Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am un RNS 310 - 3C0035270, versiune software 0212, hardware H11.Modulul de BT sub scaun 1K8035730C, 3C0.051.435PA. In  momentul de fata ma pot conecta la sistem cu telefonul, pot raspunde la telefon prin comenzile de pe volan, pot inchide convorbirea, pot lansa muzica de pe telefon prin BT. Va rog sa ma ajutati cu o solutie pentru a obtine in ordinea prioritatilor de mai jos urmatoarele:

1. Sa pot accesa agenda de pe telefon pe RNS si MFD (model lumina alba- passat 2009 3c), inteleg ca trebuie sa schimb modulul BT?  Upgrade soft la RNS?

2.Sa pot utiliza apelarea vocala

3. CD sau SD pentru navigatie/romania - daca merita sau nu sa achizitionez asa ceva.Inteleg ca pe acest model- hartile/romania sunt aproape inexistente.

4. Sa pot monta senzori de parcare fata spate, inclusiv camera video spate - inteleg ca sistemul suporta asa ceva

Daca este posibil un contact si ceva estimari finanicare pentru aceste optiuni.

Intr-adevar, ceea ce solicit au mai fost evidentiate printre postari dar nu am reusit sa le pun intr-o ordine

Va multumesc de intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca mai bine faci upgrade la rns 510. Pentru camera e ceva de lucru dar nu imposibil .  La fel si pentru senzorii de parcare. Vezi in aria servicii ca avem colegii care fac astfel de retrofituri OEM 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca schimbi 510 nu rezolvi decat partea cu harti de navi si partea de camera marsarier . In rest nimic. 

310 nu are intrare camera .

Hartile v8 est sunt nivel 100% dar doar retea drumuri natinale

Pentru partea de bt trebuie schimbat modulul cu unul premium sau uhv plus .

Asa poti apela vocal (fix fitza) si poti vedea agenda pe rns310 si implicit in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa aflu ce model am de RNS am pe masina cum fac?..trebuie cu testerul sau merge si mai usor?...nu stiu daca e 310 sau 315.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai vcds, il poti da jos si verifici pe eticheta - nu ai postat ce masina este.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cel mai usor apesi butonul de nav .

la 310 iti cere sa introduci cd/sd cu harti

la 315 iti arata harta (daca e instalata sau o sageata pe un fond alb daca nu e instalata) 

in ambele situatii poti apela pentru instructiuni/harti sau alte nelamuriri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau..

How to define which unit is fitted in the car RNS310 ( Skoda MIB Amundsen) or RNS315 ( Skoda RNS Amundsen +)
Press SETUP and hold about 10 sec. On screen choice "Versions"


RNS 310 ( Skoda MIB Amundsen) have only 3 information lines : Part number, Software versions and system hardware versions


RNS 315 ( Skoda RNS Amundsen +) have 5 information lines: Part number, Software versions, system hardware versions and Navigation data: part number and Navigation data: version

Cum a scris skodita mi se pare cel mai usor..

