Jump to content

Rectificare palier


4boxer
 Share

Postare recomandată

Am un bloc motor cu seria HO,la care tin ca la ochii din cap :wacko: si nu vreau sa caut altul mai bun..

Cota standard ar fi de 65,00 si ar fi fost posibil 4 reparatii din 0,5 in 0,5 pana la 67,00.Din pacate,al meu are 68,00.

Am inteles ca se pot face oaresce reparatii,adica cuzinetii mai mari,semi-inele sub cuzineti sau chiar rectificat plan suprafetele de imbinare ale carterelor.

Asadar,care aveti idee unde as putea gasi un atelier care sa-mi faca prelucrarea asta,in tara sau chiar in Ungaria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar nu stie nimeni unde se pot confectiona niste cuzineti de palier amarati ? :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e vorba ca nu stie nimeni. Cred ca problema este ca nimeni nu iti recomanda sa faci asa ceva. Eventual, in cel "mai bun" caz (urmatorul dupa fabricarea unor cuzineti) ar fi sa faci niste bailagare (cum se zice pe romaneste) dar si alea trebuie facute dintr-un anumit material, cu anumite scule si cu anumit cap.

Nu stiu, ideea ar fi ca daca esti dispus sa bagi bani intr-un motor, nu-i baga degeaba, in improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un telefon la Sc Auto Moto SZK din Ozun jud. Covasna 0267-331481

sper ca mai e bun nr de tel... daca nu cauti tu pe net...

oamenii sunt profi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am gasit cuzineti. Vezi ca ti-am dat SMS ce si cum. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e vorba ca nu stie nimeni. Cred ca problema este ca nimeni nu iti recomanda sa faci asa ceva. Eventual, in cel "mai bun" caz (urmatorul dupa fabricarea unor cuzineti) ar fi sa faci niste bailagare (cum se zice pe romaneste) dar si alea trebuie facute dintr-un anumit material, cu anumite scule si cu anumit cap.

Nu stiu, ideea ar fi ca daca esti dispus sa bagi bani intr-un motor, nu-i baga degeaba, in improvizatii.

Cred ca nu e un capat de tara daca pun niste cuzineti cu 1mm mai mari in diam.,nu?Au facut si altii asemenea lucrari pe motoare de porsche si trag de ele de cativa ani buni fara nicio problema..

Toata lumea are motoare stok pe aici?Mie sincer nu prea imi vine sa cred si cei care stiu unde si cum se fac asemenea operatii la motoare,se feresc sa zica,ca nu care cumva sa se deduca ca ar avea si ei un motor carpit,bailagarit,samd!Pe mine unul nu ma deranjeaza o carpeala de acest gen,ptr. ca alt bloc motor mai bun nu am si am nevoie ca la re-inmatriculare sa merg cu motorul corespunzator.

Asa cum ai zis,daca nimeresc un mester care stie ce face si lucreaza cu material de calitate,eu unul cred ca va merge mult si bine motorul asta,ca restul de piese cu care il voi reface vor fi noi noute.

@Toni,mersi ptr. adresa,o sa incerc sa iau legatura cu ei.

@lexxus,sunt p'afara vreo cateva zile,o sa ne auzim la tel.pe sfarsitul sapt.Poate reusesti sa-mi dai un raspuns concret cu Tibi,daca se baga ori nu,doar la partea de lucrare pe care am cerut-o eu.Mersi!

Modificat de 4boxer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai treaba e mult mai simpla cu cuzinetii. daca vrei sa-ti faca el din material din ala atunci intreb cat e numa ptr cuzineti si facut bloc. pana cand vi acasa am sa stiu tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!