Jump to content

nivel benzina in carburator


althomas
 Share

Postare recomandată

Cum reglez nivelul de benzina?

Se vorbea de 10-11 mm, dar cum masor?

De la plutitor in jos/in sus? Un desen ceva?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca esti in cautarea unui Colortune - vad ca esti pe drumul cel bun :D - Ia-ti Colortune-ul si nu o sa mai duci grija nivelului ... ;) (in sensul ca o sa poti sa reglezi toate astea "concret" , cu colortune)

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania n-am gasit nicaieri .Sa comand afara, n-am curaj.A comandat careva, si a primit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te teme - , lor le e mai multa frica de noi (ca natie estica in apucaturi) decat noua de ei ;) ... am comandat o gramada la viata mea, chiar si toba din SUA si a venit, si acu o sapt mi-a venit (pe numele lui taica-miu) un alternator nou-noutz ... Si da, am comandat si colortune. si a venit.

Trebuie sa sti sa cumperi de pe ebay... (sunt cateva reguli de urmarit ) sau sa gasesti pe cineva care stie .

Eu nu te pot ajuta, din pacate, nu mai sunt in tzara.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu cont pe ebay si paypal, zi ce si cum si ne intelegem noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la astia am luat eu colortune, parca http://www.ebay.de/itm/Test-u-Diagnosezundkerze-Glaszundkerze-COLORTUNE-14-mm-/390154779403?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item5ad7097b0b

Atentie - daca va strangeti mai multi pt un colortune, trebuie avut in vedere ca e destul de fragila, si trebuie avut grija de ea (si spune in instructiuni ca nu trebuie lasata sa mearga in reprize mai lungi de 5 minute - maxim )

Dar in opinia mea merita cu prisosinta - mi-a "deschis ochii" in materie de carburatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe viitor daca mai vreti sa spuneti. asa cum am comandat ptr el comand si ptr cine crede ca are nevoie

m-am documentat si eu ce e cu colortune asta si chiar ca merita si intradevar tre avut grije de ce si cum se utilizeaza. totul scrie in manualul cu care sper sa vina. eu l-am gasit pe net si am mai citit pe forumuri cum il folosesc oamenii

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita, intr-adevar :) ...

E ceva ce n-ar trebui sa lipseasca nici unui "rablagist" de profesie - alaturi de lampa strobo, turometru "de lucru" ( sau incorporat in lampa strobo) si compresmetru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de turometru.Se alimenteaza de la bobina, si apoi?De unde mai trag fire?

+ cam la cate turatii la relanti se probeaza cu lampa strobo?800-1000 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turometrul se alimenteaza la + si - si de la bobina se obtine turatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de regula mai e un fir care vine la becul care ilumineaza cadranul si care se leaga la pozitia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am chestia asta. etot un colortune? stie cineva cum se foloseste?

post-11780-0-80476700-1350584031_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e tot la fel, numa sa mearga. tot pe tel iti spun ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum reglez nivelul de benzina?

Se vorbea de 10-11 mm, dar cum masor?

De la plutitor in jos/in sus? Un desen ceva?Multumesc

http://www.vw-resour...oat_needle.html

Needle Valve Washers

A problem can occur if the thickness of the washer under the float needle valve is incorrect, which in turn will make the fuel level in the carburetor float bowl incorrect. The fuel level effects the fuel level on the emulsion tube. The emulson tube works with the air bypass jet and seems to effect the rate of fuel vaporization. This means that the level of the fuel in the carburetor bowl is critical.

If the fuel level is a little low in the bowl (washer too thick), then facing downhill and cornering will cause the engine to run lean, causing stalling. Facing uphill the mixture would be a little richer - closer to normal. If the main jet in the carburetor is a little lean, that would make any bad fuel mixture settings even worse.

Following is a procedure for correctly setting the level of fuel in the carburetor bowl -

Note: Washers are available in thicknesses of 0.50mm, 0.8mm, 1.00mm, and 1.5mm. Several sizes are included in the carburetor overhaul kit. The correct washer for the 34PICT/3 carburetor (per the overhaul instructions) is 0.50mm.

  • Position the car on a level surface (or, if the carburetor is removed from the car, place it so that it is level.
  • If the carburetor is installed, idle the engine briefly to ensure that the float bowl is full.
  • If the carburetor is not installed, fill the float bowl using a piece of hose attached to the fuel inlet pipe.
  • Remove the carburetor upper part and the gasket so that the fuel level can be measured.
  • The distance from the top of the carburetor body to the surface of the fuel should be 19.5mm +/- 1.0mm.
  • If the fuel level is too high, use a thicker washer under the float valve.
  • If the fuel level is too low, use a thinner washer.

Modificat de MikeRG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm... trebusoara ruseasca. probabil ca asta nu se foloseste in reprize de maxim 5 miunte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!