Jump to content

Audi Q5 Hybrid 2012


kadettro

Postare recomandată

Motoarele pe benzina utilizeaza ciclu otto, iar atunci cand carburantul are o cifra octanica mai mare auto-aprinderea in timpul compresiei este mai mica raportata la temperatura de aici generind o putere mai mare. daca cei de la PoRo stiau putina termodinamica nu iti mai dadeau un raspuns atat de...inconsistent :P

 

Cel mai probabil a fost un defect de fabricatie.

Link către comentariu

5 erori in total, de 4-5 ori am fost la PBN (inregistrate doar 3 se pare...) si odata la Scorpion in Galati,  si abia acum au catadicsit sa-l schimbe...



S-au gandit ca asta e  Wankel cred :)))

Link către comentariu

Bine ca ti l-au schimbat restul chiar nu mai conteaza ;)

Link către comentariu

Nasol este ca imi aparea martorul de eroare imediat ce alimentam si de obicei alimentez cand plec la un drum mai lung si ma umpleam de spume ca trebuie sa stau cu martorul ala in bord.

Si partea a doua : le-am lasat de 4 ori masina in service cate 2-3 zile ca sa-si dea seama ce are.

Ca sa nu mai zic : mi-au cerut 800 ron pe o curatare si gresare de trapa si am garantie doar 3 luni la lucrare :)) (Traim in Romania)

Link către comentariu

Si la mine tot min 95 scrie pe usita dar pana acum la ~53000 a papat numai de 100(in majoritatea cazurilor mol evo) si nu mi-a dat vreodata eroare.Decat sa infunzi injectoare,sa mearga prost si sa dai bani din buzunar mai bine bagi in continuare de 100 si eventual busesti din nou catalizatorul pe banii lor.

Eu sincer nu i-as lasa sa isi bage nasul la trapa.Merge mai prost sau are vreun simptom?

Modificat de TDR
Link către comentariu

Stiu ca trebuie sa demonteze trapa. Cam mult 800 pt o demontare.... si la ce se refera garantia ca daca peste 3 luni intra apa numai esti acoperit de garantie? :))

Link către comentariu

N-au demontat nimic, au curatat cu aer comprimat si au uns, fereasca D-zeu sa o fi desfacut pe banii mei... :)

Trapa scartaia cand mergeam pe drumuri cu gropi si au ajuns la concluzia ca scartaie din cauza mizeriei, am trei luni acum la dispozitie sa-i contrazic, cert e ca nu mai face acum... au uns caile de rulare cica...

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Stiu ca trebuie sa demonteze trapa. Cam mult 800 pt o demontare.... si la ce se refera garantia ca daca peste 3 luni intra apa numai esti acoperit de garantie? :))

 

Probabil la faptul ca nu va mai scartai 3 luni.

Link către comentariu

Corect, numai ca nu stiu de unde termenul asta...3 luni garantie?

Link către comentariu

Atat are vaselina termen,hahaha.

Masina este vis,m-a hibridizat radu astazi...newton power!

Brgds

Link către comentariu

vaselina are termen atat de lung (3 luni), de aici si pretul.

aer comprimat si uns...buna afacere. daca tu esti impacat cu faptul ca ai dat 800 lei pt operatiunea asta...

Modificat de Muale
Link către comentariu

Eu nu-s impacat deloc, dar ce era sa fac, de unde sa stiu ca o curatare costa 800 ron? E cat un detailing mai rasarit al intregii masini :)

Link către comentariu

Pai unde altundeva? Daca stateam la Arad sau Timisoara , vedea doar Germania.

Link către comentariu

Iti spune ce o sa-i faca, cat costa nu, depinde cat doarme ala langa masina si cat costa piesele mici si materialele, in fine nu mai conteaza...

Link către comentariu

Impresionant de mult.... faceam o revizie la banii aia. Dar masina numai are garantie? Eu trapa la scirocco am facut-o pe garantie, la fel scartia.

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Corect, numai ca nu stiu de unde termenul asta...3 luni garantie?

Conform legislatie actuale sunt obligati sa dea 3 luni garantie la manopera si 18 sau 24 de luni dupa caz la piesa. Cum la tine nu s-a shimbat nimic ai primit 3 luni garantie la manopera. Stii cum e: unde-i lege nu-i tocmeala

Link către comentariu

Tocmai de aia nu ma agit, avem o tara de cacao cu legi de cacao facute dupa ureche de un Dorel sau mai multi(fara nici un fel de aluzie pentru cei ce poarta numele asta).

O faceau pe garantie daca era vreo piesa defecta, asa e o operatiune de curatare, e ca si cum ai avea masina murdara si te duci la garantie sa ti-o spele.

Ce m-a deranjat este ca mi s-a spus ca se face odata pe an o curatire a trapei deci ar fi normal ca atat sa-ti dea garantie nu 3 luni ca ma duc de 4 ori pe an si am scapat de 800 de euro doar curatire...

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Jecmaneala pe fata , la Land Cruiser pana  la 90.000 km nu am curatat vreodata trapa si merge impecabil sa nu mai spun ca de 800 ron (manopera) imi schimba lichidul de frana,uleiul la diferential si din cutia de viteze .

Sunt curios daca si la Touareg tot atat cer si tot atat de des.

Pana la urma sper ca nu vrei sa bagi benzina mai proasta..

Modificat de TDR
Link către comentariu

Asta cu trapa e ditamai teapa , la fiecare revizie trebuie sa o greseze , cel putin cat are garantie. Pai ce, daca greseaza usile/balamalele nu pot face si la trapa, la fel.

Link către comentariu

Trebuiau sa mai recupereze din banii de catalizator... Asta numai in Romania se poate intampla, sa iti ia masina in service, sa se apuce de treaba si sa te anunte de costuri abia dupa ce au terminat. Lipsa de proceduri. Eu daca am ceva de schimbat clientului, intai il sun sa vad daca e de acord si daca are cu ce sa faca reparatia, nu ma apuc de capul meu si vedem dupa ce se intampla. Dar asa cum ai zis si tu, asta este, "revizia" a fost facuta. +1 la motivele de nu a lua niciodata o masina noua cu "garantie". In curand o sa ma lamuresc si daca "casco e pentru fraieri".. :).

Link către comentariu

mi se pare o tampenie sa nu iti dea pretul...poate nu ai banii aia sau nu esti de acord ca te gandesti 2-4 secunde si iti dai seama ca aceeasi operatiune o faci cu 100 lei la un service de top.

 

in fine...ne tii la curent cum merge masina. se pare ca nu suntem pregatiti de Hibride inca (calitatea benzinei si piesele sensibile)

Link către comentariu

Asta e treaba la noi, sa te "arda" din orice pozitie ca doar au target.

Ma uitam acum pe factura si scrie vaselina 244 ron fara TVA si cred ca au consumat un tub intreg la trapa, ca eu nu am vazut nici "coada" recipientului.

Chestia e ca te fac din calculator, te incarca aiurea te nu te vezi : materiale mici, ore cat cuprinde si tot asa :)) dar gata, noi sa fim sanatosi.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!