Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

ciprian.fechete

Salut ,

          am o navigatie RNS 315 si un modul bluetooth Kufatec Fiscon (ca si in pozele atasate).

Nu reusesc sa ma conectez la bluetooth : dupa ce introduc codul 1234 se deconecteaza .

1. Se poate afisa agenda pe navigatie ?

2. Cum pot face update atat la navi cat si la modulul bluetooth ?

Multumesc !

IMG_20180306_193822.jpg

IMG_20180306_194140.jpg

IMG_20180306_194206.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti face update la un modul AM si un modul AM nu stiu daca afiseaza agenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiscon Basic nu afiseaza decat pe display-ul BC-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Am montat o navigatie  RNS 315 cu Bluetooth in locul unui RCD300 pe un Golf Plus, 2006. Am facut update de la : 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 F    HW: 1K0 907 951
   Component: Gateway         H10 0120  

,   la  

  Part No SW: 1K0 907 530 K    HW: 1K0 907 951
   Component: J533__Gateway   H10 0178 
   Revision:   H10       Serial number: 2800105C21029D
   Coding: 3D3F0F4807009002
   Shop #: WSC 78387 152 452326
   VCID: 2F6D7599BECCDF3A60-807A.

Am urmatoarele erori:

In lista de CAN

37-Navigation -- Status: Malfunction 0010

56-Radio -- Status: OK 0000

apoi,

Address 37: Navigation
Cannot be reached

Address 56: Radio
Cannot be reached.
 

Cand pun contactul tiuie aprox. 5 sec. (din cauza acestor erori, banuiesc ). Nu pot intra pe modulele respective, nu pot activa BT. Am incercat sa le dezactivez din lista CAN si sa le reactivez, am scos borna de la baterie, totul degeaba. Am remontat RCD300 si nu imi da eroare, il recunoaste. Pe RNS 315, functioneaza radio, CD, SD, navi, insa nu il recunoaste CAN-ul si nu pot accesa modulele Radio si Navigatie,  implicit nu pot activa BT.  S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Vreo solutie / idee ceva, sa pot face sa-mi recunoasca modulele respective? Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te poti conecta, din cauza can-ului vechi care il ai pe masina (ai update, am vazut)

Trebuie un can mai nou, sa te poti conecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎2‎/‎14‎/‎2018 at 2:16 PM, mihainv22 said:

Buna ziua!

Intentionez sa achizitionez o navigatie  Skoda RNS 315 cu Bluetooth incorporat.

Navigatia o voi monta pe un Golf Plus, 2006 :

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 F    HW: 1K0 907 951
   Component: Gateway         H10 0120 
   Revision:   H10       Serial number: 2800105C21029D
   Coding: 3D3F0F40079002
   Shop #: WSC 01392 785 00200
   VCID: 2A5B648D852EBA12B7-807E.

Ce ar mai trebui facut in afara unui update de CAN pentru a beneficia de o functionalitate de baza a aparatului - navi, radio, music / mp3 player (nu ma intereseaza comenzi pe volan, afisare senzori parcare, camera marche-arierre temperatura etc.) ?

Multumesc!

 

On ‎2‎/‎14‎/‎2018 at 3:22 PM, Al Bundy said:

Doar update sa nu descarce bateria.

Am crezut ca e suficient update-ul de CAN...asta e, I-am facut update degeaba...multumesc Florin.

Modificat de mihainv22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu l-ai facut degeaba - ci ca sa nu ai probleme cu descarcarea bateriei - ca nu te ajuta sa comunici cu unitatea, e alta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu asta...m-am referit la faptul ca alternativa era sa il inlocuiesc cu unul nou, daca stiam ca nu este deplin functionala unitatea dupa update, mergeam direct pe varianta de CAN nou. Asa am alergat destul (ca in Ploiesti gasesti mai greu, iar la una din reprezentantele VAG nu au stiut sa-l faca), am platit ceva pentru update (din aceleasi motive) si am ajuns tot la varianta inlocuirii cu unul nou. Asta e...

Ce am gasit pana acum:

7N0907530 - 180 lei din dezmembrari  sau

7N0 907 530AH - 199 lei nou, pe in site de vanzari, Continental dar facut in China.

Masina este in Golf Plus, 2006, 1.9TDI, BKC.

Se potrivesc? As prefera sa-l iau nou, are ceva daca e facut in China (vanzatorul da 1 an garantie)?

Inca o data multumesc, Florin.

Modificat de mihainv22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, sunt ok.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat 7N0 907 530AM - 199 lei nou, sper sa fie ok. Am inteles ca nu e neaparat o ordine de codare. Revin cu noutati dupa montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,nu este - bifezi componentele existente pe masina in lista cu instalari si faci codarile in Long coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprian.fechete
On 3/7/2018 at 12:28 PM, ciprian.fechete said:

Salut ,

          am o navigatie RNS 315 si un modul bluetooth Kufatec Fiscon (ca si in pozele atasate).

Nu reusesc sa ma conectez la bluetooth : dupa ce introduc codul 1234 se deconecteaza .

