Jump to content

Golf 6 - Rechemari service / Actiuni de fabrica


adi76
 Share

Postare recomandată

Corect. Daca iti cer bani dupa ce iti iese din garantie, este o manarie tipic romaneasca.

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TDR

    7

  • manuta

    7

  • Andrei2000

    6

  • adi76

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Recall-ul este valabil si pt G6 GTI DSG? Vreau sa stiu, deoarece ieri mi-am luat un GTI DSG si sa stiu daca sa merg la reprezentanta pt recall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca l-ai luat de nou ar trebui sa nu mai fie probleme de acum incolo,vine din fabrica rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost sunat de un domn de la PBN tot pentru un recall la golful VI al mamei :D un 2.0 tdi dsg...revin cu impresii despre schimbare luni.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e noua masina, e de anul trecut din iulie. In ce consta recall-ul? Doar rescrie softul sau e si interventie fizica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana viitoare merg si eu pentru o 'actiune'. am mers la service pt un mic upgrade si mi-au zis si de pus nu stiu ce la aeru conditionat, in contract scrie "w-footwell vent". masina e fabricata in noiembrie 2009, posibil cele de pana atunci sa fie afectate. o sa revin cu detalii dupa actiunea magica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la PBN sa vad daca am si eu la GTI recall pe DSG, si mi-a spus ca nu am, doar acel footwell. Se prinde mai bine tubulatura aerului conditionat de la picioarele soferului, care risca sa cada si sa nu mai directioneze bine aerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

actiuniea consta in prinderea cu un colier de plastic a unei tubulaturii de sub bord, in dreptul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea

si eu ma fost chemat la actiunea aceasta. a prins un colier, a fost gratis actiunea. masina o am din octombrie 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi de ajutor daca ati pune si voi o poza cu acel colier .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea

chiar poze nu am facut... dar daca vei fi chemat te duci. este bine sa faci orice interventie de genul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi,

De ce nu faceti voi un topic cu recall pentru colierul acela? Ultimile 4-5 posturi sunt cam offtopic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recall-ul nu este pt toate cutiile DSG. Am sunt saptamana trecuta la PBN sa vad daca si GTI-ul meu este afectat de aceasta actiune, dar surpriza la mine e recall doar pt acel colier. Am verificat si pe erWIN si asa este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea

eu am scris pt ca eu nu am cutie DSG. deci actiunea se refera la mai multe modele, numai de GOLF6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa revenim on topic

Am primit si eu azi scrisoare de la PBN recall pentru Golf 6 cu cutie DSG - este necesara resoftarea

Problema este de la un senzor al temeperaturii ambreiajului care este posibil sa dea informatii eronate computerului de bord si acesta sa ia decizia sa decupleze treapta de viteza. Simptopme indicatorul treptei de viteza clipeste si masina se bruscheaza

Eu unul nu am avut aceste simptome dar evident voi merge pentru resoftare ... o sa postez daca observ modificari in comportamentul cutiei de viteze DSG (masina este cumparata in oct 2009 dar un prieten mi-a citit pe geam ca ar fi productie 2008 - este foarte posbil avand in vedere discountul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:eek: pacat ca nu a putut face geamul in aceasi zi cu masina si l-au facut mai devreme... de abicei e asa.. uitate pe la alte masini... la geam si dupa asta la anul de pe seria de caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta plimbare la service cu ceva probleme un greierash si un martor de bec ars aprins desi nimic nu era ars...Am fost mi-au scos erorile, mi-au uns cremaliera de la usa soferului nu a mai scartiati 2 zile apoi iar...imfine.... Imi zice ca tre sa ii faca inca un update la soft dar nu la cutie ci de data asta softul masinii (Bornetz sau ceva de genu a zis) , nu a mers ca tot pierdeau conexiunea cu Germania, urmeaza sa ma duc sa imi puna softul cel nou... :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fost la PBN pt recall

resoftare cutie de viteze + schimbare colier la un furtun clima zona picioare sofer - golf 6 2.0 tdi cu dsg

timp total 08.30 - 12.45 ... masina a intrat efectiv in atelier la 11.20 ... nu simt absolut nici o diferenta

bani chletuiti - 20 ron la restaurantul cu autoservire al angajatilor porsche + 20 ron la turabo showroom vw-audi

ps - am vrut sa dau si o mica spaga dar nu a primit baiatul de la receptie iar cu mecanicul nu am avut contact era zona interzisa ... inca analizez daca nu a primit pentru ca am dat prea putin, era omu om sau cu frica de concedieri pe criza asta :)

Modificat de mau77mau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

24S4 W-Engine control unit 01

Mi-au explicat ca se face update de software (versiune mai noua). Cred ca este doar pt versiunea de 118kw. Pe net se zice ca ar fi vorba de un engine failure si ca de asta este update-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ti-a explicat?Caror date de fabricatie se adreseaza rechemarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mi-au facut-o si mie prin vara, ca dupa ce am luat masina din service mi-a aparut pe BC un indicator de schimbare optima a vitezelor - pe care nu il aveam din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu stiu daca este doar o impresie, dar am observat asta dupa revizia ce a cuprins si actiunea 24S4

- masina este "mai cuminte" (accelereaza mai lent)

- consuma mai putin

- cand este rece si accelerez mai tare parca ar avea gunoie in benzina ca pe vremuri la daciile cu carburator.

Imi poate confirma cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur nu de la update e mai lenta sau gatuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stmati colegi am fost chemat si eu in service pentru updata de soft,practic ce se rezolva prin aceast update?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!