Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

On 21.10.2012 at 0:29, Akaiu07 a scris:

Cartea de service stampila are VW din Germania, daca astia asta au schimbat nu-s eu de vina. Le-am zis ca este revizie. Singuri au specificat ca facand revizia la reprentanta garantia nu se pierde. In caz ca va carai careva la Bucuresti, scriu imediat aici in Germania unde am facut revizia

De folie au parut extraordinar de incantati ca idee si de cum arata pe masina. Cu siguranta si-au dat seama ca nu ar costa cat o punga de ambalaj din supermarket.Pretul este pe masura a ceea ce face. :dry:

Salut, 

Am un Passat B7 adus din afara. Înainte sa îl cumpăr am verificat seria și are toate reviziile la reprezentanta dar nu îmi aduc aminte la ce interval au fost făcute. 

Am auzit se la cineva de la o reprezentanta ca acestui model fabricat după iulie 2013 i se face la 30.000 km.

Si voi știți sa fie asa? Sau sa ii fac la 15.000 sa stau liniștit. 

Ultima revizie știu sigur ca s-a făcut la 105.000 și acum am 118.000..

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata am efectuat si eu revizia pt masina din semnatura , la dealerul DELCAR Brasov .

Am schimbat ulei si filter , fara cel de motorina .

Desi aparent la mine reviziile ar trebui effectuate la 30000 de km  , reorezentatul de la service mi-a zis ca urmatoarea revizie ar trebui efectuata la 15000 km sau 1 an .

Ca si ulei mi-au pus Mobil One , 5W30 daca nu ma insel .

Sper sa fie Ok

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu mai sunt eu la zi cu informatiile dar stiu ca in reprezentanta se folseste Castrol LL.

L.E. My bad then...n-am stiut si de celelalte optiuni.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat. Si la Avia au optiune de mobil one. Si userul Geisterfahrer spunea pe la inceputul topicului ca lui in Germania, masina fiind inca in garantie, i-au pus shell helix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit distributie Contitech (750lei)+ ulei castrol LL 5L. (150ron)+ filtre = 1200lei

Manopera - 300ron

________________

Total 1500lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de postare dubla dar nu am optiune de edit. 

Doresc sa stiu ce fel de intretinere necesita varianta 4motion . Daca trebuie schimbat ceva suplimentar la revizie sau la o anume perioada de timp/km (ex:ulei haldex). 

Nu detin planul de service al masinii si nici nu am gasit ceva foarte detaliat pe google. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba uleiul la haldex la fiecare 3 ani fara limita de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e si la limita de km ? Eu stiam de 60 000km. Cel putin la generatiile mai vechi, 2008, sigur e la limita de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este limita de km. La generatiile mai vechi exista si un filtru care se schimba. Oricum sunt generatii diferite de haldex si au alt regim de mentenanta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,am si eu o intrebare referitoare la schimbul de ulei motor la un passat b7-2012, cod motor CFGB, 2.0tdi-125kw,am vazut in topic ca ar intra 4.3 litri ulei, altii spun ca intra 4 litri,si in cartea service nu am gasit nimic despre capacitate baie ulei? Mecanicul a pus 4.3 litri,nu este mult,sa nu fac vreo prostie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au intrat ~ 4.5 L, revizie facuta saptamana trecuta la acelasi tip de motor.

L.E. Uite si informatiile oficiale. Mecanicul tau stie ce zice dar oricum trebuie verificat pe joja asa cum a spus @EEXCALADE deoarece nu stii exact cat de mult s-a scurs din uleiul vechi.

Untitled6.thumb.jpg.691c517d4b2aadac3995c7732b5525f5.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri,pe joja am vazut ca este un pic peste maxim la rece.M-am linistit ,o sa verific si la rece si la cald.Inca odata va multumesc,o zi buna va doresc!

