Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Ti-am spune o parere daca ar merge link-ul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E inmatriculata in iulie 2009, nu cred ca ar avea cum sa fie euro 4. Daca are km reali, tinand cont ca are deja 2 proprietari, pretul e unul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.04.2016 at 2:49 PM, 99bmr said:

Salut, am observat ca doar 2 persoane au binevoit sa raspunda la postul meu de pe pagina anterioara (le multumesc cu ocazia asta), dar ma asteptam la mai multe pareri. 

In alta ordine de idei, ce parere aveti despre asta:

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GgRAz.html#

Mersi!

O verificasem eu masina la un momentdat pentru un prieten, si km nu erau nicidecum reali.....

EVITATI  masinile aduse din BELGIA sau OLANDA  !!! (daca doriti masini cu km reali si intretinute corespunzator) 95% dintre ele nu au reviziile facute in reteaua VW si bineinteles, nu poti verifica realitatea numarului de km !!!

 EVITATI MASINILE DIN PITESTI !!! 

Modificat de sergiu2091
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, CC ul din Germania s a vandut intre timp, asa ca m am orientat spre altul, din tara de aceasta data.

 

Din discutia telefonica, proprietarul mi a spus ca km reali ar fi vreo 190k (cred ca si a luat o si el la cumparare). 

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7Gh9ZL.html#3a77be097f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata jalnic...de la culoare la dotāri (parerea mea). Si, nu uita, are 7 ani din care 6 in germania (doar 190 k ??!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 ani ar avea petrecuti in Romania. Din ce vad pe mobile, majoritatea celor de varsta asta au in jurul a 200k-250k. Tind sa cred ca ar fi reali.

Am cerut VIN ul si urmeaza s o verific maine si la VW sa vad ce zice serviceul.

 

Dotarile pentru mine sunt suficiente. Ce ar mai fi in plus care ar conta? Poate webasto mi ar fi placut..

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a mers 5 ani doar in Germania si 2 ani in Romania, eu zic ca are pe putin 280000 km, asta ca sa fiu indulgent :)

Pretul e cam mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandati mi un CC bun de pe undeva (autovit, mobile, prieteni) care sa fie euro 5, dsg, tdi 170 cp si cu comenzi volan, rcd 510 sau ceva superior, bi xenon, dcc, si alte optiuni daca or fi. 

 

Ca si bani, in jur de 11 mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Clawoodyou said:

Daca a mers 5 ani doar in Germania si 2 ani in Romania, eu zic ca are pe putin 280000 km, asta ca sa fiu indulgent :)

Pretul e cam mare.

Stiu ca unele calculatoare de masina "pastreaza" undeva nr real de km. Nu este si cazul CC-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

La CC, se stocheaza in 2 locuri: in ceasuri si in senzorul de ABS (sub forma de citiri per km). La masinile cu DSG, se stocheaza si in calculatorul de cutie. Cine este avizat si nu da km inapoi la "bajetii" din targ, sigur stie sa-i dea inapoi de peste tot, nu numai din ceasuri...

A devenit relativ greu sa gasesti un CC care sa fie "correct" in suma de 11.000,-euro, cu atat mai mult unul dotat. Te poti uita si la masina colegului Hallucinogen, este la vanzare aici pe forum. In general, in Germania, nu gasesti CC cu km <200.000 la suma asta, deci ce ai gasii in RO, la banii astia, fii convins ca au cu mult mai multi km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseaza cu volan pe dreapta, la banii astia gasesti din 2010 chiar 2011 cu piele si tot ce vrei sub 150 k km, aici in anglia. ( nu-i mare filosofie sa conduci cu volan pe dreapta, eu conduc in toata europa asa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.04.2016 at 21:56, Tuzy a scris:

Salutare,

va scriu in speranta ca in viitorul apropiat cu ajutorul vostru imi voi gasi masina de care ma voi bucura in fiecare zi.

In prezent am un Audi A2 1.4 TDI, care e o masina foarte bine gandita, dar deja are o varsta si motorul acela nu imi da siguranta dorita pe drumuri lungi. Asa ca am hotorat sa trec la un alt nivel si sa-mi gasesc o masina in care ma urc in fiecare zi stiind ca nu ma va lasa pe drum, si imi va oferi placerea de a o conduce si sa ma uit la ea. Pentru mine aceasta masina nu va fii sa ma duca din punctul A in punctul B. Va trebuii sa fie o placere, un viciu :D 

Stilu meu de condus e unul normal, sunt mai comod de felu meu si pun accent pe siguranta. Stau intr-un oras mic, dar 90% fac drumuri lungi, peste 300 km. In oras pana la lucru maidegraba folosesc bicicleta. Din cauza asta anul trecut am facut in jur 13,000 km. Probabil cu urmatoarea masina voi face mai mult. 

