Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Iti dai seama ca daca dadea bine pe tractorul meu nu mai stateam sa ma agit atat si luam  unul din asta "retezat". Dar pur si simplu nu-i vad locul la mine in masina.

Passar R-line este altceva asa cu bine ai zis si tu...gandit sa se asorteze  cu volanul.

 

Volanul meu a sosit chiar acum 2 ore Arata impecabil dar daca tot mi-a intrat in cap o noua idee, va merge la Arad pt cosmetizarea cu piele gaurita si presupun ca saptamana viitoare va ateriza in masina.

 

da, chiar ieri am montat unul cosmetizat de Adi.... a iesit foarte frumos.

 

Si eu o sa fac o modificare in timp, la volan - o sa postez cand e gata... dar mai dureza, deoarece costa destul de mult, pentru moment.

 

corect - cine are de TL sau CL, poate vinde airbag-ul. Nu cred ca in aceeasi bani isi cumpara un volan de Highline complet - airbag, volan comenzi, cablaj... dar oricum, mai scoate din cheltuiala.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu volan de TL si care nu doresc volanul de GTI/R (desi e cel mai frumos) aveti doua variante:

1) volanul tip HL produs la TRW si in plus sa schimbati capacul de la airbag

2) volanul tip Polo 6R tot de TRW care are comenzi doar pe stanga (radio si telefon)-va ramane sa comandati CB-ul din maneta. Daca doriti cu un mic efort se pot monta pe el tastele de GTI/R 

Oricare varianta o alegeti va pastrati airbagul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu volane de TL si CL cea mai usoara (si ieftina) solutie este sa-si dea airbag-ul la schimb contra unui volan complet, asa cum au facut mai multi. Da, volanul de GTI e mai frumoas, are grip mai bun pentru ce e mai gros, interesant de invartit, dar nu e un "must have". Functional nu difera cu nimic si cel normal e o tenta mai elegant.

 

nu stiu care sunt aia asa multi, mie nu mi-a oferit nimeni o asemenea ocazie. oricum, nu vad sensul, prefer sa imi pastrez airbagul din fabrica decat sa pun unul de o provenienta despre care chiar nu stiu nimic. de fapt, asa am si facut pana la urma. ca sa fac cum zici tu, trebuia sa vand eu airbagul si volanul meu si apoi sa cumpar ala complet de GTI. oricum as fi dat-o, la demontare tot trebuia scos airbagul meu, nu e ca si cum le puteam scoate simultan. deci tot se muncea un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat la airbag-ul meu de TL pentru un volan complet de HL, apoi am renuntat la volanul complet de HL pentru un airbag de TL ca sa pot monta volanul de GTI. Mai e cineva care ofera acum acelasi schimb, si mai stiu pe cineva care a facut asa.

 

Pentru cine nu se uita la 50, poate cu ceva noroc 100 de euro, caci cam atat ar castiga in plus prin vanzarea volanului complet si achizitionarea dupa a unui airbag, si cine vrea sa stie ca pe masina lui e un airbag venit de pe o masina iesita din fabrica, si nu unul iesit de pe o linie de fabricatie din China, e cea mai simpla solutie.

 

Si in cazul asta si investitia e minima. Nu tin blocati 500 de euro cat costa volanul de GTI + airbag GTI + cablaj airbag GTI ci doar 200 pe volan. In felul asta pot sa fac altele cu banii, in loc sa stau cu piese in casa degeaba asteptand sa le vand pentru un castig de cateva zeci de lei in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci 2, astia nu prea sunt multi. cea mai simpla si ieftina solutie e cum am facut eu, am schimbat doar volanul pastrand airbagul. iei si volanul la pret mai mic si dupa aia ramai cu volanul vechi la vanzare, daca chiar mai vrei asta, volan care insa nu valoreaza cine stie ce.

nu vad deloc cum e mai ieftin si mai simplu in ce descrii tu acolo, dar in fine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa o luam pe variante:

 

1. Pastrezi airbag-ul tau si cumperi un volan de GTI. Costuri:

 

volan GTI - 200 euro (daca e luat de aici si vine cu tot cu comenzi si calculator)

cablu airbag - 150 de lei

calculator coloana - 350 lei (cel mai ieftin) 

