Jump to content

Inlocuire aer contionat cu climatronic


tamek
 Share

Postare recomandată

Sorin Dumitrascu

2007 scrie dar cred ca e facuta in 2006. A fost pe comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca trebuie sa faci si modificarea firelor de la motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Dumitrascu

Ce inseamna asta?

Am facut modificarile astea.

Screenshot_20160326-175822.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai facut tot ce scrie in printul tau si nu merge, atunci nu poti pune clima noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Dumitrascu

Merge totul inafara de clapeta de recirculare. Chiar nu pot face nimic? Sa incerc alt climatronic mai vechi? Asta cred ca e 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Dumitrascu

Am verificat pe climatronic si am setati senzori de umiditate unknown. E corect sau trebuie sa debifez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Dumitrascu

Mersi, aveam si start stop bifat la clima. Am debifat. La senzori daca bifez not active nu vrea. Acum am numai 0 in loog coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acum asta era solutia veche - avand in vedere ca ultimele versiuni de VCDS au suport de long coding si pe unitatile noi, se codeaza normal, in functie de dotarile masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare in legatura cu panoul climatronic de seat 5f0907044e se potriveste si pe golf ,jetta ,passat ,cc ?Am observat ca la golf codul este 5g0907044r.Ele am vazut ca arata la fel.Imi cer scuze daca s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panoul climatronic de la masini pe platforma MQB nu merge pe masinile mai vechi PQ35/PQ36.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/15/2016 at 2:14 PM, 5inci said:

Am si eu o intrebare in legatura cu panoul climatronic de seat 5f0907044e se potriveste si pe golf ,jetta ,passat ,cc ?Am observat ca la golf codul este 5g0907044r.Ele am vazut ca arata la fel.Imi cer scuze daca s-a mai discutat.

seamana si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Colegii la acest model de climatronic nu ar trebui sa afiseze pe display rcd cand setez temperatura? Masina e 2009

Screenshot_2016-05-01-18-33-37.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afiseaza, chiar daca a venit din fabrica in aceasta combinatie. Nu are panoul aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta înseamnă ca ar trebui sa incerc cu trecerea la panoul mai nou de climatronic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Dupa lungi chinuri, am ramas in pana de idei si va cer sfatul: Am schimbat panou de climatronic pe VW Eos 2007 cu panoul de pe CC-ul meu 2010 (cod cu ES in coada). S-a modificat Pin 16 - Pin 20, merge climatronicul, retine setarile, functioneaza toate functiile. Probleme:

1) Am facut Flaps Adaptation, atat din VCDS 15.7.3, cat si de pe unitate, dar NU merge sa fac Compressor Run-In nici din VCDS, nici de pe unitate. In VCDS, cand incerc sa fac testul afiseaza "Error setting or hardware issue". Totusi, compresorul functioneaza correct, fara erori!

2) Cand se comuta pe LO + AC (cea mai mica temperatura), se inchide flaps-ul de recirculare. Doar pe LO + AC se intampla acest lucru! Pe orice alta temperatura de la 18 grade pana la HI, cu sau fara AC, flaps-ul functioneaza normal/corect. Tot in VCDS, am observat ca in momentul in care comut pe LO + AC, imi apare eroarea "Motor for indirect ventilation flap - intermittent". Doar atunci, in rest, 0 erori si functioneaza cum trebuie. 

Orice feedback este binevenit! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea o gasesti in paginile anterioare. Trebuie sa legi pin 7 la pin 10 din mufa maro ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Am citit, stiu ca modelele pana in MY2007 vin cu 2 flaps-uri si trebuie legate in parallel ca sa fie actionate concomitent. Ideea e ca am incercat si aceasta varianta si face exact la fel... Ma gandesc ca, masina fiind 2007, are un singur flaps si de aceea nu este nicio diferenta daca le leg sau nu... Partea ciudata este ca functioneaza normal cu orice combinatie de comenzi de temperatura mai putin pe LO + AC. Inclusiv doar pe LO, fara AC, merge normal...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎5‎/‎1‎/‎2016 at 9:10 PM, lambda_dryver said:

Am citit, stiu ca modelele pana in MY2007 vin cu 2 flaps-uri si trebuie legate in parallel ca sa fie actionate concomitent. Ideea e ca am incercat si aceasta varianta si face exact la fel... Ma gandesc ca, masina fiind 2007, are un singur flaps si de aceea nu este nicio diferenta daca le leg sau nu... Partea ciudata este ca functioneaza normal cu orice combinatie de comenzi de temperatura mai putin pe LO + AC. Inclusiv doar pe LO, fara AC, merge normal...

