Jump to content

GOLF 5 - 2.0 TDI - BKD


Doomy

Postare recomandată

@The_Ego stiu asta dar in situatia data nu am avut de ales , in a doua zi dimineata a trebuit sa plec pana la Timisoara , nu aveam de ales decat sa merg cu anvelopa actuala , nu aveam ce sa rezolv sambata seara pe 1 dec  . Am strans din dinti si am mers incet urmarind evolutia gaurii in  cei  500km+ pana la Timisoara . Gaura din cauciuc intr-adevar s-a marit considerabil (poza mai jos) dar nu a pierdut aer pe drum .  Evident nu mai era sigur sa merg cu acea anvelopa in continuare . 

page1.thumb.jpg.e18ed07d781d301d9d1c7a5afb9fbcce.jpg

M-am orientat rapid sambata  si am comandat doua anvelope asemanatoare cu livrare in Timisoara , am reusit sa le montez abea azi pe masina datorita cozilor care sunt prin TM  la vulcanizari.   Am vrut sa fie aderenta cat mai uniforma , asa ca pe fata acum Exploratorul e incaltat cu un set nou de Nokian WRD4 cu dot 4517 :) mai fresh ca painea calda :)) 

Anvelopa buna ramasa o sa o transform in roata de rezerva dupa ce ii gasesc o janta corespunzatoare, macar iarna sa am la mine roata de rezerva mare echipata corespunzator. 

20171205_125649.thumb.jpg.fa48fa027ee395b96b249f667b65ba31.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ne vedem cu bine si in noul an , nu am mai postat de ceva vreme  , a fost o perioada extrem de ocupata .  Am incheiat anul trecut cu putin sub 30k KM  , mai am putin si ating pe bord 330.000KM . Merge perfect ! Trage de rupe ! O placere in continuare la condus :D 

Barele transversale ma uimesc in continuare cat de utile sunt  :D  am avut cateva de carat si s-au dovedit alegerea buna. page3.thumb.jpg.68653b1198088fc5e2fa13b278a7dfeb.jpg

 

Am ajuns iar pe la Catalin @EEXCALADE prin Bacau , la doctorul suprem !   pentru o verificare generala si o discutie de calitate !  

Cu ocazia asta a fost refacut avansul conform recomandarilor lui Catalin , masina trage de rupe  si consuma de vis !  sub 6% extern.  Multumesc si aici Cataline! 

page2.thumb.jpg.e0d53de50ca1b77dcac12a4364c154c9.jpg

 

Nu m-am putut abtine , am mai luat cateva jucarii pentru golf  :  Un set de stergatoare fata+spate ,  redresorul de baterie si testerul de la LIDL . Si eu care imi faceam griji ca nu mai gasesc.  Sper sa nu ajung sa  folosesc redresorul , e doar preventiv luat. 

Cel mai important , am acum roata de rezerva mare de iarna !  Am cumparat o janta de tabla in coditie foarte buna si am transformat cauciucul ramas in rezerva de iarna !  Merg mai linistit acum. 

page1.thumb.jpg.9ab1b113543cf629855e4284b58e9e84.jpg

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

S-a cam pus praful pe aici :)   Exploratorul continua sa bata drumurile din tara asta :D  in ultimile doua luni am mai batut drumuri de Bacau , Cluj si Oradea .   

page3.thumb.jpg.dab19b08933f3919a0ea2427a9cdc4da.jpgpage2.thumb.jpg.8e1d40e0981f6288be8ef8ad97a987d8.jpg

 

Cu mici probleme specifice varstei  :)   :  a mai crapat un senzor ABS si pe cealalta roata spate si l-am schimbat si pe acesta : 

5aa7a2a3e0c0f_SenzorABS.thumb.jpg.5e6d64bde64c8a7ae16fc53b08817b74.jpg

A crapat si rulmentul Fata Dreapta , la fix 50.000 de la schimbarea acestuia  , au fost amandoi rulmenti fata schimbati in urma cu 50.000 km  , unul a picat in primii 2000km iar acesta la 50K. ......deci NGH  :emthdown:....  l-am inlocuit cu un rulment FAG  care pana acum este ireprosabil . 

