Jump to content

GPL pe Golf/Jetta


poe
 Share

Postare recomandată

Ma bate gandul sa-mi montez o instalatie de GPL pe masina, credeti ca merita a mai montat cineva? Am intrat pe un site unde cei de acolo au montat pe un Passat cu motor TSI de 90 KW, am intrebat cat ma costa si ma ajunge la vreo 5200 lei, destul de mult zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fie o discutie de pro si contra, astfel scriu doar ca daca te-ai decis ca vrei sa montezi asa ceva atunci nu te lasa influentat de preturi ci cauta preturi care pot fi acceptate de catre bugetul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult nu ar fi,daca chiar circuli mult.dar nu as avea incredere in afara de fabricant pt motoarele tsi.

De fapt chiar exista,buteliile de gaz sunt sub bancheta spate,iar rezervorul de benzina are vreo 15 litri.era pe passat break la nemti si se numea tsi cng.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.ai incercat la piata rosu?hmmm e pe tulcei parca zona boema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul se rezuma la cat timp iti amortizezi costurile....daca circuli mult eu zic ca s-ar merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca in Buzau si o sa iesi mai ieftin decat in C-ta. De meritat merita daca e instalat ca la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina ta merita daca faci foarte multi km...s-a mai discutat pe un topic despre GPL pe TSI...

Costa mult al naibii si nu te sfatui sa te duci la un atelier de cartier...

Majoritatea montatorilor nu sint in stare sa regleze bine o secventiala...

Singurii pe care as recomanda ar fi Progaz Buzau...nu stiu nici aia ce experianta au la TSI...

Oricum tigaia ta consuma putin ...amortizarea se face f greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa recuperezi 52mil..in 5 ani,basca peste asta tehnologie mai noua tsi..si eu cand vad gaz montat pe masini mai noi ..ma doare capul.Eu unul nu as monta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am interesat pt TFSI si costa 1300 E. In mare parte tehnologia e la fel deci banuiec ca se foloseste aceeasi instalatie - care merge la relanti numai pe benzina.

In plus de asta nu merge daca ai soft de performanta, la secventiale merge

Masina mea nu consuma mult dar dc se putea sa am si performante si economie o faceam - dar nu se poate asa ca raman numai pe benzina.

Cred ca odata ce vei afla toate datele vei ajunge la aceeasi concluzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, la Pro Gaz Buzau m-am interesat si eu ca am inteles ca ei au montat pe un TSI, in fine se pare ca nu fac prea mare branza, eu vroiam mai mult economie, merg mai mult in oras la munca, 10 km pe zi si-mi ia cam 10 litri/100km, am zis ca poate fac economie, dar investitia este totusi cam mare si nu cred ca renteaza la pana-n 10000 km pe an, 90% oras. Eu am si pe un Logan cu motor de 1.2 instalatie de gaz si-mi ia 10 litri, parca nu fac prea mare economie dar totusi gazul e 3.2 lei si benzina 5.5 lei cea mai ieftina, consumul pe benzina ar fi de 8.5-9 litri cred. O mica economie tot este cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Logan de la 49RON/ 100km ajungi la 32RON... intradevar daca mergi 100km pe luna o economie de 17RON nu se cunoaste...dar la ~1000km cit fac eu 170RON se simte putin...

La TSI e instalatia scumpa inca si montaj/reglaj ce necesita atentie sporita...

Daca faci 10.000km/an nu merita ...amortizezi investitia in min 6-7ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Salutare. Vreau sa-mi pun GPL pe Jetta model 2009.

Are cineva montat? merita? Care ar fi avantajele si dezavantajele instalatiei GPL? Cam cat comsuma in oras?

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe Fabia 1.2 HTP şi e excelent. Îţi recomand instalaţie BRC şi ca montator pe cei de la Buzau. Caută pe net, sunt cei mai buni. Eu am montat în altă parte şi a trebuit să-mi fac singur reglajele. Asta contează cel mai mult.

Baftă şi ţinene la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu pe un motor asemanator 1.6 101 cai. Am instalatie Lovato dar asta e mai putin important. Singura reprezentanta Lovato e in Pitesti.

Dezavantaje nu prea vad.... Avantaje sunt multe. Cele mai importante sunt : clar costuri reduse, uzura a motorului redusa etc.