RNS 310 or 315.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc...am reusit sa imi dau seama dupa ambele metode...butonul de navigatie sau setari ...am 310 din pacate la passat B7 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fii dezamagit. Mai pui niste banuti si iti iei ori rns 510 ori 315. Fii optimist. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia asta sunt si eu: am RNS 310 si vreau sa fac un upgrade. Care ai fi mai OK, RNS 315 sau RNS 510? si ma gandesc mai mult la modul cum or sa apara pe viitor hartile acualizate, si nu neaparat la pretul unuia sau altuia. Binenteles daca sunt cunoscute avantajele si dezavantajele unui model fata de altul as dori sa fie impartasite aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar 510. E si display mai mare si etc. După pret iti dai si seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. M-am gandit eu. Merci. Ce ma deranjeaza putin, am citi pe aici pe undeva ca cica 510 nu are bluetooth. E adavarat? Nu am nici pe 310 actual si nu ma pot folosi de functia PHONE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e nu ai bluethoot incorporat. Dar se poate instala liniștit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu zau daca merita RNS510 in comparatie cu RNS315. E mult mai scump, hotii il vaneaza cu predilectie, si daca vrei sa il folosesti in combinatie cu bluetooth :) trebuie sa iti iei unitate separata, cablaj, manopera, etc. Pana la urma, cu toate perifericele, un RNS510 = 2 x RNS315 ca pret. Merita, doar ca sa ai un ecran mai mare? Pentru unii da, pentru altii (printre care si eu) clar nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Bogdan . Plus ca un 315 cu BT are aceleasi harti ca 510 dar la viteza este net superior . Update anual la acelasi pret ambele.  La pret achizitie 315 e cel putin de 3 ori mai ieftin ca un 510 +BT (modulBt + instalatie+mic) . In schimb la 510 ai optiunea de DVD pentru filme . Merita ? Clar nu ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca daca aleg un 315 cu BT (care acum imi lipseste) nu o sa raman mai tarziu "sportiv" cu hartile ? Partea cu DVD-ul chiar nu ma da pe spate, cel putin in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 510 am aflat ca pana la urma se poate duce memoria interna...in urma update-urilor repetate. nu stiu daca pot rula hartile direct de pe dvd.

Pe 315 daca se strica memoria interna rulezi hartile de pe SD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe 510 se pot rula hartile de pe dvd.

 Nu trebuie sa-i faci update mereu si  din contra, HDD-ul se poate inlocui la 510 , pe cand flash-ul de la 315  nu cred.

Si eu am trecut  de la 315 la 510 pentru simplul motiv ca 315 e urat  rau. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut pe Polo intai RCD310, dupa care RNS315 si la final, RNS510. Personal, mi s-a parut ca 510-le avea un lag mult mai mare comparativ cu 315-le iar ca utilitate, o sa radeti, pentru navigatie foloseam un Garmin prins in parbriz :)

Am mai zis de ce pentru functia de navigatie prefer un PNA dedicat, unui RNS, motivul principal fiind amplasarea nefericita. Nu vreau sa insist. Intre cele doua, din prisma cuiva care le-a avut si folosit pe amandoua, as opta pentru 315, insa motivele mele sunt valabile doar pentru mine, nu-s universal valabile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor, sapand dupa un RNS 315 pe OLX am vazut ca sunt 2 tipuri, vizual ma refer ( stiu ca unele au BT si altele nu) si ma refer la faptul ca la unele butoanele din stanga sunt: BAND, MEDIA, PHONE si in dreapta: NAV, MUTE, SETUP si la altele: RADIO, MEDIA, PHONE si in dreapta: NAV, TRAFFIC, SETUP. Adica BAND a fost inlocuit cu RADIO si MUTE cu TRAFFIC, sau invers functie de cel care e generatie mai noua? Sau sunt alte criterii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele care au Radio, Media, Phone in stanga si Nav, Traffic si Setup in dreapta am impresia ca sunt RNS 310. Sper sa nu gresesc, sa ma corecteze cineva daca ma insel.

 

Vezi ca pe OLX sunt multi vanzatori care desi vand RNS 310, afirma ca vand RNS 315 si induc cumparatorul in eroare.

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect . Unul e 310 si unul este 315 . Primele 2 sunt 310 si urmatoarele 2 sunt 315 . asa ca sa fie clar pentru toata lumea si sa nu le mai incurcati .:biggrin:

310-1.jpg

310-2.jpg

2016-10-14 18.48.12.jpg

rns v8.jpg

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad pe toate 4 aceleasi butoane. Eu spune-am ca sunt butoane diferite. Ceva de genul asta:

RNS315.jpg

Care dupa cum se vede, e diferit de cele aratate de tine mai sus. A aparut inaunte sau dupa? Ce generatie E? Avantaje / dezavantaje ...

Si cele prezentate de tine si cel de jos (postat de mine) sunt vandute ca RNS 315.

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rns 315 US version

Vorbim de lucruri diferite alte softuri alte firmware alte tehnologii in america fata de europa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde este diferenta????

asta il am si eu pe masina si este RNS 315 

ambele au slot card (310 si 315) daca are si bluetooth este 315, asa se diferentiaza ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!