1. Se poate afisa agenda pe navigatie ?

2. Cum pot face update atat la navi cat si la modulul bluetooth ?

Multumesc !

IMG_20180306_193822.jpg

IMG_20180306_194140.jpg

IMG_20180306_194206.jpg

Am reusit sa ma conectez la modulul de bluetooth . A trebuit sa fac un software reset sa stearga telefoanele deja memorate (max 5 telefoane poate memora) . Si da intradevar modulul Kufatec Fiscon Basic nu afiseaza pe navigatie doar Kufatec Fiscon Plus .

Modificat de ciprian.fechete
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Am si eu o mica nelamurire. Detin un Golf 5 din 2009 care are montat din fabrica un RCD210.

Acum as dori sa fac un upgrade la RNS 310 sau 315 deoarece au mufa de aux.As vrea sa stiu care este diferenta dintre cele 2?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca il interesa diferenta intre rns310 si rns315

310 ruleaza harta de pe cd

315 poate rula de pe card sau din memorie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, pe langa navigatie, au si slot pentru card SD, ecran color cu touchscreen si bluetooth incorporat in cazul RNS315, ceea ce face inutila mufa de Aux (aici trebuie sa ai grija pentru ca nu au toate RNS315 bluetooth si ai nevoie de cablaj si de microfon ca sa poti sa si vorbesti la el, nu doar sa asculti muzica).

Daca vrei strict Aux In si nu te intereseaza restul exista un adaptor si pentru RCD210 care iti ofera asa ceva si este, evident, mult mai ieftin (am vazut la 50 lei cu montaj pe OLX - dupa montajul cablului trebuie activata functia si din player, sa intrebi daca ofera si asta daca te duci pe drumul asta). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Am uitat sa mentionez ca am si comenzi pe volan. Pot adapta orice player din gama VW sa recunoasca si comenzile de pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am un passat b6 din 2009 in prezent am pe el un rcd510 as vrea sa trec la un rns315 ce mai trebuie adaugat pt a folosi gps si conectarea prin bluethoot cu telefonul multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai nevoie de o antena gps (se pune sub/pe bord pentru ca e foarte complicat sa o prinzi pe plafon), card SD cu hartile pentru navigatie, microfon (se monteaza in plafoniera), cablaj (de la rns la microfon) si codare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu RNS 310 dupa 1 ora de  condus a inceput sa faca figuri prin a se opri ecranul pentru ~2-3 secunde simultan se oprea si sunetul (radio/CD) dupa care functiona 5 min. Am ajuns la destinatie timp de 1 saptamana nu s-a mai manifestat, acum a reaparut manifestandu-se si mai accentuat: de exemplu se aprinde doar 4-5 secunde ecranul (nu se auzea radio-ul, melodiile ramaneau la 0:00 daca dura mai multe secunde on incepea sa mearga) 1 min era negru + odata am crezut ca a murit cu totul. Un alt detaliu este ca nu pare ca se restarteaza (nu apare sigla VW) consola doar ca i se taie curentul. Am oprit RNS-ul sa ramana doar ceasul si ceasul face la fel dar se pare ca mai rar. Aveti idee de la ce ar putea fi?

IMG_20180306_171818144.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am un golf 6 style cu rns315 si nu am microfon. Am de gand sa-mi cumpar un microfon de pe olx (am gasit unul oem la 80 de lei) si sa-l pun.

Intrebarea mea este: ce alte lucruri trebuie sa iau in considerare in situatia asta?
Mentionez ca momentan ma pot conecta prin bluetooth, pot efectua apeluri, numai ca persoana cu care vorbesc, nu ma aude. (nu am modul bluetooth sub scaun, e integrat in unitate)

Daca aveti niste tutoriale pe care le-ati urmat si v-au fost de folos la instalarea microfonului si codare, v-as fi recunoscator.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un rns 315 si de cateva zile cand aprind navigatia,pozitia masinii nu este cea reala,in loc de Braila imi arata Pitesti.am dat o resetare din fabrica si tot nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

vezi daca ai cumva eroare pe antena gps ?

pune o antena gps de proba si vezi daca isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut colegii, am un prieten cu un passat 2010 si are rns 310 (dupa aspect asa pare), are un cd ci mavgatie " volkswagen nvigation fx deutschland v2 si germany v2, cum as putea sa-i pun si harta romaniei pe ea ? multumesc pentru ajutor, am citit in toate topicurile dar am vazut ca se fac doar update-uri, iar aceste update=uri nu m-au lamurit daca se introduce si harto ro sau nu pe navigatie :))... multumesc celui care ma lamureste si pe mine ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

harta ro pentru rns310 este doar la nivel de drumuri principale

mai bine te orientezi spre o alta navigatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut colegi! Am pe masina personala recent achizitionata un rns315 cod 3C8035279. Am tot auzit ca e posibil sa am BT  incorporat, cum pot afla asta?

Am tot încercat conectarea la fara nici un rezultat 

20180523_162930.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!