Jump to content

Dimensiune maxima roti Golf


sorin
 Share

Postare recomandată

Pai pentru jante pe 14", nu stiu daca sunt cauciucuri mai late de 175. :D Eu nu stiu alte dimensiuni in afara de cele puse de colegul Predator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    23

  • DJ44MKE

    13

  • Robotelu

    9

  • R Z F

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am jante oem santa monica pe spate cu anvelope 245//45/17 nu atinge nimic before/after suspensie sport!

pe fata am 225 latime...si cred ca ar atige 245

eu nu vroaim asa de latete pe spate dar a fost o ocazie...nu va sfatuiesc ...masina e putin mai ridicata de spate talonul fiind mai inalt la 245 fata de 225:)

referitor la rar....anult trecut in august am fost cu un bmw pt autenticitate(si rar)..si avea niste roti care nu erau trecute in talonul din germania..baiatul de acolo mi-a spus ca daca masina este echipata cu dimensiunile trecute pe stalpul masinii sau la buson....chiar daca nu apar in talon, ei nu comenteaza. posibil sa fie in funcite de cine o verifica:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe golful meu am 205/50/17. Sunt cu 5mm mai inalte decat normal. Pot sa zic ca nu am observat nicio problema, din contra masina e mai inalta decat atunci cand am rotile originale (175/80/14), scazand riscul sa ating diferite borduri etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
...masina e putin mai ridicata de spate talonul fiind mai inalt la 245 fata de 225:)

Aia ce ai scris tu e latimea si nu afectaza inaltimea masinii, talonul e de genul 40, 45, 55.etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu jante de 16" cu anvelope 215 55 si e putin mai inalta fata de anvelopele stock 195 65 15 si se simte diferenta si la stabilitate. Problema e ca anvelopele nu sunt trecute in talon (Am 205 55 16).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa fie mai inalta, inaltimea balonului e aceeasi ca si la dimensiunea 205x55/16, difera doar latimea caii de rulare cu 1 cm. Nici intre 195x65/15 si 205x55/16 nu exista diferenta vizibila cu ochiul liber la inaltime.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus una langa alta rotile de 195 65 15 langa 215 55 16 si ultima e mai inalta . Da o diferenta in circumferinta si pe car bibles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform sursei indicate de tine, www.carbibles.com, diferenta intre circumferintele celor doua dimensiuni de anvelopa este 8,17 mm, in favoarea anvelopei cu dimensiunea de 195x65/15. Aceasta diferenta nu este vizibila precum spuneam mai devreme cu ochiul liber atunci cand rotile sunt montate pe autoturism.

post-10294-1273119895_thumb.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e adevarat . Dar eu spuneam de diferenta intre rotile stock care sunt 195/ 65/ 15 (asa cum aveam eu inainte) sau (205/ 55/ 16) si ce mi-am montat eu 215 / 55 / 16. Diferenta e si in circumferinta Ultimele sunt putin mai inalte fata de 195 / 65/ 15. E vizibil daca pun rotile una langa alta si se vede diferenta si pe calculatorul de pe car bibles.

Nici eu nu credeam ca ar putea fi diferenta dar e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut!

Vreau sa imi cumpar un set de roti iarna pentru un g4,marimea 175/80/14 si codul de janta:6jx14/h2.

Eu am pe masina jante aliaj oem 195/65/15 insa nu stiu codul de janta...credeti ca se vor potrivi cele de iarna descrise mai sus?

atasez si o imagine cu jantele pe care le am in acest moment:

post-31500-1275030566_thumb.jpg

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Vreau sa imi cumpar un set de roti iarna pentru un g4,marimea 175/80/14 si codul de janta:6jx14/h2.

Eu am pe masina jante aliaj oem 195/65/15 insa nu stiu codul de janta...credeti ca se vor potrivi cele de iarna descrise mai sus?

atasez si o imagine cu jantele pe care le am in acest moment:

ai grija la etrier...daca incape roata si nu loveste etrierul, dar din cate stiu eu nu incape, loveste in etrier iar daca treci de la 195/65/15 ...........tb ??/75/14 nu 80. vei avea o diferenta ce iti va indica o eroare de viteza

Modificat de theonae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante din astea am avut si eu si merge pe benzina, pe diesel nu intra din cauza etrierilor. Dupa cum vad in sematura ai motor p benzina deci nu ar trebui sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e motor de 1.4 incap...dar daca e motorul de 1.6 jante de 14 inch nu stiu, nu cred ...etrierul si dimensiunea discului fata e de 280mm la tdi, la 1.4 e de 256mm iar de 1.6 tot 256mm

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.6 16v si cu astea a cumparat masina. Incapeau fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.4 16v.Deci ar trebui sa se potriveasca fara probleme!

