Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 2 ore, OT79LAU a scris:

 

Legat de 170 CP diesel, iti garantez ca nu o sa poti tu sa ii dai cat poate ea sa duca! Nu vei simti ca este diesel si ca este mai "lenesa", fata de benzina. Insa, vei simti in portofel.

 

Sincer? De curiozitate ce masina ai avut inainte de acesti 170 cai naravasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alungatuu frate cumpara-ti masina odata ca ne disperi. 

Exista topic dedicat cu ce probleme pot apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iobau998 lasa omu' in pace, te rog, este singurul care tine topicul in viata, toti ceilalti intreaba o data si apoi cumpara ! el este in germania si nu are cum sa-si cumpere de acolo ca nu prea se gasesc, vin multi romani si cumpara tot ce iese la vanzare, asa ca singura lui sansa este sa cumpere din Ro. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rautaciosi mai sunteti. Nu pentru asta era forumul?

Multam de ajutor, ma descurc de acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, czsilviu said:

Sincer? De curiozitate ce masina ai avut inainte de acesti 170 cai naravasi?

aici nu se discuta despre fosta/fostele mele masini.

daca ai ceva de adaugat legat de intrebarea lui, poate raspunsul tau ar fi util si pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Alungatu said:

Cat te a ajuns? Acum, daca ar fi s o vinzi, cu cat ai vinde o?

Am dat 15.700 euro + 300 lei o verificare completa la reprezentanta. (in pret au intrat si 4 jante cu cauciucuri iarna).

Nu stiu ce pret as lua pe ea, pentru ca nu am de gand sa o dau. Eu nu am cumparat masina cu gandul ca voi pierde % in 2-3 ani.

PS Pretul de noua a fost 52.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai facut o afacere, ala de a luat-o de noua a fost (cel putin) idiot. 52 000 euro un Passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a fost un idiot, a fost unul cu bani. La vremea ei, masina avea dotari pe care multe nu le au nici acum. A mea a fost 34.800 £ si nu are nici pe departe dotarile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am gasit si eu ceva, urmeaza sa mearga cineva din zona respectiva s-o vada. O sa va anunt cand sa am masina

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33 minutes ago, cc2015 said:

Nu cred ca a fost un idiot, a fost unul cu bani. La vremea ei, masina avea dotari pe care multe nu le au nici acum. A mea a fost 34.800 £ si nu are nici pe departe dotarile respective.

Nu am zis ca nu avea bani, am zis ca trebuie sa fii intr-o dunga sa dai suma asta pe un Passat! Ca si cum as da 23 000 euro pe un Logan cu piele de capra neagra de Bucegi.

Imi pare rau dar cu 52 k euro iti iei un E-Class bine echipat. NU zic de Q5, ML sau chiar Jaguar. Care sunt masini pe langa CC (oricat de mult mi-ar placea mie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alungatu, imi cer scuze daca te-am jignit cumva. Te ajutam cu cea mai mare placere.

Avusai o zi mai nasoala la job.

Mednick: aiureli pe diverse teme. E class la 52.000 eur NOU cu dotarile lui LAU? Te rog sa verifici pe configurator singur, ca sa nu postez eu direct . Poate second DA. deci cc ul a fost 52.000 eur NOU.

Si DA , un passat B8 variant 2016 nou, configurat de mine FULL OPTIONS cu motor de 240 CP 4motion DSG este 54.000 EUR. un pret f f corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in fond, cu gusturile omului nu te poti pune... Daca a vrut CC la banii astia, CC si a luat.

 

Poate asa gandesc unii si despre noi, "niste nebuni care dau 15k pe o masina in care stai cam rau in spate...in loc sa si ia un E klasse la mana a 2a".

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, haideti sa revenim la o stare normala. Inainte sa comentam, ar fi foarte indicat sa citim fiecare dintre noi regulamentul acestui forum, ca sa stim mai bine ce putem posta si ce nu...
In alta ordine de idei, acest topic este creat intr-adevar pentru "consiliere" in vederea achizitionarii modelului Passat CC, dar nu trebuie transformat intr-un chat. Gasesti o masina, poti posta link-ul si asteapta parerile unora dintre noi care au mai multa/putina experienta, dar sunt doar pareri subiective.... Cel mai indicat este sa mergi, sa vezi masina si sa ii faci testele pe care le considera fiecare dintre noi relevante pentru achizitie. 
Eu, de exemplu, urasc samsarii analfabeti din Romania si prefer sa dau 1000 euro in plus si sa imi iau masina din Germania. Altii dintre voi evitati masinile din Germania si cautati masini cumparate de noi din Romania. De aceea, parerile sunt strict subiective si trebuie sa le luati ca atare, fara sa creem tensiuni intre noi.....
In concluzie, postati anunturile masinilor care pot fi posibile variante de achizitie si luati parerile colegilor ca atare. 

