit,, pe baiatul de la reprezentanta VW vreo 3 ore...DAR AM REUSIT!!!. Da, am reusit sa schimb ceasurile de bord cu modelul nou afisaj alb/negru pe care initial, dupa cumparare si citirea acestui topic am inclinat/incercat sa le vand. Mare greseala faceam...functioneaza perfect, inclusiv comenzile de pe volanul ,,vechi,, (airbag triunghi). Marea distractie a fost cu mutarea pinilor din vechea/uriasa mufa in cea noua, dar totul este perfect. Mentionez ca nu am schimbat nici can gateway (am versiunea E) si nici calculatorul de coloana. Intr-un cuvant...foarte fericit. Pedalele si footrest-ul de R-line arata splendid, urmeaza si volanul r-line (care a venit deja) modelul ,,vechi,, ptr. a putea folosi acelasi airbag. La rugamintea lui @Florin o sa fac o scanare cu VAG-ul si o sa postez aici, ptr. a putea fi de folos si la alti useri (azi, fiind la reprezentanta VW, am utilizat VAS-ul oficial). Stima!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la lucrul acesta ma gandeam si eu, si nu prea cred sa marga fara schimbari suplimentare. Foarte probabil ca zvonurile care spun ca bordul "cel nou" nu merge fara upgrade CAN Gateway, etc se refera la instrument cluster-ul color.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!