lambda_dryver, aceasta manifestare o am si eu masina mea fiind un Passat b6 hl noiembrie 2006 fabricatie, nici acum nu am gasit rezolvarea, cat despre colegii de forum care vin si scriu ''rezolvarea o gasesti mai sus'' doresc sa le spun ca nu este nici o rezolvare in acest topic pe care l-am citi de 10 ori, poate sunt eu chior, daca stiu ei unde se afla aceasta rezolvare sa posteze un link care sa ne directioneze chiar acolo, este usor sa faci pe expertul si sa spui ca rezolvarea o gasesti undeva unde nu exista si este mai greu sa explici oamenilor care este rezolvarea chiar daca se pune intrebarea de 1000 ori, poate aici sunt colegi care nu sunt chiar asa priceputi cum ''sunteti voi'' si nu inteleg anumite lucruri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A pus cineva climatronic cu acest cod  561 907 044AG  pe b6 ?? (fabricație 2015) are același protocol de comunicare ca 3AD907044G ?? 

IMG_20160517_152936_-630348125.jpg

20160517_154942.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, geoland87 said:

A pus cineva climatronic cu acest cod  561 907 044AG  pe b6 ?? (fabricație 2015) are același protocol de comunicare ca 3AD907044G ?? 

IMG_20160517_152936_-630348125.jpg

20160517_154942.jpg

Eu am asa ceva pe b6, pe ce masina vrei sa il pui? daca vrei sa il pui pe b6 nu tias recomanda, eu am ceva erori de care nu pot scapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce erori ?

 1 ca nu comunica cu IC-ul 

2 eroare  lipsa senzor calitate aer ? 

daca sunt aste este normal :D 

tu ai acelasi cod 561 907 044 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
lambda_dryver
On ‎5‎/‎1‎/‎2016 at 8:47 PM, lambda_dryver said:

Dupa lungi chinuri, am ramas in pana de idei si va cer sfatul: Am schimbat panou de climatronic pe VW Eos 2007 cu panoul de pe CC-ul meu 2010 (cod cu ES in coada). S-a modificat Pin 16 - Pin 20, merge climatronicul, retine setarile, functioneaza toate functiile. Probleme:

1) Am facut Flaps Adaptation, atat din VCDS 15.7.3, cat si de pe unitate, dar NU merge sa fac Compressor Run-In nici din VCDS, nici de pe unitate. In VCDS, cand incerc sa fac testul afiseaza "Error setting or hardware issue". Totusi, compresorul functioneaza correct, fara erori!

2) Cand se comuta pe LO + AC (cea mai mica temperatura), se inchide flaps-ul de recirculare. Doar pe LO + AC se intampla acest lucru! Pe orice alta temperatura de la 18 grade pana la HI, cu sau fara AC, flaps-ul functioneaza normal/corect. Tot in VCDS, am observat ca in momentul in care comut pe LO + AC, imi apare eroarea "Motor for indirect ventilation flap - intermittent". Doar atunci, in rest, 0 erori si functioneaza cum trebuie. 

Orice feedback este binevenit! Multumesc!

 

On ‎5‎/‎1‎/‎2016 at 9:10 PM, lambda_dryver said:

Am citit, stiu ca modelele pana in MY2007 vin cu 2 flaps-uri si trebuie legate in parallel ca sa fie actionate concomitent. Ideea e ca am incercat si aceasta varianta si face exact la fel... Ma gandesc ca, masina fiind 2007, are un singur flaps si de aceea nu este nicio diferenta daca le leg sau nu... Partea ciudata este ca functioneaza normal cu orice combinatie de comenzi de temperatura mai putin pe LO + AC. Inclusiv doar pe LO, fara AC, merge normal...

Revin cu un update: Cand masina este decapotata, AC-ul merge perfect pe orice setare de temperatura! Problema se manifesta doar cand masina este capotata. Am mai observat ca pare a fi ceva legat de temperatura exterioara intrucat cu cat este mai cald afara, cu atat temperatura la care merge AC-ul este mai ridicata (la 33 grade C exterior - functioneaza de la 21 grade pana la HI; la 15 grade exterior - functioneaza de la 18 grade pana la HI...).

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎6‎/‎3‎/‎2016 at 4:21 PM, lambda_dryver said:

 

Revin cu un update: Cand masina este decapotata, AC-ul merge perfect pe orice setare de temperatura! Problema se manifesta doar cand masina este capotata. Am mai observat ca pare a fi ceva legat de temperatura exterioara intrucat cu cat este mai cald afara, cu atat temperatura la care merge AC-ul este mai ridicata (la 33 grade C exterior - functioneaza de la 21 grade pana la HI; la 15 grade exterior - functioneaza de la 18 grade pana la HI...).

Poblemele de la punctele 1 si 2 le adeveresc si eu chiar si treaba cu compressor first run. Sunt curios la tine daca poti accesa blocul de masuri de pe hvac? la mine unu nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!