Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

salutare!

am intrat in posesia unei O2 doatat cu rns 315 cred ca este.

nu reusesc nici cum sa conectez telefonul la MFD.

il gaseste mfd ul din bord,imi arata 4 pin uri diferite,le am ioncercat pe rand,degeaba la fiecare imi spune log in not possible.

vreun sfat ceva? cum as putea sa imperechez telefonul la masina?

WhatsApp Image 2018-10-09 at 17.52.02(1).jpeg

WhatsApp Image 2018-10-09 at 17.52.02.jpeg

WhatsApp Image 2018-10-09 at 17.52.03.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca nu ai cumva modul bluetooth sub scaunul pasagerului. Daca il ai , trebuie dezactivat din can, deconectat, activat bluetooth intern 315 si conectat la acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar in meniul mfd vad ca au ramas conectate parca 2 telefoane,n am gasit nici o metoda sa le sterg din memoria mfd ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut oare ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? Daca nu am Codul la un RCD 310 cum il pot afla ? mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta sau pe net, cauta - sunt servicii de decodare - trimiți seria de pe aparat și îți trimit codul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare , detin un golf 6 am modulul de bluethoot si un RNS 315 si un sistem car kit parrot mki9200 si am urmatoarea problema:

Telefonul vede carkitul, se conecteaza dar pe computerul de bord apare "Initialising telephone please wait" si ramane blocat asa . Ma poate ajuta cineva ? 

Mentionez ca am scos modulul de sub scaun, i-am scos cablul si l-am bagat inapoi dar tot la fel face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde la care din modulele de BT se conecteaza tf tau. LA rns, la modulul de sub scaun sau la car kit ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce treaba ai cu modulul de sub scaun?

Scoate alimentarea de la car kit si conecteaza tf la modulul de BT al masinii , cel de sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este blocat modulul de bluethoot al masinii, am incercat sa il scot si sa il bag inapoi dar tot la fel face, ramane in blocat in "Please wait, initialising telephone"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu o problema, si anume, ieri mi-am schimbat RNS-ul 315 cu un Radio cu Android. Pana aici totul ok, mai putin indicatorul acela din masca radioului (PASSANGER AIR BAG) care nu se mai aprinde. L-am verificat cu 12v separat si se aprinde, am masurat si voltajul pe mufa si-s numai 5v. E undeva o siguranta sau ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acela nu se aprinde doar cand e airbagul pasager dezactivat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca nu trebuie sa se aprinda.... daca nu e dezactivat airbag-ul sau nu are eroare pe acesta.

Radu, da-i pace...e ok si evita sa mai folosesti multimetrul cand verifici firele de la airbag-uri. Nu e vb de lampa, ci in general.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, vă mulțumesc mult amândurora pentru raspunsuri și sfaturi. Așa parcă-mi rămăsese în memorie că și indicatorul acela se aprindea roșu odata cu luminile de bord. Atunci inseamna că singurul lucru de făcut e să-i sterg eroarea de Airbag din bord cu VCDS-ul. Rețin și sfatul legat de voltmetru și Airbag-uri. Încă o dată vă mulțumesc mult pentru raspunsuri. Revin mai târziu cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, șterge eroarea daca ai pus contactul fără rama și ai rămas cu martorul aprins în bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Într-adevăr așa fost, am șters eroarea iar acum e totul ok. Vă mulțumesc Florin și Irinel. O seară frumoasă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Doresc sa montez un rns 315 cu BT pe un golf 5 cu rcd. In afara de can mai nou, mai am nevoie si de altceva ? gps-ul o sa functioneze sau trebuie si antena schimbata ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antena, trebuie montata - daca masina a avut RCD, atunci nu ai antena GPS.

can gateway - se face update, nu necesita inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si microfon daca vrei sa folosesti bluetooth-ul si pentru apeluri, nu doar pentru streaming de muzica :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

De curand am un golf 6 ce l-am luat cu unitatea media lipsa.

Imi puteti spune, va rog, cum pot afla daca am antena de navi, bluetooth si eventual ce model de RCD/RNS a fost motat inainte ca sa stiu ce sa cumpar in loc in ideea de a nu cumpara ceva cu bluetooth spre exemplu si eu sa nu am microfon in masina.

 

Va multumesc

Modificat de martea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si il montezi, in acest caz...nu e mare panica.

Cumpara ce unitate vrei, care sa corespunda doleantelor tale.... si restul se rezolva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update.

Am cumparat un rcd510 care provine de pe un passat b6 dupa spusele proprietarului.

L-am montat iar peste noapte mi-a murit bateria.

Stiam de aceasta problema dar la masinile mai vechi. Imi puteti spune va rog cum pot verifica compatibilitatea intre player si masina?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Golf 6 nu are probleme cu descarcarea bateriei. 

cu un VCDS vezi ce modul de gateway ai pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca o sa mai apara update ceva la navigatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Europa de Est nu.

315/510/810 sunt excluse de la viitoare update-uri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!