Jump to content

Inlocuire aer contionat cu climatronic


tamek
 Share

Postare recomandată

Da eu am un rcd510, o sa ii scot mufa din spate de alimentare si vedem ce se mai intampla.

am scos firele dar nu am avut timp sa le leg si la fel ca tine viktor vreau sa le leg fara sa le tai ci doar sa le "crestez" de protectie.

acum intrebarea mea este trebuie sa ramana pin la 7 si 8 in mufa care intra in clima, chiar daca nu mai vin nici un fir la ele? 

Am vazut ca multi au taiat si de aceea va intreb daca influenteaza in vrun fel pinul din mufa, dupa mine nu ar avea nici o importanta.

Modificat de bibi1411
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, viktor25 said:

iar pe 20 scoatel de asemenea cu totul si bagal pe 16.

Mutarea acestor fire prin aceasta metoda nu se poate face deoarece papucul de la firul 20 nu este identic cu cel de la firul 16 .

La 20 este papucul mai mare ca cel de la 16 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mutat firele dar se pare ca nu afiseaza nimic pe rcd510. 

Si am rezolvat, o simpla "modificare" in rcd510(chiar daca am tot incercat sa il scot restartez tot nu a vrut).

umbland prin meniul rcd 510 am descoperit ca exista o setare numita climate displays care era off, deci altadata sa fiu mai atent:banghead::251:

erori ramase sunt 13701424 function restricted due to missing message,

13701456 - Function Restricted due to Missing Message(s) 
          U1111 00 [009] - -        

     si cea pt senzorul de calitate a aerului.

am inteles ca primele sunt de ceasuri rosu-albastru si poate mai trebuie codat ceva pe la clima(o sa umblu in alta zi, timpul nu ne mai permite azi), iar senzorul il voi cumpara cat de curand  si monta.

 

 

Modificat de bibi1411
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

424 e de la cluster si 456 eu l-am avut pentru ca nu era codata unitatea de clima. Am ramas si eu cu 424 chiar daca masina are cluster alb/rosu. Trebuie cluster mai nou de 2011 se pare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat - sa fie de B7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand o sa mai  am timp o sa incerc sa ma uit ce nu este codat bine.

eu ma bucur ca am reusit sa fac upgrade-ul totul merge cum trebuie(setare pentru scaune incalzite nu o retine, dar am inteles ca trebuie umblat in coding) si mai am de cautat un trim pentru clima.

multumesc tuturor pentru sfaturi, lucruri explicate de "n" ori ca sa fie totul clar pentru toti :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Memorare setare scaun incalzit in adaptari nu in codari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa trecera la noul climatronic de Cc, m-am ales cu urmatoarele erori + cele de senzor de calitate aer si instrument cluster

          Address 08: Auto HVAC       Labels: 5K0-907-044.clb
Control Module Part Number: 3AD 907 044 C    HW: 3AD 907 044 C
  Component and/or Version: Climatronic   H03 0303
           Software Coding: 0018002002
            Work Shop Code: WSC 12345 123 12345
              ASAM Dataset: EV_ACClimaBHBVW411 A01001 (VW46)
                       ROD: EV_ACClimaBHBVW411_VW41.rod
                      VCID: 337CFF3BCB35911AD262E11-8066
5 Faults Found:

9473393 - Motor for Right Temperature Flap 
          B108D 71 [008] - Actuator stuck
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 74
                    Mileage: 263266 km
                    Date: 2016.03.17
                    Time: 15:51:05

9472881 - Motor for Fresh Air / Recirculated Air Flap 
          B108B 71 [008] - Actuator stuck
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 7
                    Reset counter: 76
                    Mileage: 262375 km
                    Date: 2016.03.09
                    Time: 17:50:51

Problema este ca nu stiu ce sa fac cu aceste erori, care sunt motorasele respective, unde sunt amplasate???? cand fac setarea clapetelor imi spune ca setarea a fost facuta cu succes si nu mai apar erorile dar acestea revin dupa o perioada de timp. ce se petrece???

