Jump to content

Cum aflu daca am ESP?


dolphspeed99
 Share

Postare recomandată

Senzorul nu e in volan, ci sub volan, nu are treaba cu schimbatul volanului.

Nu e mai usor sa faci o diagnoza si sa vezi cum stai?

Daca un senzor lipseste da lipsa comunicare, nu si daca e acolo.

daca modulul tau de ABS nu e cu ESP, atunci poti sa pui 2 senzori G85, calc nici nu o sa-i caute., nu o sa dea eroare.

Cati pini sunt in mufa de la ABS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dolphspeed99

    22

  • Al Bundy

    8

  • F l o r i n

    5

  • GABIVVX

    3

Toata lumea, inclusiv tu, a spus ca senzorul este pe spirala airbag-ului, deci in volan. Inclulsiv la schimbarea airbag-ului am inteles ca trebuie specificat ca trebuie sa fie airbag luat de la o masina cu ESP, altfel nu va mai functiona ESP-ul. Ideea este ca pana sa schimb volanul nu imi aparea aceasta eroare de lipsa comunicare intre senzor si calculator.

Am facut scanare, nu mai apar alte erori in afara de asta cu lipsa de comunicare. Voi numara maine pinii la mufa ABS.

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta Cristi nu a mentionat asa ceva, volanul nu are nici o treaba cu ESP-ul, insa senzorul de pe coloana de volan da. Vezi cate fire ai si de aici mai departe se va vedea daca poti face upgrade sau ba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea, inclusiv tu, a spus ca senzorul este pe spirala airbag-ului, deci in volan.

Deci sub volan. daca ai schimbat volanul atunci trebuie sa stii und ese afla senzorul.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat volanul adica am cerut asta, nu l-am schimbat eu cu mainile mele, ci doar am asistat la operatiune. Inseamna ca am presupus eu gresit ca spira airbag-ului este in volan. Deci imi trebuie si acest senzor.

Totusi, de ce am acea eroare care zice clar "lipsa comunicare" si imi indica acest senzor daca nu am ESP? Asta ma nedumireste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza si tu un autoscan al masinii sa vedem despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ESP,la rubrica unde apar componentele sistemului..pe masina ta nu apare nimic: 8D0 907 389 D aparat pt. comanda program electronic pt.stabilizare -ESP- Tract. fata (lipsa),8D0 907 389 E aparat pt. comanda program electronic pt.stabilizare -ESP-4Motion(lipsa).

Ai asa:Braking systems 1AJ Anti-spin regulation (ABS/ASR/EDL) with electronic differential lock (EDL)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza si tu un autoscan al masinii sa vedem despre ce e vorba.

Asta este ultimul autoscan pe care il am, am scris cu rosu problema cu senzorul G85.

VCDS Version: Release 10.6.0

Data version: 20100630

Tuesday,14,August,2012,21:39:00:10074

Chassis Type: 3B - VW Passat B5

Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 35 36 37 46 47 55 56 57 58 75 76 77

VIN: WVWZZZ3BZ2P238609 Mileage: 233350km/144996miles

-------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine Labels: 038-906-019-AVF.lbl

Part No: 038 906 019 EP

Component: 1,9l R4 EDC 0000SG 1442

Coding: 00002

Shop #: WSC 00028

VCID: 69DDB9973911

WVWZZZ3BZ2P120655 VWZ7Z0A4002725

No fault code found.

Readiness: 0 0 X X X

-------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes Labels: 8E0-614-111-ASR.lbl

Part No: 3B0 614 111

Component: ABS/ASR 5.3 FRONT D00

Coding: 00012

Shop #: WSC 00028

VCID: D3A1FB7F0B9D

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 08: Auto HVAC Labels: 3Bx-907-044.lbl

Part No: 3B1 907 044 H

Component: CLIMATRONIC B5GP 0006

Coding: 17000

Shop #: WSC 00028

VCID: 2647F2ABE88F

2 Faults Found:

00792 - A/C Pressure Switch (F129) - REPARAT

35-10 - - - Intermittent

01336 - Data Bus for Comfort System

80-00 - Single-Wire Operation

-------------------------------------------------------------------------------

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 1C0 909 601 A

Component: 0J AIRBAG VW51 02

Coding: 12362

Shop #: WSC 00028

VCID: 1E37DA4BB0DF

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 17: Instruments Labels: 3B0-920-xx5-17.lbl