 

Total: ~1.400 lei

 

2. Vinzi airbag-ul de TL si cumperi volan de HL. Costuri:

 

volan HL - 250-350 euro (cu tot cu airbag)

cablu airbag - 150 de lei

calculator coloana - 350 lei (cel mai ieftin) 

 

airbag TL vandut - 200 euro recuperati

 

Total: 9.000 - 1.100 lei (dar investitia in sine, pana recuperezi banii prin vanzarea airbag-ului, este de aproape 2.000 de lei; este varianta care-ti scoate cei mai multi bani din buzunar)

 

3. Schimbi airbag TL cu volan complet HL. Costuri:

diferenta ceruta de vanzator - 50 lei - 100 euro

calculator coloana - 350 lei (cel mai ieftin) 

 

Total: 350 - 800 lei

 

In toate cazurile nu am trecut costul montajului, care e egal pentru toate si undeva pe la 50 de lei, si banii recuperati prin vazarea volanului actual care se invart pe la 50 - 100 de lei (daca e din piele sau nu), dar nu se prea vinde nici la pretul asta.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat volanul, am pus calculator CD, toate comenzile funcționează, am pus cablu airbag ok dar tot am o eroare:

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CD    HW: 1K0 953 549 CD
   Component: J0527           056 0111  
   Coding: 0001504
   Shop #: WSC 12345 123 12345
   VCID: 76E98D2D012290A80B0
 
   Subsystem 1 - Part No: 5K0 959 542 C  Labels: 3C8-959-537.CLB
   Component: E221__MFL-TAS   H31 0037  
   Coding: 00000130
   Shop #: WSC 00000  
 
1 Fault Found:
00002 - Transmission Control Unit 
            004 - No Signal/Communication

 

E de la codare? Nu știu ce codare ar trebui sa fac.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de la codare , si calculatorul meu de coloana a venit codat cu cutia automata(padele pe volan) intra pe modulul steering wheel si ai acolo toate informatiile necesare de codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am descoperit, am un 1 in plus acolo si trebuie 0. 1 e pentru transmisie automata si 0 e pentru manuala. Cred ca de aici eroarea, o sa corectez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am schimbat si eu un volan simplu TL cu unul de piele cu comenzi pe un golf 6 TL(fabricat deembrie 2010). acum vreau sa fac comenzile functionale  si sa ii pun si tempomat. inteleg ca imi trebuie cablu de airbag, calculatorul de coloana (care este pe spira la acest model) si maneta tempomat+stergator parbriz. mecanicul care imi face aeste modificari mi-a spus sa cumpar doar cablu de airbag pentru ca e posibil ca calculatorul de coloana sa suporte codare cu comenzi de volan. codul calculatorului de coloana montat pe masina este:5K0 953 507 AS. stie cineva daca  acest cod de calculator de coloana suporta comenzi pe volan si tempomat? multumesc.  eu nu am mai intalnit codul asta de calculator coloana

Modificat de lucian36b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Ai cumva puesele astea? Stii pe cineva in iasi care ar putea sa le monteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ce sanse sunt ca Hayate sa cunoasca un mecanic/electrician in Iasi, el fiind din Turnu Magurele... ?!?!  :ceuameni:

 

citeste topicul asta pentru problemele tehnice si cauta in zona ta, eventual intreaba la un coleg (topic de intalniri)

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am schimbat si eu un volan simplu TL cu unul de piele cu comenzi pe un golf 6 TL(fabricat deembrie 2010). acum vreau sa fac comenzile functionale  si sa ii pun si tempomat. inteleg ca imi trebuie cablu de airbag, calculatorul de coloana (care este pe spira la acest model) si maneta tempomat+stergator parbriz. mecanicul care imi face aeste modificari mi-a spus sa cumpar doar cablu de airbag pentru ca e posibil ca calculatorul de coloana sa suporte codare cu comenzi de volan. codul calculatorului de coloana montat pe masina este:5K0 953 507 AS. stie cineva daca  acest cod de calculator de coloana suporta comenzi pe volan si tempomat? multumesc.  eu nu am mai intalnit codul asta de calculator coloana

 

Necesar

 

- calculator coloana

- bloc manete

- cablaj volan - pentru volan multifunctional

 

 

mecanicul putea sa incerce sa codeze calculatorul actual pentru volan multifunctional si vedea ca nu suporta...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am pe masina DSG si volan multifunctional. Se pot monta separat PADELE sau trebuie schimbat tot volanul? Merci.

