Jump to content

GOLF 5 - 2.0 TDI - BKD


Doomy

Postare recomandată

Au venit si piesele , saptamana viitoare sper sa am timp sa le montez.  Am trecut pe ulei OEM , nu mi-a placut deloc ca mi-a mancat mult ulei Motul , dar in rest nu am ce sa ii reprosez. DSC_0138.thumb.JPG.5f76fca1bba91e1f06d43d0a9ecc7bed.JPG

Link către comentariu

@sebip 2 L am luat spre completat just in case , cu un litru fac Flush dupa ce scurg uleiul vechi.  

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Am zis sa incerc si Purflux la recomandarea unei cunostinte  , cu toate ca nu cred ca o sa vad diferente.Macar la cel de habitaclu sper sa vad o diferenta.   Probabil la urmatorul schimb o sa iau si filtre OEM , nu sunt diferente asa mari de pret. 

Link către comentariu

Din ce am auzit eu, și nu vreau sa provoc pe nimeni, știu ca e un subiect "sensibil" care stârnește tot felul de discuții:)), filtrele OEM, chiar dacă sunt făcute de aceiași producători ca cele AM, respecta garantat normele VW prevazute în caietele de sarcini. Nu înseamna ca cele AM sunt neaparat proaste dar cele OEM prezintă mai multa garanție. 

Link către comentariu

@Andrei_72  stai calm ca nu sunt genul sa imi dai trigger cu o astfel de replica :biggrin: (cum sunt altii de prin "zona")  , stiu ca este adevarat ce zici tu cu calitatea impusa de producator ,dar cand fac revizia de doua sau chiar trei ori pe an mai ma uit si la diferenta de pret :)  

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Hai la multi ani ! :)  

300.thumb.jpg.9c38a942f94bc5c5763a572b1123489a.jpg

Saptamana trecuta cat eram prin Bacau am atins si eu 300.000 care in urma urmei doar o cifra ramane :) 

page1.thumb.jpg.be4cb5f6bf5ea62f236a1166ecf9b68c.jpg

 

Am reusit sa fac si revizia , schimbat placutele si rulmentul problematic pe spate . Revenim la zero probleme :D  Deocamdata nu am impresii de uleiul OEM , sa mai treaca cateva mii de KM  .

20170505_130325.thumb.jpg.a39aa89e2d1d8b094ee4f7de3f25d617.jpg

 

Saptamana asta am un drum prin TImisoara si putin prin Ungaria pe la Debrecen apoi la intoarcere vreau sa imi incerc norocul pe Transalpina :rolleyes:

 

Link către comentariu

La cati mai multi km fara evenimente neplacute!

Link către comentariu

@blordc Multumesc !  asa sa fie ! 

M-am intors din scuta excursie business & pleasure :D  de 1400 km . M-am bucurat din plin de masina si de ce ii poate pielea  .  Am mers special cu viteze mai mari ( nu le pot mentiona aici :rolleyes:) sa vad special daca mai papa ulei , dar dupa 1400 km de maltratare :)  nu a papat deloc ulei ,  joja este pe acelasi nivel ca in ziua de schimb .   Singurul lucru care cred ca l-am "stricat" este lichidul de frana :D  cred ca l-am cam ars de la atata mers tare , curbe si franari mai sportive ....dar totusi important este ca m-am bucurat de masina . Lichidul de frana se schimba. 

La intoracere , asa cum am zis mai sus,mi-am incercat  norocul pe Transalpina , de fapt inca de la intrare in tara,  daca tot am avut o 12 ore alocate pentru drum, am zis sa il configurez cat mai pustiu si cat mai frumos ca peisaje, indiferent daca are asfalt sau nu :)  

Pana la urma destinatia inseamna 10% si drumul pana la destinatie 90% din distractia unei excursii , cel putin pentru mine. 

Traseul a fost  Caransebes->Hateg->Petrosani->Obarsia Lotrului -> Transalpina->Voineasa->Brezoi 

Transalpina mai are mult pana sa fie gata de deschis , este plin de copaci cazuti , pietre si alte obiecte pe drum si inca plin de zapada sus......ultimele 2 curbe pana in varf sunt acoperite cu cel putin 30 cm de zapada, asa ca m-am intors din drum , dar macar cu zambetul pe buze ca am fost singura masina de pe drum :D :   

