Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Sunt si eu in cautari de un CC an 2011-2012, diesel, varianta de 170 cai. Stie cineva daca aceste motoare sunt afectate de scandalul dieselgate? Am verifict vin-ul pe site vw si se pare ca da, cel putin unele. Intrebarea mea este daca stie cineva daca in aceasta situatie mai poate fi inmatriculata.Am citit ca cei de la RAR nu mai emit carti pt motoarele afectate.

 

Multumesc pt orice raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt afectate . Toate . Se emit carti fara nici o problema . Se plateste taxa aferenta euro 5 . Nu exista nici o restrictie deocamdata . 

Citeste mai cu atentie ce scrie acolo !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

 

Am inceput cautarile pentru un passat cc, vin de pe alta marca acum si nu cunosc bine modelul. Ma puteti ajuta cu o informatie din ce an este euro 5 la diesel? 

 

Ma intereseaza modelul 2009 /2010 / 2011.

 

Va multumesc.

 

Inca ceva m-ar interesa un model adus de afara, nerulat ro. Aduce cineva masini de pe aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul dorit de tine e CR (nici nu stiu daca a fost PD pe CC). Masini sunt si pe forum, cauta la aria vanzari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

 

Am inceput cautarile pentru un passat cc, vin de pe alta marca acum si nu cunosc bine modelul. Ma puteti ajuta cu o informatie din ce an este euro 5 la diesel? 

 

Ma intereseaza modelul 2009 /2010 / 2011.

 

Va multumesc.

 

Inca ceva m-ar interesa un model adus de afara, nerulat ro. Aduce cineva masini de pe aici?

EURO 5 DE obicei e din sf. lui 2011 , modelul 2012 e cu facelift si mai bine (daca ai buget ) ia din 2012 incoace cu facelift si adus din afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si 2009 si 2010 euro5.

Ai grija totusi mai bine nu ti ai lua din modelele dieselgate, ca nu stii ce se va intampla.. Poate te trezesti ca ti l retrogradeaza la euro4, totusi traim in RO... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este E5 chiar si din 2009, gen dupa luna a 11-a...din 2010 99 % sunt E5...iar din 2011 nu cred ca mai gasesti E4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dulau Andrei .. Bine ca nu este Euro 7.... In caz ca nu stiai, standardul Euro 6 a intrat in vigoare din septembrie 2014...Poate masina ta, vine din viitor ..

 

https://en.wikipedia.org/wiki/European_emission_standards

 

Euro 6 September 2014 1.0 0.10 0.068 0.060 - 0.005** 6×1011***
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mintit RAR-ul si ai tu dreptate. Intereseazate prima data si apoi comenteaza ca incurci lumea doar.

 


Examplu:  http://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Passat-CC-2.0-Blue-TDI-DSG/vhc:car,cnt:de,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,ms1:25200%3B4%3B,emc:euro6/pg:vipcar/217810022.html#

 

Trebuie doar sa fie bluemotion si este euro 6 

 

Sunt destule euro 6 pe mobile.de

Modificat de Dulau Andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...e ciudat...pentru ca si eu cand aveam CC-ul la vanzare m-a sunat cineva si ma intreba daca e Euro6... 
Eu eram gen "wtf o.O"... si el cica din 2010 toate is euro6...eu nu vazusem/auzisem nimic despre asa ceva :))

 

O fi Euro6 cu 2 soft-uri pe el :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În manual am văzut ca sunt instrucțiuni pentru completarea cu ad-blue. Deci sigur sunt variante cu ad-blue care probabil sunt euro 6. Vorbesc de manualul passatului cc model 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut !

M-am miscat mai repede de cat credeam.

 

Multumesc pentru raspunsuri, astept masina sa ajunga acasa sa ii fac o prezentare.

 

Este 2.0 diesel,140 cp,  bluemotion dsg, fabricatie 11.2011, cu destule dotari bunicele.

 

Exista site-uri ceva la VW sa pot vedea dotarile dupa VIN? 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce parere aveti despre acest CC? Nu e acel motor recunoscut pe passatul B6 cu probleme la injectoare? Sau ma insel?

http://www.mobile.de/ro/Automobil/Volkswagen-Passat-CC-2%2C0-TDi-140-DSG-BMT/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:25200_4_,frn:2009,prx:13000,ccn:1600,ccx:2200,dmg:false,vcg:limousine/pg:vipcar/219322148.html#

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e acel motor recunoscut pe passatul B6 cu probleme la injectoare? Sau ma insel?

Te inseli. Motorul CC-ului este CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg.. am gasit si ceva modele cu mai multe optiuni, insa cu 2 locuri in spate. M-ar interesa unul cu 3 locuri in spate...

 

Cum e cu spatiul in spate? N-am stat inca intr-un CC si-am inteles ca un om mai inalt (~1.90) intampina ceva dificultati pe bancheta din spate. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ai nevoie de 3 locuri in spate? cu greu gasesti una cu 3 locuri. 

Spatiul din spate este dificil pentru cei inalti (>1.90) , trebuie sa stea putin coborati spre scaunele din fata.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa unul cu 3 locuri in spate...

În momentul în care am început sa caut mașină, m-am "uitat" puțin în spate și mi-am dat seama ca în ultimii 10 ani nu am băgat de 20 ori câte 5 persoane în mașină.

Așa ca am tăiat de pe listă criteriul celor 3 locuri în spate.

Nu mi-am cumpărat o mașină sa o folosesc pe post de taxi pt prieteni.

La drum lung, oricum nu as recomanda 5 persoane în mașină, pt ca îmi doresc ca toți pasagerii sa se simtă confortabil.

În funcție de necesitățile tale și mai ales de numărul membrilor familiei tale, poți lua decizia corecta în ceea ce privește numărul de locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg.. am gasit si ceva modele cu mai multe optiuni, insa cu 2 locuri in spate. M-ar interesa unul cu 3 locuri in spate...

 

Cum e cu spatiul in spate? N-am stat inca intr-un CC si-am inteles ca un om mai inalt (~1.90) intampina ceva dificultati pe bancheta din spate. E adevarat?

 

Eu am cu 3 locuri in spate ca asa am nimerit masina, insa doua persoane sunt suficiente la ce spatiu ofera in spate. Mai ales daca soferul este mai maricel si merge cu scaunul pe spate atunci din start o sa fie o problema oricum. Spor la cautat !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cu 2 locuri in spate dar e ok si daca mai duci ocazional o a 5 a persoana (pui o patura / perna pe suportul din plastic ) .

ideea e ca eu in 90 % din timp circul maxim 1 sau 2 sau 3 persoane . Deci trebuie sa estimezi in cate situatii vei circula 5 persoane si nr membrilor din familie.

Si acum precum spunea FLAGHY  - 3 persoane majore  in spate vor sta mai ingramadite .

Plus ca daca e cu 2 locuri in spate au confort/ lux mai mare cei din spate --- cotiera , acel spatiu de pahare , sticle si depozitare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cu 2 locuri in spate dar e ok si daca mai duci ocazional o a 5 a persoana (pui o patura / perna pe suportul din plastic ) .

 

Este ILEGAL sa mai duci ocazional o a 5-a persoana, tu avand mentionat in talon PATRU locuri. (vezi pozitia S1 din talon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu , dar 2 pasi cand mergeam la bunici (cu parintii ) sau cand ii duceam pe unii amici de la club  sau de la terase , nu cred ca e o problema odata pe an ( maxim de 2 ori intr-un an daca mi se intamplase si pe distante de local .

Eu faceam o mica paranteza pentru colegu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!