 

Modificat de daniel_1975
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca depinde si de cat de cat de mult timp lasi vechiul ulei sa "se scurga". La mine au intrat aprox 3.9 litri (motor CFFB), dar vechiu ulei a fost aspirat, nu "scurs", deci cred ca au mai ramas 200-300ml din vechiul ulei. Ceea ce confirma tabelul de mai sus postat de colegul @identitate78 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am fost lovit de curand in spate la un Passat CC si bara este lovita/ sparta/ deplasata. Cel mai probabil se va schimba bara cu totul. Urmeaza sa ma duc sa fac constatarea la Serus. Cel care m-a lovit are RCA la Groupama Asigurari. Puteti sa-mi recomandati un service de incredere, de preferat in Bucuresti, la care sa duc masina pentru reparatie? De reprezentante ce parere aveti? Porsche Bucuresti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile mi-am ridicat masina de la Midocar Otopeni. Mi-au inlocuit bara spate tot pe asigurare.

Bara arata foarte bine , nu zici ca a fost schimbata. Singurul defect reprezinta culoarea. Cu un ochi bun' se observa ca are o tenta usor mai inchisa (am maro la culoarea masinii).

Cei din service mi-au spus ca nu au ce face deoarece pe plastic vopseaua prinde altfel...........

Ai grija si cu timpul de asteptare pt programare intrare in service si cu decontarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Deci,

Volant DSG LUK

Kit distributie INA

Kit accesorii INA Contitech

Bucse bascula Cupra

Ambreiaj alternator Ina

Pompa apa SKF

Antigel Hepu

Revizie integrala cu filtre Mahle

Ulei Fuchs Titan GT1 Pro C-3

Lichid de frana ATE SL6

Bujii incandescente iridium NKG 8888

Distributie garantie 48 luni

Volant garantie 24 luni

Aproximativ 6.400 Lei

 

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

De curand mi s-a rupt un arc pe spate si am decis sa optez pentru unul AM nu OEM. Am ales Sachs. Imi poate spune cineva daca a mai pus Sachs pe masina si cum s-au comportat? 

Am ales sa fac asta pt ca unul OEM este 500 de lei bucata in timp ce cel de la Sachs este 200 lei. Nu cred ca sunt foarte multe diferente...dar astept orice parere:) 

Multumesc!

P.S: mi-am revopsit capota la AVIA Motors si pot spune ca diferenta dintre vopseaua noua si cea veche este insesizabila, asa ca recomand cu incredere 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/4/2017 at 3:48 PM, theo said:

Deci,

Volant DSG LUK

Volant garantie 24 luni

Aproximativ 6.400 Lei

 

Salut

Ce cod are volant pe care ai puso?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu stiu codul, daca vrei, intreb mecanicul unde am si garantia.

El a achizitionat tot necesarul de piese.

Stiu doar ca este LUK de fabrica, nu din cele reconditionate...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da as vrea, pentru ca am gasit vreo doua trei coduri care se potrivesc dar au dimensiuni (latimea) diferite la coroana

Cel mai mult ma ajuta dac ai putea sa iei codul de la volant veche

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de ce sa ai dimensiuni diferite.

Diferenta este la SS sau fara.

Nu lua ce gasesti prin magazine gen 1.800 lei sau si mai rau 1.600 lei.

Pretul corect la cele nereconditionate, pleaca de pe la 2.400 lei in sus.

Preturile sun oarecum orientative, insa destul de aproape de realitate.

Cel mai impoprtant, LASA mecanicul sau service ul sa l comande.

Asa ai garantie si siguranta ca este ce trebuie.

Codul nu l poti gresi, pe serie VIN si gata.

Este deranj destul de mare sa pui unul prost, zic si eu. Tu stii mai bine ce vrei.

 

 

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce filtre si ce ulei recomandati pentru un B7 manual 2013 130kw? Am luat-o de curand si vreau sa-i fac revizia.

Modificat de Andrei1689
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!