Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Salutare baieti..poimaine vreau sa plec iarasi sa vad cateva masini poate ma hotarasac la una.am fost saptamana trecuta dar am vazut numai motoare pline de ulei chit pe aripi, km dati inapoi si tobe innegrite de scuipau uleiul.bugetul disponibil e de 11500 maxim iar anul nu ma intereseaza sincer daca masina corespunde. ma gandeam la un benzinar dar daca gasesc un diesel cu km reali si imi place nu ar fi rau.ce ma sfatuiti sa iau sunt dezorientat am citit aici ca motorul de 1.8TSI ciupe mult ulei la mers sportiv iar eu sunt adeptul acestui stil de condus. fac cam 30 000 km pe an. Un motor de 140k km pe benzina cat ar rezista daca mananca ulei din fabricatie? La diesel care ar fi problemele lor majore la motor daca au peste 200k km ? Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea principala e ca nu vei gasi ceva bun in bugetul de 11500, poate doar sa gasesti dupa lungi cautari, un cc vechi, fara nici o optiune pe el.

Mai strange 1000-1500 si ai sanse la ceva bun dpdv tehnic (dupa lungi cautari), dar nu te astepta la cine stie ce optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Orienteaza te mai bine spre passat b7, la banii astia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija de bugetul de 11500 max. S-ar putea sa o iei si sa mai trebuiasca cate ceva schimbat la ea. Plus RCA si eventual CASCO, deci mai baga inca 1000Eur de rezerva. Benzinar bun s-ar putea sa gasesti in bugetul tau, dar disel, doar peste 200k+ km.

30k km/an ar cere un diesel. Daca faci in special drumuri de exterior, atunci merita diesel clar. La interior consumurile sunt pe acolo. (la mine, in BV, iarna ia cam 8,5-9,5%. La altii citeam ca benzinarele le iau in Bucuresti 10-12%, tot iarna. Deci diferenta nu cred ca este una deosebita).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 10500 un tfsi din 2009 luat de nou din reprezentanta romania cu km verificati 130.000, bixenon navi si senzori parcare fara probleme tehnice ar renta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un bmw e46 diesel luat la 150.000 reali in 2010 am fost multumit de consum la el nu sarea de 6.5 mediu orice mers aveam cu el in drum lung la 140 scotea 4.5 dar am schimbat turbina kit de ambreiaj si volant ,directia de vreo 3 ori fulie motor adevarat am facut 150 000 in 4 ani cu el, si incepea sa cada mereu asa ca am ales sa il vand si sa ma orientez spre o benzinara de preferat cc chiar daca face consumul mai mare poate nu mai stau din service in service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare. Si voua cand se regenereaza filtru de particule v-a aruncat afara ca un fum pe esapament ? Si parca are masina un sunet mai ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se regeneraza  filtru are alt sunet masina 

L am  auzit si eu ultima oara cand si a facut regenerarea....

Despre fum....nu stiu nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz fum. La mine, daca bagi degetul in teava de esapament nu se ia nimjc pe el. E bec :) Sincer, de obicei nu prea bag de seama cand se regenereaza ca eu ii cam dau goneta. Observ doar can se mai intampla sa parchez si vad ca ramane turata la 1000 de rotatii si atunci mai dau niste ture de bloc pana isi face regenerarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

M-am hotarat sa cumpar si eu un Passat CC dar am nevoie de putin ajutor. :)

Sunt dispus sa platesc pe masina 15.000 euro pe langa taxe si alte cheltuieli. Specific ca nu circul foarte mult (~10.000 km/an). Nu locuiesc in oras si pot spune ca merg in mod egal atat in oras cat si pe drumurile din afara. Nu am nevoie de un motor nervos, care sa consume la greu. Am nevoie de un motor normal (sa ajute in depasiri si sa aiba un consum decent), cat sa imi fac treaba.

Tinand cont de aceste aspecte

Ce motorizare sa aleg?

Eu ma gandeam la ceva intre

2.0 L TDI CR 103 kW (140 CP) (Am auzit ca acesta de 140 cp ar avea ceva probleme de fiabilitate)

2.0 L TDI CR 125 kW (170 CP)

1.8 L TSI  (160 CP)

 

 

Daca gasesc unul rulat si cumparat in Romania, e ok? sau sa merg in Germania?

 

Ca cerinte “obligatorii” as vrea: fabricatie incepand cu 2011, rulaj ideal ar fi sub 100.000 dar e ok si pana in 125.000km, navigatie RNS 510, cutie automata DSG, proiectoare ceata, scaune stofa, senzori parcare (fata+spate), aer conditionat automat, suspensie adaptiva, comenzi volan, culoarea neagra.

Acum astept raspunsuri si pareri din partea dumneavoastra in legatura cu ce am ales si daca mai trebuie ceva sau sa renunt la unele.

Va multumesc pentru timpul acordat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu detin motorul de 140 cp. Este din 2011 masina si e de 1 an la mine si pot sa zic ca nu am avut nici o problema de fiabilitate. Nu mananca ulei si este chiar ok in depasiri si mai ales la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut eu dețin un passat cc din 2011 motor 2.0 bluemotion 143 cp. Am cam tot ce zici tu ca Îți dorești pe mașină mai puțin suspensie adaptiva și senzori parcare pe față. Km 170000. Pe mine m a dus 12500€ mașina plus folie jante acte taxa etc 13500 rotunjit sa zicem. Deci la 11500 după mine e cam greu sa găsești mașina exact Cum te aștepți tu. Cat despre motor nu mă pot pronunța încă , pt ca abia dacă am făcut 1000 km, însă la prima vedere este totul în regula . Multă baftă în luarea deciziei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns cu toate la 14.000. An 2011, fara xenoane, neagra perlat, jante interlagos , parbriz dejivrabil , dynaudio , scaune material normal, fara suspensii adaptive , manuala, 175000 km, senzori fata-spate. In cei 14000 intra pretul masini 12.450 , toate schimburile + distributia , taxele si navi mare ca aveam rns 315.

