Jump to content

Dimensiune maxima roti Golf


sorin
 Share

Postare recomandată

Depinde cat de oxidate sunt jantele , un set pe 15 decapate + vopsite ajunge la 400-500 lei , sau daca le faci personal undeva la ~ 200 lei materiale folosite. 

 

Vezi mai multe info aici despre reconditionarea jantelor ---  http://vwforum.ro/topic/52486-reconditionare-jante/ 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • marius1982.11

    23

  • DJ44MKE

    13

  • Robotelu

    9

  • R Z F

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

As dori si eu sa-mi pun jante ceva mai mari.Momentan niste avus 2 originale pe 15, dar am gasit la cineva o pereche de aluett pe 17 superbe si care vin foarte bine pe variant.Tipul le vrea pe ale mele si ii mai dau eu o diferenta cca100 euro.Credeti ca merita sa fac schimbul, sunt ok jantele aluett pt masina mea?Ca aspect sunt sigur ca masina va arata muuuuult mai bine dar vreau sa nu am alte probleme la suspensie/directie.Si nu stiu cat de rezistente sunt aluett-urile fata de avus II originale care sunt foarte rezistente pe drumurile noastre.

post-116159-0-21903000-1394436280_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal. Stie careva merg prezoane antifurt de Passat pe golf 4 (jante montreal 1). De pe jantele din stanga pe cele din dreapta

post-116832-0-67423300-1396906935_thumb.

post-116832-0-55047100-1396906939_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,eu am niste jante 235/40/18 .pot sa zic ca am masina de 3 ani si jantele de 2 ani.

probleme cu suspensia nu am avut ,bucsele nu le am schimbat pana acum, singurele parti care le am schimbat au fost doi rulmenti.

parerea mea este ca daca vreti sa va puneti jante R18, puteti sa va puneti fara probleme...

am uitat si am mai schimbat o singura data bucsele din capul amortizoarelor

nu au fost facute modificari la caroserie, suspensia este stock.

jantele sunt de pe un audi tt

post-58258-0-46994000-1397632208_thumb.j

post-58258-0-66372800-1397632219_thumb.j

Modificat de cristiturlea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/40/18 sunt dimensiunile cauciucurilor, nicidecum a jantelor. Daca stii cumva ET-ul si J-ul jantelor, sa ne spui. Ai omologat noile dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, acum 2 3 zile mi-am achizitionat o pereche de OZ R16 (Cauc. de vara) si am o mica problema. Sa le pun sau nu pe masina eu am avut pe R15 ! Nu sunt sigur pentru ca unii zic ca ar atinge ba nush ce si nu am tupeu mai bine cer un sfat :)))

post-113901-0-37516600-1397656761_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina arata bine inclusiv cu jante pe18` insa de omologat maxim este 17`, si asta doar la motoarele mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu le pui, nu o sa stii. Sunt pe 16, posibil sa iti atinga doar daca ai distantiere, altfel nu cred.

Asteptam poze sa vedem cum dau pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ET mai mic de 30, e posibil sa atinga. Daca nu, e ok.

 

Eu unul nu cred ca o sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele din poza par sa aibe ET mare (40) iar latimea max 8 J. Linistit, nu atinge nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase jantele voastre, mai ales cele Alluette. Totusi, pentru a scoate maximum din aspectul lor trebuie: 1.suspensie reglabila 2.caroserie hatchback cel putin, daca nu coupe. Pe variant arata un pic nefiresc. Dar...gusturile nu se discuta, conteaza pasiunea si multumirea fiecaruia. Din experienta mea pot sa va spun ca jantele pe 18" cu anvelope 225/40 sunt foarte potrivite, le am de un an si nicio problema la caseta de directie (asa cum se spune) sau la alte componente. E adevarat ca am montat dintr-un bun inceput reglabila FK si bucse pline de Audi TT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etalonul este 32.nu stiu j-ul si nici nu le am omologat.

Modificat de cristiturlea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET nu inseamna etalon, vad ca toata lumea foloseste eronat acest termen. Etalon dex.

 

ET vine din germanul "Einpresstiefe", care inseamna "insertion depth" sau, mai cunoscut, "offset".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am inteles ,ok atunci et este 32

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti!

Anul trecut mi-am cumparat masina din semnatura pe care am luat-o de la vanzator cu jante Santa Monica de 17' 225/45/17 !Problema este ca jantele nu sunt trecute in cartea de identitate a masinii, dar culmea am omologare pe jante de 19' !Care ar fi demersurile pt a intra in legalitate si cam ce costuri implica?

post-130375-0-82343700-1400005615_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai vorbeste la RAR si poate iti trec din proprie initiativa toate rotile compatibile, dar asta implica o taxa de aprox 150 ron( deoarece la orice intrare la RAR platesti aproximativ 100 ron identificarea masinii- cand cel de la RAR pozeaza toate seriile masinii- si aproximativ 50 ron taxa pentru modificarea in cartea de identitate). Daca inainte de a baga masina la RAR ti se spune ca nu vor sa iti omologheze rotile, mergi la cea mai apropiata reprezentanta VW cu actele tale si actele masinii(care trebuie sa fie pe numele tau/ al unei rude de gr 1, altfel in functie de persoana de la relatii cu clientii poate sa comenteze, si intrebi daca pe masina ta vw accepta rotile de 17, si daca zice ca da le zici ca vrei atestarea aceea in scris cu stampila reprezentantei, si o semnatura autorizata si apoi mergi cu asta la RAR, platesti taxele de la RAR si iti scrie in CIV. 

La Autoworld(dealerul din Cluj ) ofereau astia hartia cu rotile compatibile pe masina la pretul de 50 ron. In Oradea, am intrebat de fantezie si a zis ca imi da gratis hartia(probabil ma vazuse si pasionat)+ ca le bagasem deja ceva bani in buzunar pe partea de service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult de informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
golf4 afumati

Salut. Vreau sa imi pun pe un golf4 1.4 jante de 8,5 j latime pe fata si 10 j latime pe spate. Dimensiuni: 225.45.17 fata si pe spate 235.45.17 mentionez ca masina este stock. Va trebui ceva modificari la suspensie, sau va ucide repede articulatia, rulmentii, directia, s.a.m.d.???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.detin si eu un vw golf 4 1.4 16v si vreau sa stiu ce dimensiuni sunt potrivite pentru anvelope la niste jante pe 17

Modificat de Madalin89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal, 225 / 45 pentru R17 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult.dar indicele de viteza sau celelalte detalii privind anvelopele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicele de viteza este viteza maxima cu care poti merge cu anvelopele in siguranta. Cum indicii pentru autoturisme incep de la T, care inseamna 190 km/h, chiar nu are importanta de care iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Ca tot va veni iarna si jantele mele de tabla sunt cam ruginite m-am gandit sa-mi iau unele noi de tabla. Am vazut la unele masini in special Opel jante de tabla spitate, oare exista spitate si pt. Golf4 ?

Mi se par mult mai practice cele spitate iarna , se curata mai usor in interior si nu mai acumuleaza atata mizerie care duce la dezechilibrarea rotilor.

 

Aveti careva asa ceva si de unde ati cumparat ?

 

Multumesc.

 

post-22241-0-41605900-1407666408_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!