5aa7a2a390da2_RulmentFag.thumb.jpg.8eab7088235724a2a7273451fdc03db0.jpg

 

A urmat apoi revizia  :  am trecut pe ulei Valvoline Xtreme  MST C3 5w40  :D  care vreau sa spun ca este super pana acum , am deja 500 km si vad ca joja a ramas la maxim . Tonalitatea motorului este diferita fata de toate uleiurile folosite de pana acum.  Pentru filtre am mers pe Purflux . 

Odata cu revizia am aerisit si franele + ambreiajul , lichidul de frana din sistem era curat dar better be safe ! 

20180308.thumb.jpg.91f56e137529767de9e7267227adc6b5.jpg

Sa vina vremea frumoasa sa trecem la jantele de vara ! 

  PS: Exploratorul a depasit 9 ani de cand este in posesia mea :soothe[1]:

Link către comentariu

Felicitari pentru intretinerea exemplara! Sunt fan "Explorator" si silent follower. La si mai multi km si ani impreuna va doresc :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
nicusor_pintilie

Felicitari pentru cum intreti masina.Filtrele Purflux sunt mai bune decat cele Mann?Drumuri bune.

Link către comentariu

@nicusor_pintilie  La cel de Aer si Polen nu prea vad diferenta , dar la motorina si ulei se vede ca aduna mai multe impuritati datorita formei lor zig-zag .

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Summer mode ON !  

In rest totul bine , uleiul Valvoline este foarte ok , consumul lui e cam de 50mll /1000 km deci pe la jumatate de litru la fiecare 10k km nu e rau :)  

page1.thumb.jpg.65fb130be9f4a3e3e9b2ede641ef056b.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Inca se tine bine :)  a mai crapat un rulment , de data aceasta nu mecanic doar O-ringul  de la ABS a fost mancat de rugina asa ca am schimbat tot rulmentul cu unul SKF ,  cel cu problema a fost Spate dreapta , cel la care am mai schimbat un senzor de abs in trecut......senzorul a fost si el schimbat , a fost tocat la capat de rulmentul mancat de rugina  , dadea eroare de intermitent.....

In rest am mai schimbat cateva furtune de combustibil si spre uimirea mea am detectat o pierdere de antigel , destul de mare.....adica vasul era pe minim ....  am gasit problema destul de repede ,  un O-ring cu problema , l-am inlocuit , am completat cu antigel si acum pare totul in regula . Suntem tot in teste :)  

Mai am eroare din cand in cand pe broasca soferului  , o sa o reconditionez iar cand am timp :)   

page22.thumb.jpg.fb0ce545f1d1ee5fbb2958a3902046bd.jpg

Lucrurile astea mici ma macina, cu toate ca merge impecabil ......isi arata varsta......parca presimte ceva ?

 

Link către comentariu

Un Ford Explorer?:))

Lăsând gluma la o parte, îmi place mult cum o întreții. Si bravo ca ai grija de ea chiar dacă vrei sa treci la altceva! Apropo, cam ce te tentează?

Link către comentariu

Cred ca ceva gen Tiguan, sau un scout. Yeti e mic.

 

Cand citesc topicul lui Doomy imi aduc aminte de fosta masina, pe de o parte ma apuca nostalgia, pe de alta parte imi amintesc ca am trecut prin exact aceleasi probleme, dese, si nu regret decizia luata.

Link către comentariu

Sa vedem ce o iesi :salut:

? to be continued..... 

Link către comentariu

BIG Like! :icon_thumright:  Felicitări!  Așteptam prezentarea detaliata!

Link către comentariu
grandtourismodiesel

foarte frumoasa masina.  Incearca sa ramai pe uleiul din poze. Filtre foloseste Knecht Mahle, sunt mai calitative decat purflux.

Link către comentariu

Multumesc de urari tuturor !

La ulei tot pe Valvoline raman si la filtre vedem , le iau in considerare si pe cele Knecht Mahle. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De astazi povestea noului Explorator  incepe  aici

 

Golful ramane in continuare la mine , revin cu update cat de curand posibil . 

Link către comentariu
  • 4 months later...

Daca reusesti sa-l convingi sa preia topicul astept un mesaj. Pana atunci, topicul se inchide.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!