Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

De acord cu rabdarea, nici nu ma prea grabesc, abia in septembrie vin in Romania. Insa intre timp, mai studiez piata. Din Germania imi este putin mai greu sa o cumpar pentru ca nu prea pot umbla si ma uit mai mult pe autovit.. insa si acolo masini cam dubioase.

Am gasit una "impecabila, abia scoasa din cutie" care la o cautare mai amanuntita, chiar aici pe forum, am gasit cam toate probleme ce le-a avut (si banuiesc ca le mai are) printre care caseta directie, probleme cu volant, etc.

Mai caut .. cercetez .. deranjez aici pe forum :)

 

Asta de aici spre exemplu este extra full (din spusele vanzatorului) inclusiv cu masaj in scaune. Habar n-aveam ca exista asa ceva la CC. Imi place cum arata...insa s-a vandut.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

E atat de departe de Extra Full, încât m-a pufnit rasul :))... Si nu, nu exista masaj in scaune pe generația asta, iar pe Facelift are doar la șofer. Nu mai zic ca NU are scaune electrice si oare ce o vrea sa zică prin "led-uri in far"?! :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becoleduri.....:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GhdAN.html

sau

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GgM5j.html

 

Nu stiu unde gasesc unii masinile asa ieftine.. ca pe mobile sub 15 mii greu gasesti. Ma bate gandul catre una dintre ele.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Troaca amandoua.

Prima are rns ul 510 si camera spate 

Asta le este meseria, din cauza asta le gasesc asa ieftin. Si tu daca te-ai duce in Ger ai gasi ceva f bun. 

Cum nu te duci, trebuie sa iei ce gasesti la piata din Ro. F f greu vei gasi si dotari multe si ieftina si istoric cunoscut.

Si eu imi doresc audi rs6 avant performance cu 50.000 eur, dar poate numai daca are dauna totala.

Ce vreau sa zic, ca trebuie sa fii constient ca trebuie sa faci rabat la calitate cand iei din ro (fie km multi, fie dotari putine) ca sa o iei ieftina. 

Samsarii stiu exact ce cere piata de aici si aia aduc.

 

Iar ala cu extra full e hilar rau. Cred ca il sun sa rad de el. A mea cum o fi? "Martiana" de full?

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in Germania deja si culmea ca nu prea gasesc.. arata mi si mie una pe mobile ce spui ca ar face banii (undeva la 12-13k)

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma tenteaza sa merg in Germania sa caut live ceva. Pe mobile, autoscout24 m-am tot uitat, ce aduc in tara nu prea ma incanta, oricum daca nu sti unde sa cauti cred ca ajungi doar sa strici bani aiurea......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weltauto. Nu e o idee buna? Mie mi se pare foarte buna. Asta in cazul in care nu vrei ieftina, km putini, full option si an cat mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weltauto in Romania? Ai vazut ce preturi au? Si optiuni ioc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dar masinile sunt cu km putini. Pot avea si 30k km. Sau weltauto in Germania. Cauti km putini sau dotari. Depinde de fiecare.

Decat un cazan cu n la n km, si sa bag bani in el, mai bine mai putin dotata dar cu cativa km. Nu traiesc in masina si nici nu m.am nascut in trapa, masaj scaune si etc.

Fiecare cauta ce vrea. Eu nu vreau sa fac coada la service si sa platesc masina inca 1/2 din pret, ca sa o tot repar.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o treaba nr de km cu starea masinii.

Daca au fost facute reviziile la timp si totul schimbat cand a trebuit este totul OK.

Adica poti sa iei la 200.000 km un cc care merge perfect. Imp este sa ii stii trecutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca 50% e treaba de noroc.. si restul de km, istoric, etc.

 

Poti s o iei la 30K si sa ti pice dupa doua saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot vad lume pe aici care stramba din nas la dotari. OK, de acord ca samsarii sunt penibili cand o descriu ca fiind "extra-full". Dar mie personal, avand un CC in familia extinsa (extrem de multumiti de el) si mai cautand unul asemanator, mi se pare chiar si dotarea de baza extrem de decenta (a fost pus doar RCD 510 si tempomat ca optiune pe el atunci), in rest venea in standard cu tot ce trebuie (inclusiv scaun electric sofer, comenzi volan, climatronic, jante etc). Luata din Romania, 2008, 29 000 euro, impecabila. 1.8 TSI pentru ca nu se merge mult cu ea (actualmente are 77 000 km).

Omul a zis clar ca are un buget de 12-13 000 euro. De ce tot strambati din nas ca e saraca in dotari? Impropriu zis saraca: fata de ce? Fata de unul full care de nou e 45k ? Mai bine mai putini km, mai intretinuta, poate gasesti un proprietar onest din Ro...toti vor sa aiba N'spe mii de optiuni cu senzori, cu assisturi si mai stiu ce alte bazaconii si pe urma plang ca au "brad de Craciun" in bord si stau cu ea prin service si nu stiu de ce.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa iti iei logan la optiunile aceste si mult mai ieftin si mai economic.

No offence.