 

P.S: Nu este vorba despre masina din semnatura... Imi da o eroare cand vreau sa actualizez profilul...

Modificat de matcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu - deoarece nu ai orificiile prin care sa iasa padelele si nici sistemul de prindere. Trebuie inlocuit volanul cu unul cu padele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Teodor Cristian 27

Salutare!Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.Am achizitionat un volan de polo cu comenzi doar in partea stinga si as vrea sa-i pun comenzile alea de pe volanle de golf 6 gti care sunt unite intre ele.Nu ma intereseaza functionalitatea lor ci doar aspectul.Intrebarea mea este daca se pot monta pe volanul meu(ca si forma)ma refer???!!!Partile unde sunt incastrate butoanele par identice mari nelamuriri am la partea care le uneste si trece prin spatele airbagului,nu stiu daca isi face loc pe volanul meu!Daca e nevoie de vreo modificare,care ar fi aia?Mentionez ca volanul si airbagul sunt TRW.Multumesc!!

Modificat de Teodor Cristian 27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge fara sa faci mici modificari la acea arcada care uneste comenzile de gti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu traforatul de rigoare, sigur. Ideea este doar sa ai rabdare si sculele necesare - minifreza cu cele auxilare... - si iese. Ca poate nu e ca cel original, asta e alta treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teodor Cristian 27

Si cam ce anume?Mai trebuie taiat putin din latimea arcadei ce uneste butoanele,sau din volan efectiv?Am vazut ca volanul pe spate e caiciucat  cred ca se mai poate taia putin din el sa-si faca loc arcada aia?Din ce sti formaarcadei a butoanelor e la fel ca airbagul si volanul?Eu inca nu am achizitionat inca cumenzile de gti tocmai de asta vreau sa stiu daca sunt sanse sa le montez fara sa se vada urit.Am vazut un volan de gti complect si intre arcada si airbag e o distanta cam de 5mm,aceeasi distanta o am si eu si ma intrebam unde isi face loc arcada aia cind vreo 10mm are ea in sine!!Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca merge. Dar poti sa te duci la un coleg care vinde comenzi de GTI, sa desfaci volanul si sa incerci sa le montezi. Daca merg le iei, daca nu... nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verfica foarte atent curburile si formele exterioare. Sunt convins in propirtie de 99% ca sunt diferite. Am schimbat de curand volanul la tractor si m-am lovit personal de asa ceva. La prima impresie par la fel dar cand privesti mai atent au cote si curburi diferite cat sa nu se poata interschimba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca merge. Dar poti sa te duci la un coleg care vinde comenzi de GTI, sa desfaci volanul si sa incerci sa le montezi. Daca merg le iei, daca nu... nu.

 

sa mearga direct - normal ca nu.... doar sa iti decupezi volanul, etc... daca vrei sa faci asta, o poti face.

 

curburi diferite nu au, avand in vedere ca au aceelasi airbag.

 

... oricum, eu nu as face asa ceva... e cu totul alta chestie.

 

aseara mi-am montat volan nou de R-line (similar celui de GTI 6 dar cu sigla de R) pe masina.... mult, mult mai frumos imi pare, decat cel de CC care il aveam. Cel putin mie asa imi pare, se potriveste perfect cu aluminiul din interior.

 

L.E. - oricum asa este, cel mai bine sa verifici temeinic comparand cele doua modele, ca sa vezi ce ai de taiat, ce ai de adaptat....si daca iti convine cum iese.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult ti-a trebuit sa faci asta, avand in vedere ca vazusei cat de frumos a venit ala pe care mi l-ai montat mie.

Ai si comenzi? L-ai luat cu totul (volan, airbag,comenzi)?

 

Poate ar fi bine sa pui si tu niste coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!