Am analizat piata din Romania, si la bugetul meu intra BMW F10 care ma atrage. Totusi au km dubios de putini ori dotari de baza. Dupa asta am ajuns la concluzia ca VW CC imi poate oferi ce imi doresc. Ca alternative in caz ca nu gasesc un CC potrivit iau in considerare VW Passat B7 ori BMW F30.

Am citit acest topic si cel cu probleme cap coada de vro 2 ori. M-a speriat putin modelu dintre 2008 - 2010, cu problemele lui, dar totusi cel facelift de dupa 2012 par a fii mai inchegate. Si din aceasta cauza, si din cauza ca imi place aspectul mai mult la acest model , voi incerca sa gasesc unul potrivit.

Ce cred ca e necesar din punctul meu de vedere:

motor: 2.0 TDI (nu exclud 1.8 sau 2.0 TFSI)

schimbator: DSG (nici vorba de manuala)

km: sub 200.000 (totusi are 3 ani masina)

dotari: xenoane, incalzire scaune, senzori de parcare, navigatie, tempomat, leduri faruri din fata, scaune piele sau macar ceva combinat cu piele (in rest chiar nu stiu ce e necesar)

dotari dorite dar not a must: parbriz incalzit, DCC, ACC, front assist, webasto, camera masarier, scaune ventilate, dynaudio

locatie: indiferent (ma pot juca cu bugetu dar nu cu mult) 

buget: 16.000 euro (consider ca e un buget onest)

Pentru inceput postez una care mi se par okey la prima vedere:

http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-cc-ID64pZ6.html#d2c3a273ee

Astept sfaturi in legatura cu dotari, achizitie, optiuni ori chiar propuneri cu masini care va vi se par potrivite.

Ca fapt divers am dat peste acest site care pare interesant si incerc sa ma interesez care sunt termeni lor: http://www.autoneto.lv/en/

 

 

Am vorbit cu cei de la autoneto , si au dat urmatorul raspuns:

Hello,
Thank you for your interest!

For sure, you can purchase the car per NET prices from us and do the vehicle registration in Romania. 
Romania is a EU member, so no additional VAT taxes costs if you are buying the vehicle form us, for example, except registration taxes in Romania.

You can do it in following way: 
1. Send us the link of the vehicle from website (for example: mobile.de or autoscout.de) witch are you willing to purchase.
2. We will check the car, seller and vehicle history. 
3. After inspection of the vehicle we can arrange sales process:
    a) sign the contract with you
    b) purchase a car (you have to pay a car NET price and broker service fee 500,- EUR) 
    c) the shipping process you can take on your self and costs.

Best regards,

Eduards Kampe
http://autoneto.lv

- interesant, se pare ei fac driblarea TVA fara nici o problema, la vedere si in masa....

Revin cu intrebarea ce parere aveti despre urmatoarele masini:

1. http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-cc-ID64pZ6.html#3c713b9208

2. http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-cc-ID5Ycbm.html#92535a8ee5

3. http://www.autoscout24.ro/offers/volkswagen-cc-20-tdi-bluemotion-technology-dsg-motorina-maro-288103016

4. http://www.jos-auto.be/Site/detail.aspx?id=1520&s=u&culture=nl-BE&vid=286561723

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ar fi un pret corect dupa parerea voastra pentru un Passat CC luna 12.2011(in serie e 2012) motorizare 2.0 TDI 140 cai, cutie dsg, navigatia mare, camera marsarier, senzori parcare fata/spate/laterali, bixenon, piele integral, incalzire scaune, etc... cu 210.000 km reali(verificat istoricul in reteaua VW)?

Masina ar vrea sa o cumpere fratele meu care tocmai a renuntat la Passat-ul break pe care l-a folosit in ultimii 3 ani cat i-a fost mic juniorul. Acum cauta un CC 2011/2012 dsg cu dotari cat de cat si a gasit masina la care ma refer in Germania la un privat. Pretul negociat e de 12.900 euro. Merita masina banii astia?

Modificat de ionut159
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, cc2015 said:

Daca te intereseaza cu volan pe dreapta, la banii astia gasesti din 2010 chiar 2011 cu piele si tot ce vrei sub 150 k km, aici in anglia. ( nu-i mare filosofie sa conduci cu volan pe dreapta, eu conduc in toata europa asa)

Merci de oferta, insa masina o voi folosi exclusiv pe drumurile Romaniei (poate si prin afara, insa nu in Anglia). As dori una cu volan pe stanga... chiar de va trebui sa mai completez la buget.

 

Scuzati daca tot va stresez, insa incerc sa-mi gasesc si eu ceva :)


http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GfY9Z.html

(imi place aia cu extra full, daca e full .. cum sa mai fie si extra?!) :D

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/5/2016 at 5:14 PM, Alungatu said:

Din pacate, CC ul din Germania s a vandut intre timp, asa ca m am orientat spre altul, din tara de aceasta data.