G0015326-horz1.thumb.jpg.7b9f958e898d30b3eedf337f6efa167e.jpgG0015673-horz2.thumb.jpg.9fe0d5369277c65679d77f5817dbae6a.jpgG0015469-horz3.thumb.jpg.568d4dff97e9e0a26bb682776dc06d70.jpgG0015592-horz4.thumb.jpg.29416767ad5cc96c642a58e5fbac1ab1.jpgG0015266-horz11.thumb.jpg.8bfd53d8c865605bdc7806ef4ad34a57.jpgGOPR5325-horz14.thumb.jpg.6c4fdc65eb9282b631ab4611240ddcbc.jpgGOPR5326-horz13.thumb.jpg.f6d8b2bc7ddfcb90ba637734c048cfa1.jpgGOPR5322-horz15.thumb.jpg.e936b68167a1b1dbb5ad4f4af527fbdd.jpg

 

 

GOPR5327-horz12.jpg

Link către comentariu

Ai fost foarte inspirat cu traseul, foarte frumoase pozele :D

 

Link către comentariu

@bestman1  10x :D  

Ieri cand am spalat masina , am gasit taieturile astea pe noul cheder de la parbriz :( :wacko::icon_cry:

Stalpul nu are urme deloc , dar chederul pare a fi taiat , intentionat. 

20170512_133248.thumb.jpg.f8708dce2fa1208339774a4b45cbd293.jpg

 

Link către comentariu

De obicei urmele de genul se fac de la jet foarte puternic tinut de aproape, dar la cum arata acolo e posibil sa fi atins ceva.

Foarte frumoasele pozele si excursia, noroc ca forumul este privat ca este de "dosar penal" parca atunci cand intri pe drum inchis circulatiei publice :P 

Link către comentariu

Nu cred ca am atins ceva , ar fi fost lovit si stalpul .  Posibil sa fie de la spalatorie . 

Pentru asa peisaje  ma riscam sa merg si fara numere pe masina :P 

Link către comentariu

Si eu cred ca sunt de la jetul de apa. Ca sa faci zgarieturile alea cu un obiect dur fara sa atingi vopseaua trebuie prcizie chirurgicala.

Link către comentariu

@Andrei_72 hai ca exagerati! Ce jet de apa poate sa taie si sa lase urmele alea in cauciucul ala??? 

Link către comentariu

Sebi, e de la jetul de apa din pacate. Cel de la spalatorie a tinut lancea foarte aproape de parbriz, a avut presiune foarte puternica.

Acum ceva ani mi-am facut exact asa, singur, chederul parbrizului unui Peugeot 308, din neatentie.

Materialul ala cauciucat e destul de sensibil, grija la spalatorie...

Link către comentariu

Este foarte posibil sa fie cum ziceti voi, de la jetul de spalare , nu ma gandisem la asta , cred ca am maine drum prin zona spalatoriei si verific daca exista si camere.

Initial credeam ca a fost ciugulit de o pasare , la o postare anterioara am prins in flagrant pe  masina o cioara/corb :D  

Link către comentariu

Am fost la spalatorie , nu exista camere pe rampa de spalare , doar in parcarea de uscare , dar din calitatea 480p doar culoarea masinii o poti distinge. 

Am comandat ambele chedere pana la urma : 7-9 zile dureaza, doar pe OEM vin :wacko:

Link către comentariu

Pentru linistea mea, :D , pe chederele care le dai jos, du-le pana la spalatorie si pune-i pe baieti sa de-a cu apa cu presiune pe ele, vezi daca le distruge!

Modificat de sebip
Link către comentariu

O sa fac testul , astept sa vine chederele noi apoi in numele stiintei incercam :D 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am reusit sa fac si testul cu chederul de la parbriz , se confirma ca de la jetul de spalatorie este problema. Chiar si de la distanta de 10 cm au fost facute urme destul de vizibile : 

20170528_111304.thumb.jpg.d7b8d9ca7cde9eae49c4249a6c7ca727.jpg

 

Am montat si chederele noi : 

page1.thumb.jpg.3d237d69b7b12b181a887d4b8318d5a9.jpg

 

In rest aduna kilometri cuminte, am avut drum prin Brasov si Codlea , numai pe ploaie.... , sa vina odata vremea frumoasa :D 20170526_164020.thumb.jpg.c00ad0d4e07634e1616dac3135700f8f.jpg

 

Link către comentariu

pai si...cine a platit chederele noi pana la urma?

Link către comentariu

ghici? :) normal ca eu , la spalatoria aia nu se vedea nimic pe camera . Dar sa fiu sincer , nu sunt 100% ca de acolo erau facute semnele , poate cu o saptamana in urma la alta spalatorie,  dar din pacate in Timisoara am spalat masina atunci...

Acum am prins obsesie pe chestia asta si stau "geana" pe astia cand spala masina. 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!