Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

din pacate, nu exista diagrame pentru acest cablaj - doar verificat pe un alt volan

oricum, daca ai zice ce volan ai... ne-ar ajuta

Atasez o poza cu volanul.

post-23247-0-60526000-1447945470_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, cu mufa de conexiune.

Sunt 5 fire 1 maro este masa, 2 negru merge in spriala(probabil can), 3 alb/mov merge in spirala(probabil can), 4 alb/negru comanda claxon(merge la airbag), 5 portocaliu merge in spirala(claxon).

Din cate am observat pe placa de baza a calculatotului de coloana diferenta intre midline si higline sunt cateva rezistente un tranzistor un integrat Tja1020(lin transceiver)+ niste pini in mufe. Teoretic daca se poate rescrie memoria procesorului, calculatoarele de coloana midline pot modificate in highline.

post-23247-0-68514800-1448118172_thumb.j

post-23247-0-64487200-1448118201_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit pe cineva care zicea ca poate rescrie memoria....si face din midline-highline.Nu am incercat personal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu rescriere de memorie nu e suficient, trebuie si modificari hardware

Teoretic orice calculator midline poate fi facut highline, dar numai cu rescriere/schimbare de memorie si alte modificari hard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modificarea hardware trebuie in jur de 6 rezistente un condensator, 2 tranzistoare, un integrat tja 1020 si niste pini de lipit pe placa de baza. Cel mai usor este sa ai doua calculatoare midline/lowline ca sa ai pini de folosit.

Ma intereseaza daca are cineva dump-ul din memoria de highline.

Modificat de Gyuszy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Am o Jetta (2014) ConfortLine 1.6TDI - Cruise Control si BC - volan piele, Airbag TrendLine, fara comenzi pe volan... configuratia de mai jos luata din VCDS 12.12.3

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 1K5 953 521 BK    HW: 5K0 953 569 AC
   Component: LENKS.MODUL   016 0140  
   Revision: FF010042    Serial number: 20140104301303

 

As vrea sa pun un volan cu comenzi.

 

Intrebearea mea este, daca mai trebuie si altceva? Este acceptat de HW: 5K0 953 569 AC ?

 

Mai mult mi-as dori volanul asta 6R0419091F dar cred ca nu e compatibil. Fata de cel de sus mi-e mai ok asta. Butoanele din dreapta volanului eu le am pe maneta de stergatoare.

 

Merci

Modificat de psanduro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt informatii despre 5K0 953 569 AC pina acum...poti lua un volan de imprumut de la cineva,facute codarile si vazut daca accepta comenzile.Daca nu,va trebui inlocuit si calc coloana cu unul compatibil.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0 953 569 AC este midline, nu suporta volan comenzi

 

trebuie sa inlocuiesti calculatorul de coloana....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul spirei de coloana volan il pot depista cumva cu vcds-ul fara sa desfac volanul?Cineva de la retrofit mi a spus ca tre sa schimb si spira!Mentionez ca am tempomat pe masina momentan Touran2006.cutie manuala .Am un volan de tiguan ..si am gasit ai modul de high line ce urmeaza sa l primesc.Multumesc.P.S.Din ce am citit eu stiam ca nu trebuie inlocuita si spira...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta imi arata : Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl Part No SW: 1K0 953 549 AF HW: 1K0 953 549 AF Component: Lenksäulenmodul 034 0070 Coding: 0000042 Shop #: WSC 01324 785 00200 VCID: 76E8E4863E9D2BAC

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spira tip 2 cu codul 1K0-959-653-C sau D.NU trebuie sa inlocuiesti spira.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut doresc sa trec de la volanul normal fara comenzi la cel de de gtd ma intereseaza si pe mine ce mai am nevoie. Airbag-ul stiu ca se potriveste cel care il am eu , am nevoie de un calculator de coloana de highline care sa suporte comenzi si altceva as mai avea nevoie ? Cablu de airbag sau il folosesc pe cel de la volanul actual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut ce calculator coloana ai acum.Ce an este masina?

Oricum,va trebui inlocuit si cablul airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este 2011 , din cate stiu daca nu am tempomat sau comenzi mai mult ca sigur imi trebuie alt calculator de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.La tine e vb de grup manete si cu siguranta trebuie schimbat si calculatorul coloana cod 5K0-953-549-B sau D.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@glockk: exact ce vrei tu sa faci am facut eu (detalii pe pagina anterioara).

Cum ti-a zis si spido iti va trebui cablaj nou de airbag (care sa aibe si mufa pentru calculatorul comenzilor de volan), alt calculator de coloana, highline (care sa stie de comenzi pe volan, eu am luat in terminatie CH, dar tie iti trebuie in terminatie B sau D cum bine a punctat spido mai jos) si in final codare cu vcds. Posibil sa ai nevoie si de o calibrare a senzorului G85.

Cand iei volanul sa te asiguri ca are si calculatorul de comenzi. Daca nu il are o sa fie mai greu de gasit separat acest calculator si de asemenea destul de costisitor.

PS: Daca tot dai jos volanul fa un efort si schimba si maneta pentru a beneficia de pilot automat. Intr-adevar e putin mai costisitor pt ca la tine trebuie schimbate ambele manete... dar eu spun ca merita cruise control.

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta caut si eu acum , vreau neaparat si maneta pentru tempomat daca tot schimb calculatorul de coloana . Acum rămâne sa caut cablu de airbag , calculator de coloana si grup manete .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

 

am si eu un golf 6 variant si a vrea sa pun si eu volan cu comenzi, Am gasit un volan de golf 7 la un pret ultra decent si as vrea sa stiu daca:

se potriveste airbag-ul,

si ce trebuie sa schimb ca volanul sa fie functional.

 

Multumesc

 

http://olx.ro/oferta/volan-vw-golf-7-ID5jcXK.html

 

la scanare apare :

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 507 AS    HW: 5K0 953 549 C
   Component: Lenks.Modul   007 0080  
   Revision: --------    Serial number:  90440JH2000KE
   Coding: 5080040000
   Shop #: WSC 00066 000 00185
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGKUDS A05001
   ROD: EV_SMLSNGKUDS.rod
   VCID: 8109E38610A987161BD-80D4
 
No fault code found.

post-111076-0-37308600-1453379171_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vei avea nevoie de airbag nou,schimbat calculatorul de colana +cablaj volan ptr volan cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor!, Nu stiu daca postez unde trebuie deoarece este primul meu post  :unsure: Sunt posesorul unui vw jetta din 2010, 1,6tdi si dupa nenumarate investitii in alte parti ale masinii, m-am decis sa schimb si ceva la interior. Am achizitionat un volan de piele dar la care lipsesc doua ornamente . Am tot cautat pe diferite site-uri, dar nu stiu care s-ar potrivi. Atasez si o poza cu volanul.post-163768-0-35093900-1453923409_thumb. As aprecia o indrumare din partea voastra sau post-163768-0-35093900-1453923409_thumb.poate un link :-)   Multumiri.


Salutari tuturor!, Nu stiu daca postez unde trebuie deoarece este primul meu post  :unsure: Sunt posesorul unui vw jetta din 2010, 1,6tdi si dupa nenumarate investitii in alte parti ale masinii, m-am decis sa schimb si ceva la interior. Am achizitionat un volan de piele dar la care lipsesc doua ornamente . Am tot cautat pe diferite site-uri, dar nu stiu care s-ar potrivi. Atasez si o poza cu volanul.post-163768-0-35093900-1453923409_thumb. As aprecia o indrumare din partea voastra sau post-163768-0-35093900-1453923409_thumb.poate un link :-)   Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!