Jump to content

Chip Tuning la motorul CR, 2.0 - 110PS


cridaia
 Share

Postare recomandată

Salutare am un passat b6 2006 140 cp si a dorii sa ii urc caii pana la cat as putea fara sa afecteze motorul sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

in primul rand, actualizeaza datele din profil.

in al 2-lea rand, aici este vorba despre motorul de 110PS

in al 3-lea rand, intreaba in topic-ul dedicat, tot ce te intereseaza... "Chiptuning Tcmturbo Pentru Membri Forumului La Pret Special".

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, sunt la primul post pe acest forum si interesandu- ma de un chip tuning am gasit pe un site cu destul de multa experienta din Suedia un mod nou de a face chiptunning masinilor, cel putin nou pentru mine. http://en.bsr.se/tuning-kits

Acestia iti trimit acasa prin posta echipamentul iar prin OBD iti poti instala singur softul in mai putin de 3 minute. Cu aceasi echipament iti poti restaura softul original de cate ori ai nevoie. Ce mi se pare interesant e ca motorul de 110HP se poate optimiza la 178Hk iar cel de 140Hp pana la 171Hp su softul lor.

Din ce am inteles softul e realizat pe o masina identica in stare perfecta de functionare testate timp de 5 ore pe Dyno. 

 

La cat mai multi km cu chip sau fara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut o intrebare putin off topic datorita motorului...

scuze

am intrat pe site la TCM sca sa fac si eu 175 cp asa vad ca o sa am dupa cip dar pretul zic eu ca este destul de mare.. 500Euro fara TVA ceva pareri? am scris eu ceva eronat de am ajuns la pretul asta? sau atat ma costa multumesc si scuze de off inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am citit cam toate postarile si nu am gasit nimic referitor la motorul meu, 2.0 TDI CBAB 140CP, din 2010, este ok daca ii fac stage 0? pe la ce putere ar ajunge si care ar fi costul?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveai cum sa gasesti pentru ca se discuta despre alt motor.....in aria dedicate despre Chip tuning vei afla cu siguranta dacxa se poate si cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,daca fac Chiptuning stage 1 la masina din semnatura,nu o sa am probleme la RAR? daca vand masina sau fac ITP? Multumesc:D a,si cati cati adauga daca fac stage 1 la 110CP ,pot face si stage2? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu ai probleme la RAR/ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........si ca sa fie safe, recomand Stage1......este suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare! scuze ca postez aici dar nu gasesc raspuns pe nici unde. am un vw lt 35, 2.5 tdi an 2000, si are limitator de viteza ( nu tgrece de 90 nici cand cobor nici cand urc). Masina a avut tahograf ca un cd-player dar l.am dat jos. Stie cineva cum scot limitarea cu vcds? e o procedura simpla sau trebuie resoftat cva?

 

Modificat de cristi g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie rescris flashul de la calc de motor . pus alt soft , eventual tuning .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam complicat pentru mine , inseamna. auzisem ca se poate scoate limitarea asta de undeva din adaptari sau cva de genu,,,,

o sa o las asa atunci... Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Doresc si eu sa duc motorul de la 110cp la 140cp :) @cridaia, cu e masina dupa atata timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O întrebare care nu stiu daca e prosteasca sau nu . Daca pe un pd de 140 cai , înlocuiești ecu cu unul de 170 o sa funcționeze ? :) 

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de codul motor mai trebuie injectoarele si restul componentelor care sunt diferite.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie suficient sa ii faci chip tuning. Asta inseamna sa rescrii softul original cu unul modificat fara a face alte modificari motorului. Vorbeste cu Voinea, el este intemeietorul si stapanul intregului vwforum si se ocupa cu asa ceva. Il gasesti la prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, quixy said:

O întrebare care nu stiu daca e prosteasca sau nu . Daca pe un pd de 140 cai , înlocuiești ecu cu unul de 170 o sa funcționeze ? :) 

nu o sa functioneze ok.

asa cum ti-a recomandat Vali, resoftare/chiptuning

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On ‎10‎.‎11‎.‎2016 at 21:06, vlad_54 a scris:

Ceva pareri noi la 4 ani de la instalare ? 

 

 

On ‎09‎.‎01‎.‎2017 at 18:06, cretzu194 a scris:

Doresc si eu sa duc motorul de la 110cp la 140cp :) @cridaia, cu e masina dupa atata timp ?

Scuze de intarziere.......... si dupa 4ani de la resoftare, totul este ok.....fara nici un eveniment, chiar daca aveam acel sunet de volant atunci, nici acum nu am schimbat volant si ambreajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În jur de 60000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On Friday, February 01, 2013 at 8:31, DonzDonz a scris:

@cridaia. fara nici o suparare doar intreb: un calcul simplu in care sa ne spui:

de la cati km a primit masina "upgrade-ul"?

cati km ai mers de cand a primit masina magarusii in plus?

ce piese ai schimbat inainte si dupa schimbare.

unde este folosita preponderent masina (urban sau extra urban, Romania sau nu)

Eu nu zic ca nu merita doar ca difera multe. de la fiabilitate pana la costurile de intretinere. si daca tragem o linie pe termen lung si vedem ce castigam si ce pierdem, abia atunci zic ca ne putem arunca in concluzii de genu ca merita sau nu.

Parerea mea!

 

On Friday, February 01, 2013 at 8:45, cridaia a scris:

deci:

  1. 176000km
  2. acum am 186500km
  3. nu am schimbat nimic nici inainte si nici dupa.
  4. in aproape egala masura, extraurban si urban, preponderent in Romania.

 

Am facut asta, pentru ca inainte am avut un PD de 140cp si sa simtit lipsa de putere.....si am facut asta nu pentru a ma "da pe drumuri", ci pentru simplul caz cand chiar am nevoie de putere.

Nu oblig pe nimeni sa faca asta, ci impartasesc doar "experientele" dupa modificare......daca cineva considera ca merita sau nu aceasta modificare, este strict problema fiecaruia.

Salutare....revin cu păreri. 

În momentul de fata am ajuns la aprox. 245000km și nu am schimbat nimic.

Circul cu ea în aceleași condiții și totul e perfect...sper sa nu spun într-un ceas rău. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Resoftat azi, Passat B6 CBDC 110 cp, la ~ 257.000 km

20191025_174020.jpg

Modificat de DaNNinho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta a ieșit, nu mă pricep (din ce am citit pe forum și asta a spus și tunerul, motorul de 110cp ar fi identic cu cel de 140 cp și atunci o creștere de ~30%, cam pe acolo ar ajunge), am pus fișa în eventualitatea în care există colegi în căutare de informații.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!