 

Din discutia telefonica, proprietarul mi a spus ca km reali ar fi vreo 190k (cred ca si a luat o si el la cumparare). 

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7Gh9ZL.html#3a77be097f

CC-ul meu pe care tocmai l-am vandut, era inmatriculat in 11.2010 (in Germania) , rulat acolo pana in februarie 2014 cand avea 165 000 km, iar eu am facut in 2 ani (din ferbruarie 2014 pana in februarie 2016)  60 000 km.... Garantez realitatea kilometrilor pe care ii avea masina. Poate asa iti poti face o imagine cam cati km reali poate avea o masina rulata in germania mai mult de 4 ani :)  Daca cunosti pe cine la o reprezentanta VW, poti verifica usor realitatea kilometrilor. Daca nu are service-uri in reteaua VW, evita sa cumperi masina, parerea mea.....

2 hours ago, Alungatu said:

Merci de oferta, insa masina o voi folosi exclusiv pe drumurile Romaniei (poate si prin afara, insa nu in Anglia). As dori una cu volan pe stanga... chiar de va trebui sa mai completez la buget.

 

Scuzati daca tot va stresez, insa incerc sa-mi gasesc si eu ceva :)


http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GfY9Z.html

(imi place aia cu extra full, daca e full .. cum sa mai fie si extra?!) :D

o masina la 200 000 km REALI, intretinuta cat de cat decent, nu are cum sa aiba butonul de lumini tocit (unde scrie auto), schimbator de viteze automat tocit,  cum le are asta.....
Daca vrei o masina cu km in jur de 200 000, uite-te de la 2010 in sus, anul de fabricatie..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun exemplul! Eu am luat-o din Germania cand avea 2 ani si 8 luni si avea 165000 de km...asta ca sa iti faci o parere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, sergiu2091 said:

CC-ul meu pe care tocmai l-am vandut, era inmatriculat in 11.2010 (in Germania) , rulat acolo pana in februarie 2014 cand avea 165 000 km, iar eu am facut in 2 ani (din ferbruarie 2014 pana in februarie 2016)  60 000 km.... Garantez realitatea kilometrilor pe care ii avea masina. Poate asa iti poti face o imagine cam cati km reali poate avea o masina rulata in germania mai mult de 4 ani :)  Daca cunosti pe cine la o reprezentanta VW, poti verifica usor realitatea kilometrilor. Daca nu are service-uri in reteaua VW, evita sa cumperi masina, parerea mea.....

 

Am verificat-o la VW. Ultima intrare in service o avea in 2011 la 72.000 km .. proprietarul zicea ca are o "intrare" in cartea service si la 150k .. insa in reteaua VW nu aparea nimic. A picat afacerea cu dansul. Acum studiez iarasi piata ... in Germania.

 

01/2009 e euro4 .. nu?

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil euro 5.afla codul motor pt siguranta.

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat o pe a mea din Germ din reprezentanta VW, vechime 2 ani jumate si avea doar 41.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai gasit-o? Ca pe mobile numa rasnite vad (cel putin la 10-12 mii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dus personal in Germ o saptamana si mers numai in REPREZENTANTE. Intr adevar a fost cu 5000 de eur mai scumpa decat in Ro, dar am stiut ce iau. Am primit atunci inca 1 an garantie in reteaua europeana VW, cauciucuri noi de vara plus revizia facuta in fata mea.

Masina fusese lovita odata in spate, neamtu mi-a aratat INCLUSIV pozele de cum fusese lovita plus devizul de reparatie(schimbase ra bara cu totul).

Excesiv de corecti, dar asa sunt nemtii. (Nu emigranti). La vremea aceia era cam 16.000 eur in ro. Eu am dat 22.000 eur (am platit defapt km putini).

Si inca un pont: inainte sa plec in Ger am verificat 22 de masini in ro. NUMAI MINCINOSI, nu am gasit nici un om corect. 

Speram sa gasesc si altfel de oameni dar nu am avut noroc. Poate tu ...... esti mai norocos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principal in Germania ma uit si eu, insa la bugetul intre 10-12 mii, 170 cp, DSG, la nemti nu gasesc mare lucru ... am cam inceput sa cunosc masinile de pe mobile (cele ce-mi reies la cautare) si de aia am aruncat un ochi si pe autovit ... insa intradevar, pe autovit numa masini dubioase. Nu e graba ... mai studiem piata..

 

Daca nu e sa gasesc ceva bun in banii astia, ma reorientez catre alta masina si asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu stii ce iti doresti exact si ce buget ai. Multa bafta.

Masina colegului hallucinogen este super super ca dotari si mod de ingrijire. Vezi ca o vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!