Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

multumesc pentru raspunsuri. activarea vcds si update de can se pot face si la service?? (avia motors).eu am sw 007 din ce am citit pe rns. un cost aproximativ pentru aceste operatii??

 

Modificat de 4ever2mind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la rns 315 nu exista oficial update 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A încercat cineva care are instalat V8 est pe intern si V9 pe card west daca se impaca traseele? Nu da erori sunt compatibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa mearga pentru ca el vede oricum separat hartile chiar daca sunt aceeasi versiune.

De incercat, nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu asta dar na vroiam sa vad daca a testat cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi orice combinatie de harti . Am folosit eu v7 cu v7 ; v7 cu v8 ; v8 cu v8 si in iunie voi prova v8 cu v9 . Nici o problema . Practic cand folosesti harta de pe sd , rns ignora ce are pe flash si invers .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Gheorghe
On 03.01.2015 at 13:53, Rave a scris:

1. Functioneaza ca orice alt bluetooth oem. Merge si cu iPhone (testat 4 cu iOS 7) si cu Android (HTC One cu 4.4.2). Preia numele, il afiseaza, se poate controla si din unitate si din butoanele de pe volan.

2. Merge bine, se aude foarte clar. Microfonul e separat, montat in  pozitia oem in plafoniera. Preia toata agenda, afiseaza si mai multe numere la acelasi contact, daca are. Se poate raspunde din unitate sau din butonul dedicat de pe volan. Se poate forma si din unitate sau cauta contacte.

3. In Europa e ok, din ce stiu eu, dar nu am testat. Functioneaza si in Romania  dar hartile merg doar daca le cumperi de la reprezentanta. SD-ul necesar e cam 1.000 de lei.

4. La mine nu a mai mers mufa AuxIn a masinii, doar cea din fata aparatului. Nu stiu daca se poate face cumva sa functioneze sau nu, nnu m-a interesat niciodata.

Am o intrebare am montat un rns 315 am activat microfonul am marit volumul dar cand apelez totusi se aude incet in telefonul celuilalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai montat microfon original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 6 2009 cu RCD 310 cu mp3 si bluetooth si carkit si doresc sa cumpar RNS 315 CU seria  VW RNS 315 EU   3C8 035 279 L  si VWZAZ2N0494689

il trimite pe curier pot sa verific la primire dar il pot proba.

rog daca poate cineva daca poate verifica dupa serii vreau sa aiba bluetooth pt.carkit.

si daca imi trebuie schimbat ceva la masina sa nu descarce bateria sau altceva. 

navigatie-originala-.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa eticheta, are. Cel mai sigur vei vedea, cand il montezi pe masina.....

nu trebuie facut nimic la tine, nu va descarca bateria - ai can gateway compatibil. Dupa montaj, in functie de dotarile tale si ale masinii donatoare, o sa faci codarea unitatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu  cele care nu au bluethoot au trecut la adresa MAC toate cifrele cu 0. Al tau are din ce vad eu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMESC pt.raspuns 

ce codari ar trebui sa fac sa mearga in plus ar fi gps pe masina am doar comeni si telefon nu am senzori de parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, doar ca esti 100% sigur, abia dupa ce-l montezi, activezi - altfel, am mai vazut carcase schimbate, placi, etichete...s.a.m.d.

De aceea i-am scris ca, dupa eticheta are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit RNS 315 este deja pe masina are harti de ro si bluetooth

ce ar mai trebui sa codez cu VCDS-UL

20170315_145948.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa spui masinii ca are navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy de ce trebuie sa ii "spui"?

Eu am pus RNS 315 si nu i-am codat nimic. Ba imi apare si pe CB indicatii de orientare si meniu telefon.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o skoda rapid 2014 Luna 10 si vreau sa ii pun rns315. Acum am un 2 swing. Ma poate lamuri cineva cu cateva detalii ?

1. Este diferenta intre rns 315 de vw sau cele 315 amundsen plus?

2. Trebuie codat ceva dupa instalare?

3. Trebuie schimbat can sau e pur si simplu plug and play ?

Va multumesc frumos.

 

Edit. Intre timp am aflat ca e diferenta doar de culori fundal si poza. Urat este ca cea de vw este mai ieftina cu 100 ron fata de sk care imi trebuie mie...grea decizie. Voi ce ati alege?

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e grea decizia......:P pt 100 lei as alege pe cea care trebuie, vb despre o masina 2014/2015....

da, in functie de dotari, codezi in consecinta

nu schimbi can-ul, ca nu ai cum/de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta intrebare :)   exista rns 315 care are bluetoth incorporat si rns 315 care are modulul de bluetoth pe sub scaun ?

La rapid trebuie sa ii schimb si rama ?

Pun atatea intrebari pt ca am citit f multe informatii si nu stiu pe care sa le iau in considerare. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama parca nu.

Exista si rns 315 fara  BT incorporat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa stiu daca rns are bt incorporat ? Este vorba de rns 315 amundsen +.

Vanzatorul mi.a spus ca are macul cu litere nu cu 0000...

Skoda rapid vine cu modulul de bt sub scaun ?

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Gheorghe

Am luat unu de pe net din ce am descoperit e chinezarie cu emblema vw o sa incerc cu cel original al sotiei de pe un golf 6 cu bluetoth

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf Break 1.6 tdi 2012

Salut

sunt recent posesor de VW si am vazut ca nu am posibilitatea sa gasesc harti pentru Romania pentru rns 310 existent pe masina

cu ce model ma sfatuiti sa-l schimb cu rns 315 sau rns 510

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e simplu. Uitate la preturi si iti dai seama. Un rns 510 e dublu ca si pret. Depinde ce vrei de la o navigatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau aștepți să se adeverească zvonurile că în toamnă apare și România în detaliu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!