O zi buna tuturor si succes in achizitie !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic: daca aduc masina pe platforma, trebuie neaparat TUV ul valabil? Daca da, de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/13/2016 at 10:40 PM, iobau998 said:

alungatu, imi cer scuze daca te-am jignit cumva. Te ajutam cu cea mai mare placere.

Avusai o zi mai nasoala la job.

Mednick: aiureli pe diverse teme. E class la 52.000 eur NOU cu dotarile lui LAU? Te rog sa verifici pe configurator singur, ca sa nu postez eu direct . Poate second DA. deci cc ul a fost 52.000 eur NOU.

Si DA , un passat B8 variant 2016 nou, configurat de mine FULL OPTIONS cu motor de 240 CP 4motion DSG este 54.000 EUR. un pret f f corect.

Iti respect opinia, chiar daca pentru mine e cel putin hilara. Ce treaba au dotarile aici? Adica tu imi zici mie ca daca iau un Duster cu sistemul touchscreen de 7" e mai masina decat un Touareg care standard vine cu un display de 5.8"?  Ii imbrac sigla CC ului in cristale Swarowski, e mai dotat decat un E, inseamna ca merita si ca e mai bun?? Va credeam oameni mari...

Oricum pentru mine sa dai >50 k pe o masina pe care o poti lua tot DE NOUA si cu 25 k e dementa in stadiu incipient (acelasi diagnostic l-as suspiciona si in cazul celor care dau >30 k pe Octavia), reversibila sub tratament adecvat. No offence, unele deviatii patologice nu sunt o rusine.

Dar deja divagam prea mult...eu ma opresc aici, daca doresti sa continui cu argumente in genul celor de mai sus, te astept cu drag pe pm

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un E  de 2016  este 80397€, cu dotari de mijloc, un CC de 2016 este 41998€ (nu rline) la fel, cu dotari de mijloc. Deci, comparatiile intre cele 2 masini nu cred ca au sens in ceea ce priveste pretul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre masina de mai jos? Din ce spune, a fost masina de firma, are toate reviziile facute cu istoric la VW, un singur proprietar. Pe mine ma atrage anul si faptul ca are istoric si revizii.

Cam slabuta la dotari, insa ce am eu nevoie, vad ca are. Maine dimineata merge cineva s o vada si eventual s o cumpere, pt mine.

 

http://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Passat-CC-DSG-4Motion-BlueMotion/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:25200_4_,frn:2008,prx:14000,ger:automatic_gear,pwn:110,ccx:2000,cli:automatic_climatisation,emc:euro5,dmg:false,pa:rear_sensors,xhl:true,nvs:true,exp:false,mfw:true,ars:true,ffl:true,tcs:true/pg:vipcar/225640175.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie, personal, mi se pare ok masina daca are istoric verificabil si daca ii faci test dekra de vopsea......Ca dotari, mi se pare cel putin decenta, daca nu ai gandirea romanului sa aiba obligatoriu piele :) Iar 4motion-ul face cat toate dotarile..... :P

Succes la achizitie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ramas 99% fixat pe ea si o voi cumpara daca se dovedeste totul precum a spus dealerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce reusesc sa traduc cu google, chiar are cam putine dotari, astfel ca pretul mi se pare destul de mare.

Eu compar acel pret cu cel platit de mine pentru o masina cu mult mai multe dotari. Insa, nu spun ca masina merita sau nu. Asta doar tu poti decide.

Pretul corect este cel ce ti-l poti permite, atat ca si pret de achizitie, cat ulterior ca si intretinere.

 

Nu am urmarit "istoricul" cautarilor tale, insa recomand sa faci o lista lunga cu mai mult de 20 masini, sa iti notezi la fiecare ce dotare are sau nu are (foloseste dotarile afisate la masina mea pentru a sti daca o masina are sau nu o anume dotare) si usor usor sa incepi sa elimini din ele, pana ajungi la lista scurta de 2-5 masini. Din alea sa iti alegi masina.

Poti pune in lista chiar si masini ce s-au vandut, pentru a le folosi ca si comparatie cu altele ce sunt acum la vanzare.

Bafta la cautari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! 

 

Am gasit si "asemanatoare" cu a ta, insa km pe masura, si bani cam aceeasi cu asta. Prefer optiuni "pe jumatate" cu km "pe jumatate" si un istoric verificabil

Ma intereseaza in mod special 170 cp, DSG, DCC, Xenon si RNS 510, ceea ce asta are. 

 

Cred c o sa merg pe asta, daca iese bine maine la test.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce o sa ajunga Passatul asta cu 160.000 km in Romania.. Sincer nici nu as concepe sa cumpar o masina cu 320.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 4700 km rulaj lunar adica vreo 156 km pe zi. Mie mi se pare un rulaj decent pentru cineva care lucreaza la 60-70 km de casa + drumul la piata sau alte probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. De maine am masina (cu acte in regula) :)

 

Pare ok si istoricul, un radiator schimbat pe garantie la 50K, o aripa vopsita in 2012, ultima intrare in 08.08.2015 la 142K.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!