Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

23 minutes ago, alextoderascu said:

Salutare!

 

Ca idee, cât timp durează operațiunea de schimbare de distribuție? Cei de la Sandra din Iași mi-au spus ca aprox. 5 ore. Nu e cam mult?

 

Mulțumesc!

Nu mi se pare mult, și la mine a durat tot vreo 5 ore, mai bine să își facă treaba mai incet si bine decât pe fugă si prost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextoderascu

Ok. Multumesc mult.

Legat de partea cu mult, putin, recunosc ca nu stiu ce implica operatiunea (lasand la o parte faptul ca mi se schimba pompa de apa, cureaua si rolele intinzatoare) in sensul ca nu stiu cat de mult e de desfacut pana ajungi la curea. 

 

Ok, acum m-am lamurit. Nu e mult ca durata.

 

Multumesc mult de tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ulei castrol, din feb '18 sunt pe ulei oe longlife. Nu stiu daca e real, dar parca e putin mai silentioasa. Revizie la 15.000 km, nu a trebuit completat in decursul unui an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi poate confirma si mie cineva cantitatea de lichid de frana necesara pentru schimb? Scria cineva din aria de b6 ca ar intra 1,25 litri?

Si un cod pt schimb ulei haldex? 

G 060175 A2 sau G 055175 A2

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Aveti idee daca la un passat b7, CFGC 130 KW 4x4 DSG intra tot 6 L la revizia la cutie? Pentru diferential la cati km se schimba uleiul,  ce indicativ si ce cantitate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 6 litri la cutie. La haldex se schimba la fiecare 3 ani, fara limita de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce ulei folositi pentru 1.6 cayc?eu am folosit numai castrol si as vrea sa incerc si altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
identitate78
On 4/21/2017 at 8:24 PM, Boditza said:

La filtrul de polen iti recomand Mann FreciousPlus care este peste OEM, am ramas uimit ca si noxele de la autobuzele vechi sunt filtrate in proportie de 90%

Doresc sa schimb filtrul de aer si polen si ma intereseaza un cod pentru cel recomandat de @Boditza intrucat observ ca difera dimensiunile. Cel de aer o sa fie OE dar parca as incerca altceva pentru cel de polen.

Multumesc.

Merci @Muale

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MANN FP 2939

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot vorbim de filtru de polen, a vazut/montat cineva filtrul suplimentar ce vine sub stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale e folositor primii 5000km poate mai putin dupa care nu mai permite aerului sa treaca deloc... pe incercate la mine :) 

 

@identitate78 mai nou au si in oferta OEM acelasi filtru cu polipro-something care este de fapt MANN FreciousPlus cu 20% mai scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca se infunda cu praf/frunze?

pai si daca nu il punem, nu se duc mai jos in ventilator alea?

montajul e greu, cum se ajunge acolo (trebuie stergator scos)?

legat de filtre, am incercat cateva dar nu am vazut diferenta. intra-devar asta FreciousPlus e nou dar cele standard/carbon/poly... nu vad diferenta la nas, doar la pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Cred ca e util in tari cu "apa calda" unde se respecta regimul constructiilor si unde strazile chiar se spala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat si eu Mann FP dar nu am "vazut" diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu l-am folosit la Passat, dar pe Logan folosesc de vreo 2 ani Mann FP. Diferenta cea mai mare sesizata de mine fata de unul clasic cu carbune este cantitatea de praf mult redusa care mai intra in habitaclu si pe locul 2 mirosul neplacut mult redus mai ales in zonele cu canalizare defectuoasa. La passat cu filtrul schimbat in noiembrie si circulat mai putin decat loganul am mai mult praf pe bord decat la logan. Partea buna e ca cel de passat era cu 15 lei mai ieftin decat cel de logan cand le-am comandat in primavara.

Pe gaura aceea eu as aplica o plasa de aluminiu care sa impiedice intrarea frunzelor sau a altor particule mai mari. La logan asa am facut folosind niste silicon pentru garnituri.

Modificat de kkhheelloo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Muale said:

ca se infunda cu praf/frunze?

pai si daca nu il punem, nu se duc mai jos in ventilator alea?

montajul e greu, cum se ajunge acolo (trebuie stergator scos)?

legat de filtre, am incercat cateva dar nu am vazut diferenta. intra-devar asta FreciousPlus e nou dar cele standard/carbon/poly... nu vad diferenta la nas, doar la pret

In mare parte praf iar montajul este destul de anevoios. Imi aduc aminte ca am scos stergatoarele si apoi plasticele de sub ele iar pentru mine nu a meritat efortul atat de des mai ales ca nu mi se indemana prea mult bricolajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

In imaginea de mai jos inseamna ca terminatia cu G este cea mai recenta(a inlocuit terminatia cu D)? Su este exact invers?

Multumesc.

2018_06_22_12_43_14.thumb.jpg.f9ba8b4da71761b31b20b5a589c22f21.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă dai clik pe cele două rînduri, pe unul va apaărea înlocuit la date de... cu și apare codul valabil acum. Nu am programul în față acum, dar sigur poți afla așa care e piesa mai nouă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de obicei am vazut la alte componente apare dar la acesta nu. Oricum, din ce imi dau seama cel mai probabil cel cu D par a fi cea mai noua versiune.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul cu D are preț deci se poate comanda. Dacă lansezi comanda de pe cea cu G probabil apare o fereastră de avertizare că nu mai e în uz. Nu că ar avea mare importanță, Bosch, Mann, au filtre care sunt compatibile cu ambele menționate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat cu D, pe cutie este scris codul cu D dar in interior pe filtru este codul cu G. Vorbesc de un reper OE.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare, bine că n-are importanță în funcționare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper.

Multumesc.

L.E. Am coborat acum la masina si filtrul actual inlocuit la revizie acum 1 an in reprezentanta este tot cu..G. In conditiile in care am in telefon poza cutiei care este cu..D ?

Asadar nu mai merg sa il returnez.:)

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!