Jump to content

Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)


fixpixu
 Share

Postare recomandată

Salut . Am o cutie de viteze cod LHY pe un seat leon 1.2 tsi din 2010  cu 6 trepte pe care vreau sa o schimb cu  una din dezmembrari . am gasit la Cluj o cutie cod MCB care echipeaza Golf 6 1.4 tsi tot 6 trepte cei de acolo imi garanteaza 100 la suta ca se potriveste. in poze difera cumva la suport de cuti forma corpului .ma poate ajuta cineva cu un sfat?unde pot gasi compatibilitatile cutiilor? multumesc

acesta e pe lhy

IMG_20200820_180044.jpg

asa arata pe MCB

IMG_20200820_180107.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fixpixu

    18

  • andrei_221

    7

  • Bogdan Moraru

    3

  • rayn

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Treaba e ca merge perfect intra usor in toate vitezele  doar ca imi vibreaza  si se aude un zgomot de frecare . cand a ridicat o pe elevator a tras de ambele planetare si se misca foarte rau in cutie plus ca, curge si uleiul pe acolo pe unde intra planetarele in cutie. surprinzator este ca merge perfect ca si trepte de viteza ... mecanicul a zis ca e cutia sparta ...trebuie alta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare! Va deranjez si eu cu o problema cu care ma confrunt, poate stiti o rezolvare. Masina in cauza, Golf 6 1.4tsi 122cp CAXA 2010, cutie manuala 6+1. Aveam un zgomot la cutia de viteze in momentul cand era in sarcina, iar dupa ce a dat.o jos mecanicul, mi.a facut un necesar de piese cu un pret destul de piperat. Am ajuns la concluzia ca mai bine caut alta cutie, problema fiind acum codul acesteia. A mea este LHY si nu prea gasesc. Are cineva idee daca se potriveste si alt cod de cutie pe masina mea? De exemplu, am gasit MCB, de pe exact acelasi cod de motor, aceeasi putere. Orice idee este binevenita. Multumesc si o zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! La un golf 6 1.2 tsi motor cbzb a început un huruit ușor în rulaj care a inceput sa se amplifice.Am găsit o planetara cu pete de ulei și am crezut ca a pierdut dar verificare uleiul avea nivelul aproape de bușon, l-am schimbat,negru ca păcură și surpriza...pe fundul vasului au ramas ceva chestii mici, îmi pare rău că nu am verificat cu un magnet!Vreun băiat care se baga la asa ceva adică demontat eventual reparat cutie manuala în zona Prahova stie cineva... merita manopera... Un sfat din experienta voastră ar fi de folos... Mulțumesc! P. S. este nevoie sa mai specific km reali? 

 

Modificat de ymw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut stie cineva unde pot gasi dimensiunile externe ale unei cutii manuale cu 6 viteze de la VW (de ex LNM) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 03.08.2021 at 21:51, ymw a scris:

Salut! La un golf 6 1.2 tsi motor cbzb a început un huruit ușor în rulaj care a inceput sa se amplifice.Am găsit o planetara cu pete de ulei și am crezut ca a pierdut dar verificare uleiul avea nivelul aproape de bușon, l-am schimbat,negru ca păcură și surpriza...pe fundul vasului au ramas ceva chestii mici, îmi pare rău că nu am verificat cu un magnet!Vreun băiat care se baga la asa ceva adică demontat eventual reparat cutie manuala în zona Prahova stie cineva... merita manopera... Un sfat din experienta voastră ar fi de folos... Mulțumesc! P. S. este nevoie sa mai specific km reali? 

 

Salut, întâmpin aceeași problemă cu "huruitul" însă nu reușesc să îmi dau seama de unde apare, am observat însă că începe tocmai după ce ajunge să se  încălzească uleiul, straniu este că se aude până pe la 2100 de turații după care nu mai este sesizabil (în treapta 3 fiind cel mai accentuat). Știe cineva care să fie cauza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Rezolvat cutia... Rulment planetar dreapta și kit 2 rulmenți. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!