Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Am verificat si pinii, sunt in regula. Clemele alea de fixare sunt destul de dure si se prind de metal, nu cred ca e de la ele. Ma gandesc ca problema ar putea fi de la gaurile din volan unde intra acei pini cu arcuri, sa nu fie un pic largite. Dar nu-mi dau seama de la ce. Par un pic roase gaurile in interior pe laterala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie probleme acolo, daca zici ca e totul ok pe airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo posibilitate sa le fac mai stramte? Asta e tot ce as mai putea incerca, altceva nu-mi vine in minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, il mai poti pacalii.....dar asta vezi la fata locului.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, de la gaurile unde intra pinii in volan era problema. Erau roase in interior pe laterale. Nu cred ca aveau cum sa se roada de la plastic pe plastic, mai mult ca sigur a incercat cineva sa puna un alt airbag cu pinii mai grosi si a mai 'luat' putin din margini ca sa intre. Asta banuiesc.

Am pus banda izolatoare in zonele respective si am remontat airbagul. Sta fix acum.

Modificat de Blackoberst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau bune niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. :) Dar cu telefonul nu ieseau bine iar aparat foto n-am avut la indemana.

Modificat de Blackoberst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze, video...nu ajuta asa de mult....trebuie sa ai piesele in mana si atunci vezi ce se poate face....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca pun volan multifunctional de gti cu padele pe golf 6 normal(cutie manuala) pot fi probleme ? ma intereseaza sa functioneze butoanele caci sunt constient ca padelele nu au cum sa functioneze..nu am gasit altceva..

 

http://www.pieseauto.ro/volane/vw/golf-6/vand-volan-vw-golf-6-gti-pile-perforata-comenzi-1887410526.html?src=mail#msg581119

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am montat si eu. am gasit un volan cu padele la un pret de nerefuzat si functioneaza perfect. Eu am scos si padelele si imi fac niste capacele custom din inox pentru gauri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

M-ar interesa si pe mine sa imi modific volanul pe care il am, cu unul cu comenzi modelul gti/r de golf 6. Ideea este ca as vrea doar volanul, ptr ca airbagul de portriveste cel putin din poze (am varianta de trendline fara comenzi nimic). Ideea e ca, as avea nevoie si de calculator de coloana (cel de pe masina mea este HW 5K0953549C ), daca puteti sa imi dati un cod ptr un calculator de coloana sa fie compatibil cu volanul de golf 6 gti/r si daca as mai avea nevoie de altceva in plus.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0953549B

Vei mai avea nevoie si de cablu de airbag pentru volan cu comenzi.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cablu, da.

 

e ok ce ai gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat volanul cu unul GTI.Toate bune si frumoase dar imi scapa ceva.1)Radio cd-ul functioneaza doar pe ultima pozitie a cheii in contact.2)Nu pot reseta Km.Daca mi-ati spune  va rog ce mai trebuie bifat in VCDS?Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Modul de functionare al unitatii radio, nu are treaba cu ce ai schimbat. 

2. Daca iti merg comenzile, atunci totul e codat ok.... tine apasat pe menu, pe volan - pentru resetare km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestia sunt kilometri cu pricina!


post-103307-0-97935700-1405675933_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia nu se reseteaza din volan, ci din butonul de langa ceasuri, din stanga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi cind opresc motorul se opreste si radio!


Inainte nu era asa!Opream motorul iar  radio functiona,pina cind scoteam cheia din contact!


Deci radio functiona ...nu neaparat pe penultima pozitie la cheie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai codarea dintr-un post anterior, la Byte 1 vad ca ai bifat Bit 7 - Ignition Switch via Steering Wheel control

 

Nu stiu daca asta e cauza, eu insa nu am acel bit bifat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

???

post-103307-0-60183500-1405677536_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, pe bune, kilometrii afisati unde ai incercuit in poza trecuta se reseteaza tinand apasat pe butonul 0.0/SET..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu butonul pe care il arati in imagine resetezi datele din CB1/CB2 (consum, durata ultimului traseu, etc.), deci cele care iti apar in mijlocul ecranului.

Ca sa resetezi km care iti apar jos, la "trip", trebuie sa tii apasat butonul din dreapta vitezometrului, pe care scrie "0.0/SET".

 

Eu cu butonul de OK/RESET din imagine nu am resetat niciodata nr de km din trip si nici nu cred ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ,si cu radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!