Modificat de suciuvlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15000 de euro, cu putina rabdare, vei gasi o masina buna. Eu as merge pe 2.0 tdi 170 cp sau pe 2.0 tsi 200 cp in conditiile in care nu faci multi km dupa cum ai zis. As mai trece pe lista de "obligatorii" si xenon ca nu e ieftin sa faci apoi retrofit. Bafta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu cu kilometrii reali 100 - 125 k , in rest la 15 000 E  gasesti destule pe masina, si ai toate sansele sa fie si buna, asta te vor lamuri verificarile ce trebuie sa le faci inainte de o achizitiona (verificare istoric full la VW si verificare la service cu cineva priceput) .

 

Recomand sa aiba:

motorul 2.0 TDI 170cp

cutia dsg care e o bijuterie

suspensia reglabila

trapa de efect

pachetul full de lumini cu xenon adaptiv, cornering lights etc

rns510 daca e posibil cu dynaudio ar fi super (eu sunt exigent la cerinte "audiofile" si sistemul cu care vine masina nu ma multumeste 100%)

 

foarte bun iarna la CC : incalzire auxiliara webasto

 

senzorii, clima, comenzi pe volan mi se par un must have la orice masina, nu prea mai trebuie mentionate, la banii astia nu exista sa nu aiba optiunile astea

 

Eu la 15k am luat-o pe a mea (in care au intrat si un set de jante aliaj 16" borbet noi + cauciucuri noi continental winter) , o vezi in semnatura, de atunci nu am bagat bani decat in motorina, doar kilometrii erau mai multi si anume ~176000, reali .

 

Succes!

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suma e destul de ok,dar va trebui sa faci un compromis,ori dotari,ori km putini.Eu am preferat de ex dotarile,am cumparat cu 13900 fabricata in 09/2011 ,xenon,2.0 tdi,170cp,manuala cutia,incalzire parbriz,alcantara,r-line,rns510 ,jante Lugano R19,xenon cam atat mai importante.Avea 167000km reali cand am luat-o,7 pagini de istoric de la vw,nimic important prin ele,consumabile,parbriz,bucse etc.Am luat-o ca si colegul @suciuvlad de la autobihor,si cu mine au fost corecti.

Sincer,la orice masina trebuie sa ai un dram de noroc.Am facut deja vreo 1500km de 2 luni de cand o am,mai mult extraurban,inclusiv drumuri de tara,si pana acum nu i-am schimbat nimic,nici macar uleiul.

Nu prea am vazut vreun cc sa le aiba pe toate in acei bani,km putin,an nou,dotari multe.

Tu hotarasti ce conteaza mai mult pentru tine la o masina.

Bafta sa ai,orice ai alege!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu ar fi sa alegeti dotarile in favoarea kilometrilor daca bugetul e mai mic. Nu se mai fabrica masini de genul Golfului 4 sau Passatului din 2000-2004 care pana la 250.000km nu schimbai decat ulei. Eu am luat CC'ul la 40.000km si la 50.000 deja mi s-a dus deblocatorul de pe coloana de directie. Acum are 55.000 si se aude usor si clancul ala la DSG la retrogradare din 3 in 2. Deci fiabilitatea e 0 ... bucurati-va de dotari care sa va faca condusul mai placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77
Trebuie sa recunosti ca tine si de noroc. Eu pana acum am un scartait in volan si mai demult mi s.a ros cablajul din portbagaj, culisa portbagajul peste el :)) si am 52.000 km. Eu pe de alta parte iti recomand sa cauti una dotata decent, si cu nr de km rezonabili, ~100.000 km.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri! In saptamanile ce urmeaza voi incepe cautarile in tara si voi posta aici rezultatele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in cautari.Verificati aici o oferta pe care nu o poti refuza  :tuktuk:  http://olx.ro/oferta/proprietar-passat-cc-2010-urgent-ID4niW4.html#e4dcd396c5

E cu titlu de amuzament, nu cred ca trebuie dezbatuta prea mult problema.

In alta ordine de idei, ca si fiabilitate si costuri de intretinere va rog sa incercati sa ma lamuriti care motorizare diesel este de preferat:cea de 140 CP sau cea de 170 CP?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca am noroc - masina are 50.000km si mi s-au ars doar 2 becuri de la cornering lights :))

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As dori sa trec de la Golf 6(140) - la Pasat CC(automat ,170Cp,scaune ventilate), dar sa vrea unul 4x4.

Are cineva ? si cateva pareri va rog despre 4 motion.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pentru ca postez aici , dar in timpul cautarilor unui model CC , am gasit pe autovit respectiv olx un vw jetta hybrid , masina pe care ma gandeam serios sa o cumpar .

este vorba despre : http://autovit.ro/anunt/volkswagen-jetta-a6-ID7GeNZX.html#e5ac6bb8fc

 

dupa cautari detaliate am gasit mai multe informatii despre masina ...si anume numarul de km la data cumpararii din Olanda : 160149

http://www.stadtlist.de/kleinanzeigen/fahrzeuge/autos/58022025-volkswagen-jetta-highline-hybrid-14-tsi-s-dachxenonnavi.html

 

nu am gasit topic dedicat pentru jetta , din acest motiv am postat aici !

 

feriti-va  ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!