Jump to content

inlocuire ceasuri bord cu mfa premium de CC + volan CC pe B6 2006


minishavo
 Share

Postare recomandată

@DRI@N ... buna intrebare. Initial si eu am vrut sa-mi cumpar cu IC-ul color de la polonezi. Am preferat varianta ,,oficiala,,...adica ceasuri de B6 (nu de CC) provenite de pe un passat din 2009 diesel (avea motor de 1.6 TDI). S-au ,,pupat,, din prima, fara dureri de cap suplimentare. Acum am o dilema...ceasurile vechi indicau 188402 km (reali dealtfel) si acum am 43792 km (pe ceasurile noi, atat avea masina dezmembrata de pe care s-au dat jos)...ce sa fac? Despre IC-ul color...vorba lui @Florin...pana nu incerci, nu ai de unde sa stii, poate merg :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumita sfaturilor lui @Florin (care mi-a asigurat ,,asistenta,, inclusiv telefonic), astazi l-am ,,chinuit,, pe baiatul de la reprezentanta VW vreo 3 ore...DAR AM REUSIT!!!.

cu mare placere.

Km - trebuie sa mergi la cineva, sa ii treaca pe ai tai.... cineva care are sculele dedicate pt facut km.... sa ii dea inainte, la tine.

Legat de bordul color - in teorie, trebuie sa mearga - in privinta CAN-ului - ramane de vazut.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km - trebuie sa mergi la cineva, sa ii treaca pe ai tai.... cineva care are sculele dedicate pt facut km.... sa ii dea inainte, la tine.

M-as duce sa-i dau inainte...dar la cine? Nu am apelat pana acum (nu a fost cazul) la cineva care sa faca asa ceva (cei de la VW au incercat, la solicitarea mea...dar fara succes). Stima!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta si tu pe cineva, pe Google.... sigur o sa gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit unul astazi...maine merg la el...tipul a fost socat si m-a intrebat de 3 ori daca sigur a inteles bine, adica km inainte si nu inapoi...el este obisnuit zilnic sa-i dea inapoi si eu, mai cu mot, vreau sa adaug km...de abia astept sa ma vad cu el...probabil ma va intreba din nou si fata in fata daca nu cumva a inteles gresit la telefon ce doresc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in final am pe masina ceasurile r-line premium color cu functia staging si volanul nou . totul functional si arata extrem de bine .

si niste poze :

post-32123-0-83797700-1353355427_thumb.j

post-32123-0-13479000-1353355432_thumb.j

post-32123-0-56703000-1353355436_thumb.j

post-32123-0-77230400-1353355441_thumb.j

post-32123-0-13709900-1353355452_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin spus.... afisajul ala, e cu totul altceva, pentru un B6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte misto ceasurile , otada o sa imi cumpar si eu dar cu acele rosii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

quote name='iuly1209' timestamp='1353355482' post='1969970']

in final am pe masina ceasurile r-line premium color cu functia staging si volanul nou . totul functional si arata extrem de bine .

Frumos Iulian, dar trebuie sa faci ceva si cu panoul de clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuly1209

Hai acu zine si noua ce trebuie schimbat

Inafara de panou + mufa + trim ce mai trebuie casa mearga comenzile de pe volan ?

Eu am volan de MKV-GTI merg comenzile model vechi sau trebuie schimbat volanul cu unul denasta nou ?

Ce ai mai schimbat inafara da aceste doua componente calculator de coloana directie can gateway sau ce ?

Multumesc,

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic altceva - can nou, calculator de coloana nou, volan nou, cluster nou.

daca vor merge toate butoanele - vezi dupa ce-l montezi.... e posibil sa nu stie de unul dintre butoane, avand in vedere ca, la clusterul nou, difera protocolul de comunicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine pe mine ma intereseaza sa-mi zica iuly ce coduri au piesele pe care le-a schimbat .

Eu am can cu M in coada .