Part No: 3B0 920 807 A

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V06

Coding: 05115

Shop #: WSC 00222

VCID: 204BE4B38AAB

WVWZZZ3BZ2P238609 VWZ7Z0A4362062

1 Fault Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

80-00 - Single-Wire Operation

-------------------------------------------------------------------------------

Address 19: CAN Gateway Labels: 6N0-909-901-19.lbl

Part No: 6N0 909 901

Component: Gateway K<->CAN 0001

Coding: 00006

Shop #: WSC 00028

VCID: F0EB54F39ACB

2 Faults Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

80-00 - Single-Wire Operation

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

49-00 - No Communications

-------------------------------------------------------------------------------

Address 46: Central Conv. Labels: 1C0-959-799.lbl

Part No: 1C0 959 799 B

Component: 03 Komfortgerát HLO 0001

Coding: 00259

Shop #: WSC 00028

VCID: 366722EB382F

Part No: 1C1959801

Component: 03 Tõrsteuer.FS KLO 0002

Part No: 1C1959802

Component: 03 Tõrsteuer.BF KLO 0002

Part No: 1C0959811

Component: 03 Tõrsteuer.HL KLO 0002

Part No: 1C0959812

Component: 03 Tõrsteuer.HR KLO 0002

3 Faults Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

80-00 - Single-Wire Operation

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

End ---------------------------------------------------------------------

Nu ai ESP,la rubrica unde apar componentele sistemului..pe masina ta nu apare nimic: 8D0 907 389 D aparat pt. comanda program electronic pt.stabilizare -ESP- Tract. fata (lipsa),8D0 907 389 E aparat pt. comanda program electronic pt.stabilizare -ESP-4Motion(lipsa).

Ai asa:Braking systems 1AJ Anti-spin regulation (ABS/ASR/EDL) with electronic differential lock (EDL)

Pai daca am si EDL atunci e bine, va fi usor sa bag si ESP. Multumesc mult de informatie, chiar nu stiam daca am sau nu EDL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recodeaza cangateway cu acelasi cod si scapi de eroare. G85 se leaga la abs nu la can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0 419 526 A si 1J0 959 653 C inel de intoarcere cu inel colector

Nu inteleg ce e cu asta, este cumva inca o piesa care este necesara pt montarea ESP?

Recodeaza cangateway cu acelasi cod si scapi de eroare. G85 se leaga la abs nu la can.

Daca as sti sa lucrez cu VAG COM, ar fi parfum. Problema este ca fac eforturi destul de mari sa inteleg ce spuneti voi cand vorbiti de lucruri facute din interfata insa ... recodari si din astea suna prea a limbi straine pt mine, si partea proasta e ca nici mecanicul nu stie. Trebuie sa ma intreresez sa gasesc prin Braila sau Galati pe cineva care sa se priceapa la chestii de genul asta. Dar daca nu am ESP, de ce am senzorul G85? Pt ca daca masina nu l-ar avea, VAG-ul nici macar nu ar cauta sa vada aceasta comunicare, corect? Dar la mine cauta (am sters eroarea si a aparut din nou) deci ... dar pe la 4 ajung in service si ma uit sa vad cati pini are mufa ABS si poate am timp sa dau si volanul jos sa fac niste poze.

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,sunt piesele cu care ti-a venit masina din fabrica.Am postat mai tarziu...iti dovedeam ca nu ai ESP pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, stii cumva unde se fac legaturile de la cei 3 senzori? Ma intereseaza in ce pini trebuie sa intre in mufa de la pompa ABS (mecanicul nu a mai facut, deci el va fi cu demontatul si montatul, iar legaturile le fac eu singur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti postez schema mai tarziu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EDL au si B5-urile cu ASR.

Vezi ca masina ta nu are G85 - deci, trebuie sa-l montezi si cablezi si pe asta. Nu-i bai, ca lucreaza pe CAN.

ESP se poate pune, daca vrei musai. Eu am pus pe o masina - pompa o avea pusa si eu i-am facut toata cablarea interioara, montat senzori, modificat instalatie, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer nu inteleg ce inseamna sa lucreze pe CAN, probabil se leaga in alta parte ma gandesc, deci nu la pompa ABS, corect? Dar imi poti spune mai exact unde se leaga?

De pus vreau neaparat sa-mi pun ESP, eu fac multe drumuri in afara, tot timpul pe graba inclusiv iarna, si au fost cateva situatii cand pe zapada, in curba, am cam dansat putin, si cred ca ESP-ul imi va da un plus de siguranta. Oricum, nici nu ma costa mult operatiunea, maxim 350 RON cu tot cu manopera, deci cred ca merita.

Eventual, daca ai timp si vrei, te rog sa-mi explici putin cum se fac legaturile la noua mufa ABS, am facut topic nou pt aceasta procedura. Al Bundy este amabil si ma ajuta joi cu schema instalatiei, insa apreciez orice ajutor primesc, deoarece sunt varza la capitolul electronica si legaturi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci nu e chiar bine, daca nu te pricepi. Mai bine scoti documentatia de la noi si apelezi la cineva care se pricepe, sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am la cine sa apelez pe partea de electronica. Adica de facut o legatura s-ar pricepe mecanicul, dar daca il pun sa remufeze si altele de genul asta ... plus ca ieri l-am intrebat si nici nu stia ce e ala CAN. El e bun pe mecanica, insa la electronica e pe langa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i bai - CAN -ul, sintetizand un pic - reprezinta magistrala comuna prin care, anumite componente ale masinii, comunica intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff .... pai sa ma ia naiba daca voi sti cum sa leg G85 la CAN. Adica banuiesc ca ar trebui sa ma leg la 2 fire din CAN, nu? Ei provocarea va fi sa identific acele 2 fire.

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca nu-i bai.... le rezolvam pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LAsa ca te ajutam noi sa le identifici in ceasurile de bord. Eu ma intreb altceva? Doar 350 lei piesele si manoopera?

Continuam discutia doar in topicul dedicat?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sa continuam acolo, deoarece acest topic cred ca este complet, am aflat ca nu am ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!