Mie imi consuma cam 9% in oras. In afara 7,5 poate si mai putin daca nu e regim de autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut montat pe masina din semnatura, dupa 3 zile am dat-o jos, povestea am scris-o pe un topic dedicat pe acest forum.

puterea scade simtitor, spatiul in portbagaj redus si inestetic din cauza rotii de rezerva (eu merg cu f multe bagaje), cateodata am simtit si un iz de miros de gaz, prea multa economie nu am considerat ca fac.

sa zic ca a fost un test pe care am vrut sa il fac si sa trag o concluzie.

mentionez si subliniez: e parerea/experienta mea, nu e nevoie sa aduceti contra-argumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aduc contra-argumente dar mai mult ca sigur nu era reglata instalatia corect. Puterea scade foarte putin si nici nu ar trebui sa se simta diferenta. Mai mult de atat nu ar trebui sa se simta miros de gaz. E foarte grav. De curiozitate unde ai montat-o ? Si ce instalatie era ca sa ne ferim si noi.....

Iar de roata de rezerva asa e dar eu am renuntat la ea si mi-am luat kit de pana . Si daca fac pana nici nu imi trebuie cric sau sa dau roata jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oldhit: Poti sa-mi dai link-ul cu povestea ta, te rog. Vreau sa ma documentez inainte de a monta instalatie gpl pe masina. Mentionez ca masina am luat-o noua in 2009 iar acum are 50.000km.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Passat uita-te pe profilul lui la primele posturi din totalul lor. O sa gasesti acolo experienta sa cu GPL-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tomasseto, ceva cu stag 300, montata la niste baiesti din buzau.

nu vreau sa dezvolt cazul meu, intrucat in orice actiune exista si experiente negative (cazul meu).

GPL-ul este o alternativa f buna, insa sunt de parere ca daca e sa folosesti asa ceva si sa ai o experienta pozitiva 100% prefer ceva montat de fabrica.

ceva de genu: http://www.promotor.ro/masini-noi/prezentari/vw-golf-6-bi-fuel-3605987

daca tot suntem cu promotor vw in link-ul forumului.

sau stag 200...nu mai retin, scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un motor asemanator am eu AVU 102CP aspirat...

Conteaza foarte mult montajul si reglajul...daca e facut corect nu ai nici o problema...decit schimbi filtrele la 15 si 30k ...

Eu unul as merge pe STAG 300 PLUS acum se cheama 300 ISA2 ...sau Landi Renzo...

Vezi ca este topic deja pe aria G4...motorizarea ta nu are nimic special...s-a dezbatut destul pe acolo...

Problema majora la BRC chiar daca sint mai fiabile, cind ai o problema ai pus-o...sint foarte putini care stiu aceasta marca...

Nu prea exista interfata, acces la soft etc...

STAG-ul din pct asta de vedere e super ok...interfata 60RON , soft moca pe site...cu update-uri la zi...

Nu tot timpul ce e montat de fabrica e bun...vezi Logan cu GPL, Cielo, Nubira etc...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mers la consum pina acum deloc...nu pot :)

Urban ~12-13 DAR drumuri scurte pina in 10km si pauze lungi intre...motor rece mai tot timpul...semafoare si treceri la greu etc...

Extraurban 8.5-9.5 dar mers la limita luarii carnetului... :)

In concediu, cu 3 persoane, bagaj de plecat in jurul pamintului, AC tot timpul, munte, depasiri la greu etc 9.1-9.4l ...uita-i ... si statie CB :)

Cred ca daca mergi 50-60 si 80-90-100 poti scoate spre 7.5-8l poate si mai putin...am incercat odata si era sa adorm dupa vreo 20km... :)

Eu merg 90% oras...aici faci economie cel mai mult...si amortizarea e rapida...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Germania am avut un shuttle de la aeroport, Touran nou, 1.4TSI 122 din ce mi-am dat seama, DSG7 cu GPL din fabrica...

Desi am mers putin in oras, 90% autostrada, mie mi-a placut, chiar si ca pasager... se simtea bine masinuta

Ca idee, avea 2 indicatoare de carburant :D, cel pentru gaz luand locul temperaturii apei

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin off-topic, legat de ceasul de temperatura al lichidului de racire. Vw are masini pe care le vinde de noi fara acest ceas. Ma refer pe segmentul auto-utilitare, la turisme nu stiu daca exista asa ceva.

Legat de Gpl, daca se monteaza pentru economie, eu cred ca merita. Spre exemplu, eu cred ca mi-as scoate banii pe instalatie si montaj, presupunand ca ajung la 3500 de ron cu totul, in cam 1 an si jumatate, poate mai devreme tinand cont ca deja benzina e de 2 ori mai scumpa decat gazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!