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste si tu primele pagini din acest topic si sigur gasesti respunsul la intrebarea ta,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii. Am o rugaminte. O poza cu butonul de incalzire parbriz poate sa imi puna cineva de pe climatronic nou? Am pus un pariu cu cineva care trebuie sa schimbe parbrizul si sunt curios cum arata.  E vorba de passat B 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, geoland87 said:

citeste si tu primele pagini din acest topic si sigur gasesti respunsul la intrebarea ta,bafta

Geo, am citit topicul de n ori și nu am găsit un răspuns plauzibil la aceasta problema. Când voi avea timp voi desface torpedou sa vad dacă lucrează când fac setarea din vcds și apoi voi urmări sa vad dacă se blocheaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la modelu asta . La cel din poza pusa de mine. E cel de langa auto nu ?

86679772_1_644x461_comenzi-climatronic-vw-parbriz-incalzit-cod-5k0907044fb-bucuresti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@viktor25  din ce an este masina ? ai modificat firele ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 minutes ago, geoland87 said:

@viktor25  din ce an este masina ? ai modificat firele ? 

e numai buna de pr. rabla, deci 2006. am modificat firele si tot ce trebuia modificat si schimbat, deci clima lucreaza bine baga aer rece/cald pe toate gurile de ventilatie, compresoru brici dar am acele erori si nu stiu ce sa le fac. 

Banuiesc ca acele motorase sunt blocate pe deschis ca daca erau pe inchis nu mai baga aer peste tot

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 5 1.9tdi 2007.08 , si mentonez ca am urmarit acest subiect pt trecere la clima model 2010 , astazi am trecut si eu , dar spre surpinderea mea la pin 16 era gol...cea ce ma facut sa il pun direct plug and play , l-am pus si surpriza mergea perfect....nici macar adaptat nu a trebuit..sunt chiar foarte surprins...

12422381_995672380507758_449066653_o.jpg

12516852_995675187174144_444495959_o.jpg

12443420_995709443837385_996112106_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut  flaps adapt si basic settings?

dupa ce scoti cheia din contact si pui iar contactul iti tine minte ultima setare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviz celor care vor sa faca trecerea de la vechiul climatronic la cel de Cc, fara sa se mai complice sa mai decupeze plasticele din interiorul bordului si alte decupaje care nu isi au rostul pastrati ornamentul de la radio cd/navigatie(fiecare ce aveti) si cu un pic de talent din partea cuiva priceput va iesi ceva de genul asta, fara luftul acela de sub navigatie :)

DSC_0003.JPG

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi dau seama in ce consta talentul aici...a modificat vechiul trim de la climatronic?

panoul oem este creat cu luftul pentru butonul de avarii si cu lampa de airbag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cred ca e colantat trimul alu brushed si e lasat un exces de colant acolo in acea zona. Asa am facut si eu si nu se mai vede luftul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, mrn_smn a scris:

Ai facut  flaps adapt si basic settings?

dupa ce scoti cheia din contact si pui iar contactul iti tine minte ultima setare?

doar flaps adapt am facut , dupa ce scot cheia ramane la temperatura setata. de ex il las pe 23 si dupa ce scot cheia si o bag iar tot pe 23 ramane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se pastreaza si dupa mai mult timp, e ok - asa cum am mai zis, sunt N tipuri - nu se poate generaliza, din pacate.

legat de trim - se vede doar daca te uiti din spate sau de jos, degajamentul pentru butonul de avarie de B7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Sorin Dumitrascu

Am schimbat si eu climatronicul original cu cel din poza. Am recircularea activata continuu. Clapeta nu se misca la actionarea butonuli. Am modificat firele conform specificatiilor de pe forum. Si degeaba. Cand ploua mi se abureste toata masina. Pe VCDS nu am decat erorile cu senzorul si mesajele. Ma poate ajuta cineva? Va rog, nu as vrea sa-l pun la loc pe cel de pe masina.

20160226_133024.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an este masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!