Jump to content

GPL pe Golf/Jetta


poe
 Share

Postare recomandată

Si mie imi consuma mult in bucuresti. De-asta am pus si gaz. Pe benzina am consum de 13 daca merg minim 5 km. Pe gaz am vreo 16. Acum, 3% in plus fata de un pret sub 50% sau mai bine decat cel de benzina (2.12 lei vs. 4.90 lei)... Eu zic ca merita chiar si cu benzina arsa. In max 1 km intra pe gaz acum iarna. In extra urban se simte si mai bine diferenta. La drum de 500 km. Cu o medie de viteza 70 km/h aveam un consum mediu pe benzina de vreo 7,5-8. Pe gaz am 9-9.5. Am fost de revelion pana la baia mare cu 60 de litri- 140 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Fata de benzina este o economie considerabila ; insa fata de un tdi economia este 0 ( poate doar la intretinere sa te coste in plus tdi-ul ). Oricum ar fi, consumul pt motorasele astea lipsite de viata este imens..1.4 mpi pe loganurile taxi au consum mediu de 13-14 pe gpl in oras..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si fata de tdi e putin mai ieftin chiar si cu pretul actual la motorina. Am mers cu cineva tot drumul la baia mare care avea o octavia 1.9 105 cp si l-a costat 200 de lei drumul. Deci consumul a fost mai mare de jumatate fata de consumul meu pe gaz. E mai greu de amortizat investitia fata de un diesel, intradevar, dar tot te costa mai putin. Revizia pt instalatie e 100 de lei. Mai trebuie sa scada la 4.1 lei motorina sa se compare la cost/consum. Repet... Masina doarme in mers pe gaz. Nu ca pe benzina e cu mult mai vioaie, dar macar mai faci o depasire mai lejer. Pt un mers lipsit complet de sportivitate, gplul e ideal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te opresti din minitit totusi 1 secunda? sau sa scrii o postare in care informatiile sunt mai aproape de adevar?

 

 

Din intamplare, eu sunt din Baia Mare si stiu despre ce drum vorbesti. Consumul mediu la 1.9 105 (motor pe care il si am de altfel, ca sa vezi) este de 5-5.5/100km, se poate merge si cu mai putin dar mergi cu 90-95km/h pe ora si folosesti doar frana de motor. 

 

5.5 x 6 (600km bucuresti-baia mare)=33 litri motorina. La pretul actual de motorina 4.4 lei/litru iti da 145 ron, nicidecum 200 ron asa cum ai spus tu. Ori dai niste date reale, ori mai bine nu posta, ca nu te mai crede nimeni.

 

Gpl-ul e pentru omenii care nu au bani de umblat si vor sa mai economiseasca niste bani, problema este ca au gresit aria cand au ales sa economiseasca niste bani intr-o masina, cine are gpl pe masina? taximetristii si masinile ieftine, si tiganii cu motoarele de 3000benzina.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gpl-ul e pentru omenii care nu au bani de umblat si vor sa mai economiseasca niste bani, problema este ca au gresit aria cand au ales sa economiseasca niste bani intr-o masina, cine are gpl pe masina? taximetristii si masinile ieftine, si tiganii cu motoarele de 3000benzina.

Dude, ai o problema.

 

Nu agreez GPL-ul, dar nici nu ma leg de posesori astfel. Am foarte multi cunoscuti cu GPL, nu sunt tigani, nu au masini ieftine si nici taximetristi nu sunt, doar ca merg foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi prim masini ieftine, sh orice sub 5000-6000euro e ieftin, iar de nou la fel, masina de 15000euro e ieftina, acu intelegi ce vreau sa zic? toate masinile de 2000-3000 euro benzina au gpl pus pe ele, chiar daca se circula 10 000km pe an cu ele. Asta e mentalitatea la noi, sa fie. Intreaba un gpl-ist de cate ori si-a facut revizia cu adevarat la gpl, sau intreaba-l daca stie ca nu are voie sa intre in parcarea subterana a unui mall cu instalatie gpl, sa vezi ce raspunsuri primesti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 1/11/2016 at 9:59 AM, deenman said:

Poti sa te opresti din minitit totusi 1 secunda? sau sa scrii o postare in care informatiile sunt mai aproape de adevar?

 

 

Din intamplare, eu sunt din Baia Mare si stiu despre ce drum vorbesti. Consumul mediu la 1.9 105 (motor pe care il si am de altfel, ca sa vezi) este de 5-5.5/100km, se poate merge si cu mai putin dar mergi cu 90-95km/h pe ora si folosesti doar frana de motor. 

Gpl-ul e pentru omenii care nu au bani de umblat si vor sa mai economiseasca niste bani, problema este ca au gresit aria cand au ales sa economiseasca niste bani intr-o masina, cine are gpl pe masina? taximetristii si masinile ieftine, si tiganii cu motoarele de 3000benzina.

 

Eu din Baia Mare mi-am luat masina fix 1.9 TDI BXE. Consumul a fost de 4.8 si mers cu ea in parametrii normali. Nu sbturata si folosit des frana de motor in loc de frana de picior.Dar nu sa urle motorul. Anticipez foarte bine traficul. Nu accelerez inutil, nu franez in ultima secunda ca sa dau talpa dinou.

 

Cat despre masina, crede-ma ca prefer la orice ora una pe benzina+GPL ! Initial cautam o Honda Accord 2.0 155 de cai, dar foarte rare.

Si asta ca GPL e pentru saraci e din categoria "fudulia balcanica". Diesel sa fie !

Cu tot Diesel-ul ma-si si economia lui peste prajit, trebuie sa mai bag 1000 de euro in masina probabil sa o aduc pe linia de plutere (eventual si un chip tuning) sa o aduc ala cei 150 de cai minim care ii doream.

 

Asa ca idee, luni o sa fac un drum de 500 de km. Si o sa merg cu Zafira A 1.8 GPL veche de 15 ani. Nu ca ies mai ieftin, ci ca asa imi place !

Vreau sa simt raspunsul instant cand apas pedala si explozia aceea de forta cand dai inferioara si accelerezi.

Doar la benzina ai asa senzatie.

 

In oras cand iti ia un Diesel 10%, nu stiu dc economie mai vorbim.

Dieselul e doar ptr afara si cam atat.

 

Si sa nu aud texte cu "nu iti permiti"

 

Ca idee lucrez in IT, rate&chirie nu am si curat lejer 1000 de euro pe luna.

Dar prefer sa f*** banii pe femei si bautura ori diverse lucrari de bricolaj la casa, nu pe stat de-am p***lea la semafor arazand motorina/benzina aiurea.

Mai vazusem eu pe cineva cu un Infiniti FX35 ultimul model, alimentand cu GPL la Mol Fundeni.Sarac si ala, nu?

Modificat de M4V3RiCk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!