Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Am vazut doua sau trei cazuri si la noi pe forum care au realizat ... transplantul asta, dar pentru ca nu le-am salvat nu am cum sa iti dau link-uri.

Dar ... tu nu vrei sa montezi volan sport pe masina ta? Ai facut rost de volan normal din piele cu comenzi pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc volan sport la pret ok. Ca idee, pe volanul de pe g plus dadusem 270 euro trimis in romania... Nu am cum sa dau dublu acum :)

Sunt curios totusi de transplant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vazut schimbat capacele, la tipul asta de airbag... la cel de G5, da, ca era demontabil. Cauta-l de cleme, daca are asa ceva.....ca sa il si poti asambla la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut, am un golf 6 Highline din 2012 cu comenzi pe volan. Urmeaza sa achizitionez un volan de golf 6 gti cu tot cu airbag si cablul care leaga airbag-ul de volan (pt ca am inteles ca difera mufele highline/gti).

Este nevoie de alte modificari?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e high line , deci ai comenzi pe volan deja, nu ti mai trebuie sa schimbi calculatorul de coloana, doar ce vrei tu sa cumperi si daca nu ma insel nici de acel cablu nu ai nevoie, doar volan plus airbag, daca ma insel rog sa ma corectati. La ce pret ai gasit volanul gti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are nevoie de cablu ca sa nu-l foloseasca pe al lui. Ca sa poata sa vand volanul complet mai departe. Nu mai e nevoie de nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, am nevoie de cablu pt ca am inteles ca mufele nu se potrivesc.. mufa de la airbag-ul highline este mai lata decat cea de la cel de gti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, bine zis ca sa nu l descompleteze pe al lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca are nevoie de cablu la trecerea de la volan de HL la ce de GTI. Sunt alte mufe si distribuite altfel. Cel putin la mine asa a fost, poate are si legatura cu faptul ca cel de GTI are padele si cel de HL nu avea, asta apropos de formatul mufelor. Dar sunt si pozitionate altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca pe masina din semnatura (golf 6, trendline, inmatriculat in aprilie 2009) am calculator de coloana cu codul 1K0 953 549 CD. Daca cumpar un volan cu comenzi si airbag, plus cablurile aferente se potriveste (volan de HL)? Mai am nevoie si de altceva, mai trebuie schimbate si alte piese?

Va multumesc frumos!

Modificat de adl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat sa ai calculatorul ala din fabrica. Daca iei volanul complet nu-ti mai trebuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca pe masina din semnatura (golf 6, trendline, inmatriculat in aprilie 2009) am calculator de coloana cu codul 1K0 953 549 CD. Daca cumpar un volan cu comenzi si airbag, plus cablurile aferente se potriveste (volan de HL)? Mai am nevoie si de altceva, mai trebuie schimbate si alte piese?

Va multumesc frumos!

Am fost azi la reprezentanta si am instalat maneta cu tempomat, ocazie cu care s-a verificat si codul calculatorului de coloana: 1K0 953 549 CQ - deci nu se potriveste cu informatiile date de program, verificarea fizica fiind cea mai precisa.

Asa ca acum iau in calcul achizitionarea unui volan de piele pentru Golf 6, dar fara comenzi. Asa ca va rog sa ma ajutati cu un cod pentru unul care sa sa potriveasca si pe care sa fie bun si airbagul de pe masina (trendline), daca exista asa ceva si eventual unde gasesc.