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o sa aiba Loganul motoarele si materialele de CC (nu zic de design) atunci il voi lua. Comparam pepeni cu cirese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea am luat-o de la Weltauto din Cluj ,mai corect Compexit. Avea 113.000 km verificati, a fost cumparata de noua din Ro de la Porsche Buc. .Pana aici toate bune...lasand la o parte problema de motor care a avut chiulasa refacuta etc. dar la care i-am facut recent compresia si este inca foarte ok (acum am aproape 160.000 km) ,la nivelul uzurii ,adica tot ce inseamna discuri ,placute ,bielete amortizoare si flanse ,rulmenti ,bucse se simte diferenta fata de una rulata in Germania. Personal este ultima data cand cumpar o masina din RO fie si de la reprezentanta. Am platit in ianuarie sau februarie  2015 ,10200 euro pentru ea fata de 14-15.000 cat ma costa una aici in Franta cu aceeasi km. Avand in vedere ca fac eu tot ce inseamna mecanica pe ea si cumpar piesele la pret similar cu RO este inca rentabila. Dar daca trebuia sa o duc la service pentru tot ce i-am facut si trebuie inca sa ii mai fac ma aducea la 'sapa de lemn'.

Sfatul meu e sa cumperi din Germania de la un Autohaus care iti da certifiat Dekra sau de la o reprezentanta km cat de putini in limita bugetului tau, cauta una cat mai dotata pentru ca in cele mai multe cazuri e scump si dificil sa adaugi optiuni ulterior ,daca nu iti ajung banii de una cu facelift, ia una fara da cu tot ce trebuie chiar daca e mai veche. Inceteaza sa compari preturile din Germania cu cele de pe Autovit. Sursa pt majoritatea masinilor de pe Autovit sun licitatiile auto si acolo te asigur ca majoritatea sunt cu cazaturi iar la noi ajung cu 150.000 km in loc de 250.000 km cat au in realitate. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una peste alta, cei cu dieselul de 170cp, sunteti multumiti de el? Ma intereseaza mai putin partea cu consumul, mai mult perfomantele si fiabilitatea.

Care ar avea perfomante mai bune, dieselul de 170 sau benzinarul de 160? Perfomante ma refer in mod special la demaraj/acceleratie (plecarea de pe loc si in mers, la o depasire sa i spunem)

 

Nu ma intereseaza sa fac curse, liniute, insa sunt niste motoare destul de puternice... Eu vin de pe un passat b5.5 de 131cp

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, Alungatu said:

Una peste alta, cei cu dieselul de 170cp, sunteti multumiti de el? Ma intereseaza mai putin partea cu consumul, mai mult perfomantele si fiabilitatea.

Care ar avea perfomante mai bune, dieselul de 170 sau benzinarul de 160? Perfomante ma refer in mod special la demaraj/acceleratie (plecarea de pe loc si in mers, la o depasire sa i spunem)

 

Nu ma intereseaza sa fac curse, liniute, insa sunt niste motoare destul de puternice... Eu vin de pe un passat b5.5 de 131cp

Daca vrei sa stii ce dotari pot fi pe CC (asa cum zici tu extra full), arunca o privire aici (lipsesc masajul in scaun sofer, priza 220 si cred ca inca vreo 2 optiuni pt a avea tot ce se putea pune la acea vreme):

Legat de 170 CP diesel, iti garantez ca nu o sa poti tu sa ii dai cat poate ea sa duca! Nu vei simti ca este diesel si ca este mai "lenesa", fata de benzina. Insa, vei simti in portofel.

 

Modificat de OT79LAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ot79lau este o masina cam full.

Alungatu, acum compara ce ai gasit tu cu LAU si vei vedea cat de troaca sau chele erau. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, OT79LAU said:

Daca vrei sa stii ce dotari pot fi pe CC (asa cum zici tu extra full), arunca o privire aici (lipsesc masajul in scaun sofer, priza 220 si cred ca inca vreo 2 optiuni pt a avea tot ce se putea pune la acea vreme):

Legat de 170 CP diesel, iti garantez ca nu o sa poti tu sa ii dai cat poate ea sa duca! Nu vei simti ca este diesel si ca este mai "lenesa", fata de benzina. Insa, vei simti in portofel.

 

Cat te a ajuns? Acum, daca ar fi s o vinzi, cu cat ai vinde o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate-ti din cap plecarea de pe loc cu demaraj, nu e genul de masina care sa faci asta cu ea + ca protejezi cutie/ambreiaj daca nu faci asta :) (mai ales daca vei lua DSG).

Motorul de 170cp este foarte ok atat la performante cat si consum. Ce il trage in jos este filtrul DPF, care dupa 170-180 000 km incepe sa-si spuna cuvantul si trebuie regenerat de multe ori sau inlocuit/eliminat (iar asta vine cu costuri si/sau dezavantaje).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e topicul corect pentru a discuta asta, insa unul din dezavantaje este fumul, gazele care miros in ultimul hal, daca mergi in aglomeratie (viteze mici si stationare) cu geam deschis incep sa-ti intre gaze in masina, si e foarte deranjant, trebuie anulat corect fizic (toti senzorii si sondele puse la loc) altfel trebuie facuta o resoftare cu anularea senzorilor etc.
Evident, si poluarea mediului si posibile probleme itp / rar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!