Ma intereseaza ce cod are calculatorul de coloana si ce codari trebuie facute

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy,

Calculatorul de coloana este la adresa 16 ?

Eu am codul 3C0 953 549 B si ar trebui 3C0 953 549 AH sau cum ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, calculatorul este 16 - steering wheel

iti trebuie 3C0 953 549 AH, daca vrei sa treci la volanul nou.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar merge si cu BA in coada ?

Ca am gasit unul mai ieftin dar e de Passat CC ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut, 3C0 953 549 BA e midline - deci, nu merge - nu suporta comenzi pe volan.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar can-ul 3C0 907 530 M trebuie si el schimbat ?

Sau asta suporta modificare clusterului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai cu M ? suporta clima noua.... deci si clusterul, mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuly1209

Hai acu zine si noua ce trebuie schimbat

Inafara de panou + mufa + trim ce mai trebuie casa mearga comenzile de pe volan ?

Eu am volan de MKV-GTI merg comenzile model vechi sau trebuie schimbat volanul cu unul denasta nou ?

Ce ai mai schimbat inafara da aceste doua componente calculator de coloana directie can gateway sau ce ?

Multumesc,

O zi buna .

calculator coloana cu terminatie AH , AJ , AK - ultimele doua nu le-a gasit in sistem la magazin cand am vrut sa comand - pret 870 ron

can gateway cu teminatie Q - aprox 770 ron

cablu comenzi volan - 190 ron - ca sa nu fie schimbata spirala trebuie demontata mufa de la cablul vechi si folosita pe cablul nou

asta si multe altele le fac colegii care se ocupa de instalari de aici de pe forum pe care ii recomand , fac o treaba excelenta putin spus

instrument cluster 300 euro cu transport inclus livrat in mai putin de 24 ore - nou nout in tipla nu reconditionat cum am citit pe forum , trim 280 ron ( cel de aluminiu este mai scump insa nu imi trebuia acela ) , volan si airbag

asta e lista completa cu ce am schimbat eu

atentie la can-urile de china ca doar scrie pe ele ca au terminatia Q insa multi si-au luat teapa . eu am preferat ca decat sa risc 500+ ron de pe ebay sa il iau din magazin .

Calculatorul cu AH l-am gasit si in Polonia 140 euro + 25 trasnport . La fel am preferat pt 150-200 ron mai mult sa il iau din magazin fiind sursa sigura .

la passaturile 2009-2010 in sus can-ul este sigur bun si la toate la care am verificat pt cei care voiau sa cumpere volan aveau calculatorul de coloana cu terminatia AH chiar daca nu aveau comenzi pe volanul din fabrica

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuly1209

Sal.,

Eu am can cu terminatie M iar tu zici ca trebuie cu Q.

E posibil sa nu mearga cel cu M pe care il am eu ?

Poti sa-mi dai pe PM link-ul cu calculatorul de coloana din Polonia ?

Astept raspuns,

Multumesc.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... eu zic sa lasi ultimul, CAN-ul... ca nu are de ce sa nu mearga cu al tau.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. iuly1209

Am gasit sa cumpar volan de Golf MKVI - GTI complet cu airbag si cablul de la spirala la airbag / comenzi, si as avea nevoie de ajutor la montaj legat de schimbarea mufei ce intra in spirala .

Pozi sa-mi zici cum sa scot firele din mufa noua si sa le pin la mufa veche ?

Are ceva daca mai folosesc calculatorul de coloana actual, adica pana o sa vina calculatorul nou ?

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa - pastrezi locatia firelor de la comenzi, airbag-ul - unul merge in airbag-ul actual, pe al doilea - montezi

rezistenta.

Pinii - ii scoti cu un depinator - daca nu ai, confectionezi dintr-o agrafa....

calculatorul - nu cred ca se va pupa la comenzi - sunt curios sa vedem daca lucreaza si care buton... acum, depinde si de ce calculator ai tu acum pe masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!