Va multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce nu intelegi voi este ca, la verificarea in etka se returneaza codul de piesa ce corespunde unei piese noi ce poate fi achizitionata din reprezentanta pentru masina respectiva si nu codurile pieselor existente pe masina. daca o piesa cu q e pe masina si n u se mai face sau a fost inlocuita cu R, atunci in etka apare cu R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am incercat sa scot airbagul azi sa vad codurile si daca se potrivesc prinderile pe volan GTI, am incercat cu o surubelnita ingusta, nu am reusit deloc, super tari clemele alea, maine incerc cu o surubelnita mai lata si prin rotire clema sa sara de pe suport sa iasa airbagul, este o scula speciala totusi de scos airbagul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e nevoie de un capat de tubulara special pt scoaterea volanului, airbag-ul sare dupa ce misti de cleme. Cu o surubelnita cu capat lat rezolvi repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt scoaterea volanului da trebuie cap M 12 mm, dar nu intentionez asta pana nu achizitionez noul volan, la airbag  era problema, deci cu o surubelnita cu cap lat merge, m am lamurit , dar cand i l pui la loc, pur si simplu il imping(airbagul) si intra clemele pe prinderile volanului fara a mai fi nevoie de surubelnita?(asa imi imaginez ca ar fi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, impingi si o sa auzi cand 'piciorusele' alea 2 de la airbag se prind in spate :)

Bafta!

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da exact, mi am dat seama cum sunt prinderile, e airbagul care se potriveste la gti 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

6984996444_124834eabf_z.jpg

6984997054_61fbefe382_z.jpg

7131080985_011954a4de_z.jpg

Salut. Revin cu o intrebare. Am un Golf VI GTI, cu RCD 310 si fara comenzi pe volan. As Dori sa imi pun pe volanul existent comenzile pe volan. Asadar, am comenzile in sine (butoanele in suportul lor) si modulul de control care este 5k0.959.542 (defapt inca nu le-am cumparat). Intrebarea este daca se potriveste cu ceea ce am eu pe masina si daca imi mai trebuie si altceva in afara de astea. Va multumesc.

Volanul are niste capace. Desfa-le si vezi cum arata in spatele lor, daca e ca in poza de mai sus atunci nu vor merge puse si trebuie sa schimbi volanul cu totul.

 

totusi sunt unele capace pe golf 6 diferite de ale tale

cine are din astea pe masina le poate inlocui cu comenzi, acum nu stiu daca e loc pentru modulul de comenzi la care se conecteaza....daca nu e loc si de modul le poti pune de forma :D

post-97030-0-80733600-1362430982_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW_Passat_B7_1.4_TSI_BMT_Trendline_Islan

 

Daca nu ma insel, astea sunt pentru volanul fara comenzi de pe Passat (si poate si altele)
Dar nu stiu sa se fi pus volanul asta pe Golf vreodata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

acest volan are capace si e mk6, am impresia ca la polo e asa

post-97030-0-43659200-1362435814_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar la asta se potrivesc comenzile de GTI, nu alea de Passat.

Sunt unele Polo care vin cu volanul ala, nu stiu ce an/nivel do dotari insa.

 

Si pe ala nu se potriveste airbag-ul de pe Golf Trendline, desi volanul e aproape la fel, prinderile airbag-ului sunt diferite - oblice in loc de drepte - se si vad in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

da prinderile sunt oblice , nu ca la gti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

acest baiat care vinde acest kit comenzi, cablu, calculator comenzi, scrie mai jos in topic ca s ar potrivi comenzile alea la volan simplu golf 6, da el niste linkuri acolo....



link   http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5757100-Mk6-Multifunction-Steering-Wheel-Buttons

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MF buttons for a Mk6 flat bottom steering wheel

 
IMG_9900.jpg
 
Astea se potrivesc pe volanul de GTI fara comenzi. El zice ca se potrivesc(doar comenzile, fara ornamentul de jos) si pe asta:
 
2011-volkswagen-golf-2-door-hb-man-steer
 
Ceea ce ar trebui sa fie adevarat daca volanul respectiv are locul pentru comenzi decupat, adica e ca acesta in interior:
 
post-12783-0-13093000-1362462219_thumb.j
 
Daca nu are locul decupat si e plin, adica asa:
 
6984997054_61fbefe382_c.jpg
 
Atunci, evident, nu au cum sa se potriveasca...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!