mersi de raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

as vrea sa cumpar 4 anvelope continental de la un prieten, si nu stiu ce sa fac deoarece dimensiunile sunt urmatoarele: 195/50/15, problema este ca la masina mea, masina din semnatura, dimensiunile din talon sunt 195/65/15, as vrea sa stiu daca este vreo problema, daca aceste anvelope cu inaltimea de 50 fata de cea recomandata 65, va influenta in vreun fel comportamentul masinii, si daca da in ce fel? sau ce diferente majore vor fi? mentionez ca pana acum am folosit numai anvelope cu dimensiunile din talon, 195/65.15. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta de inaltime a talonului, o sa iti intareasca un pic suspensia. Asta se traduce printr-o suspensie mai rigida, dar si o directie mai ferma. In teorie, diametrul mai mai mic al rotii (daca vei pune cauciucurile de 195/50/15), se va traduce printr-un demaraj mai rapid dar si respectiv o viteza maxima mai mica (eventual un decalaj al vitezometrului - ar trebui sa arate in plus, ceva km/h).

Avand in vedere ca diferentele intre cele doua marimi nu sunt prea mari, nu cred ca o sa simti ceva diferente,la demaraj si viteza maxima.

Ideea e, daca iti va placea cum arata masina cu ele. S-ar putea sa ai impresia ca sunt de pe alta masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe niste roti 15 aliaj golf 4 2004 acuma am cauciucuri de 195 incap de 205?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor as avea o intrebare.. vreau sa imi iau un set de jante santa monica pe 17 cauciucuri 225/45 R17... Momentan am jante de tabla de la mama ei cu cauciucuri 175/80/R14.. ar trebui sa aduc o modificare la ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat sunt santa monica OEM nu trebuie sa faci nimic, se potriveste perfect pana la ultimul prezon :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare, vin si eu cu o (mica) problema. acum 4 ani am cumparat un golf IV care a venit echipat cu jante din aliaj pe 15 (195/65/15), masina nefiind la primul proprietar din romania avea in CIV trecute doar 1 singura dimensiune de roti - si anume 175/80 R14 care evident au fost trecute si in talon - si atunci cei de la RAR au trecut cu vederea dimensiunea rotilor si mi-au dat ok-ul.

acum 2 ani am facut ITP-ul fara probleme (la un nenea la coltul blocului) doar ca acum se pare ca NU mai pot face itp-ul decat daca pun rotile care sunt trecute in CIV (si in talon) si ca pentru a putea circula cu masina respectiva ar trebui sa ma duc la RAR pentru a face modificarile necesare.

Intrebarea mea este daca am nevoie de ceva acte mai speciale (de pe la producator sau reprezentanta) pentru a face astfel de modificari? din ce stiu (si am mai citit si pe-aici) pe golf IV poti pune mult mai multe dimensiuni. a mai patit cineva asa ceva?

p.s. se pare ca incepand de anul trecut e musai sa ai ce scrie in talon si evident in carte - cica si politia e mai atenta la asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la reprezentata VW din localitatea ta si de acolo o sa-ti dea o foaie cu toate dimensiunile legale pentru modelul tau de masina( o sa te coste vreo 200 ron + ). Dupaia te duci la R.A.R. sa iti aprobe si sa treaca in talon dimensiunea respectiva ,cred ca o sa te coste si acolo.

Dar de ce nu faci tu disparut talonul :D si iti scoti altul nou. Cele noi nu indica ce dimensiune la anvelope ai,si scapi mai ieftin asa....doar cu o taxa de deteriorare sau pierdut talon ,mai bine intereseazate pentru talonul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la reprezentata VW din localitatea ta si de acolo o sa-ti dea o foaie cu toate dimensiunile legale pentru modelul tau de masina( o sa te coste vreo 200 ron + ). Dupaia te duci la R.A.R. sa iti aprobe si sa treaca in talon dimensiunea respectiva ,cred ca o sa te coste si acolo.

multumesc de ajutor - cred ca asa voi face.

Dar de ce nu faci tu disparut talonul :D si iti scoti altul nou. Cele noi nu indica ce dimensiune la anvelope ai,si scapi mai ieftin asa....doar cu o taxa de deteriorare sau pierdut talon ,mai bine intereseazate pentru talonul nou.

problema nu e doar in talon (m-am gandit si la varianta asta) problema e ca la ITP unde se uita si in cartea masinii.

astept sa treaca sarbatorile si voi rezolva problema - sper sa nu am mare nevoie de masina ca al draqu` itp-ul e expirat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Am cumparat masina din germania vara trecuta, intre actele masinii din germania am avut o omologare de roti pe 17, am dat-o la noi la rar cand am facut cartea, a fost acceptata si mi-a trecut in carte si dimenisunea de 17, dar cand am inmatriculat masina cucu in talon nu apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!