Jump to content

Proceduri VAG COM la Golf IV si Bora


misulikkk
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

vezi in aria Oferte Extinse si prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur este cineva si in Galati !

Va salut, am un vw bora, am inteles ca se poate afisa din vcds mesajul welcome. Ma puteti ajuta?Asa in mare, unde sa intru etc.

- ai maxidot ?

- ai immo 3 ?

daca raspunsul la cele doua intrebari este DA, citeste eepromul ceasurilor si trimite-l pe mail - dupa care ti-l modific eu si il scrii pe masina.

Nu are cu ce sa il citeasca - i-am explicat si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

no, a trecut mai bine de o saptamana de la postul meu.. daca nu am primit dump-ul, am banuit ca nu are cu ce... 

 

ajutorul meu ramane valabil, daca isi citeste dumpul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 6Q0 909 605 A
   Component: 27 AIRBAG VW5  01   0006  
   Coding: 12855
   Shop #: WSC 01317  
   VCID: 3561C75F0FB4ADB6775-4A3A

1 Fault Found:
00532 - Supply Voltage B+
            07-10 - Signal too Low - Intermittent
 

 

Rog o parere autorizata cu privire la eroarea de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterge-o si mergi mai departe fara griji. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ai avut bateria slaba - descarcata - etc - si din aceasta cauza ti-a stocat eroarea de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muuultumesc foarte mult Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS se poate verifica nivelul uleiului si kilometrii posibili pana la urmatoarea completare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu se poate.

 

se poate verifica doar cat mai este pana la urmatoarea revizie - informatie valabila doar daca s-a resetat intervalul de service, cand s-a facut revizia anterioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura se poate seta semnalizarea sa clipeasca de 3 ori fara sa trag de tot de maneta?

Adica apas un pic si semnalizeaza de 3 ori ... asa are un coleg de al meu la un polo din 2001.

 

Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ms de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta un modul de "confort blinker" ca sa faca ce vrei tu. Se vand si pe la noi pe forumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dan, ms am facut un search si am gasit un DIY pe VWVortex, dar nu ma intereseaza.

Ma gandeam ca daca se poate activa din VCDS atunci o fac, dar nu e asa important incat sa recurg acum la operatii de genul acesta.

Oricum ms de sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dan, ms am facut un search si am gasit un DIY pe VWVortex, dar nu ma intereseaza.

Ma gandeam ca daca se poate activa din VCDS atunci o fac, dar nu e asa important incat sa recurg acum la operatii de genul acesta.

Oricum ms de sugestie.

Buna. Poti. Chiar sapt trecuta mi-am montat pe golf comfort blinker. Gasesti pe net sau iti dau link in priv. Ai de unit 5 fire. Nu este cine stie ce modificare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Folosind programul vag-k+can commander full 1.4 china (recomandat aici pe forum), dupa citire daca modific direct in program, (fara sa salvez bin-ul si modificand cu ponyprog de ex, salvand si pe urma load bin file and write) se modifica contorul bin-ului virgin? (formulat altfel:daca fac modificarea range "online" se modifica contorul de rescrieri?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contoarul de la ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contorul de cate ori a fost modificat binul din bord. Intrebarea mea a fost mutat dintr-un alt topic, pt ca era gresit postat, dar acolo era continuarea la cele dezbatute acolo. Era postat in forumul cu skoda (http://vwforum.ro/topic/115343-schimbare-ceasuri-si-ecu-adaptari/page-3). Citez de acolo: "Citesc un fisier din bord, acesta are 0 rescrieri, il modific  pt ceva(range , iluminare ace , etc), il scriu sus, doar daca il recitesc o sa am in "noul" fisier contorul modificat. Daca vreau sa mai fac o modificare, dar aceasta o fac tot pe primul fisier citit(cel cu contor 0) dupa rescriere si recitire o sa ai tot 1 scriere. Daca in schimb modificarea o fac pe fisierul recitit  dupa prima modificare, la o noua recitire o sa ai 02 la contor. Cu alta cuvinte contorul pe OBD nu poti sa-l faci 00 inapoi , doar 01 minim." explicat de terrabyt, ceea ce e si clar. Intrebarea mea este, daca fac modificarea "online", se modifica si atunci contorul?

Modificat de profollie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA orice scriere se modifica contorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce adresa se afla contorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea este cu ce ne deranjeaza acest lucru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios la mine de cate ori a fost modificat bordul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce adresa se afla contorul?

La binurile mele din topicul http://vwforum.ro/topic/115343-schimbare-ceasuri-si-ecu-adaptari/page-2 am gasit schimbarea la adresa 014D, dupa cele mentionate acolo e singura diferenta din 00 in 01

Modificat de profollie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios la mine de cate ori a fost modificat bordul. 

Daca te referi la modificare KM, acestia nu afecteaza contoarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca se modifica km nu sare contorul cu o unitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!