Jump to content

Schimb ulei cutie de viteze manuala


cornelus
 Share

Postare recomandată

ideea era ca mai sus un coleg spunea ca se recomanda conform producatorului pt automate 75w-90 si pt manuale 75w-80...as fi multumit daca un coleg care a schimbat de mai multe ori uleiul sa raspunda si sa ne spuna ce tip de ulei a pus, ce producator si cum sa comportat cutia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • valioglu

    9

  • ninu

    8

  • GABIVVX

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am schimbat uleiul din cutie(Passat 1999 1,9 TDI motor AJM) cu 75W90 si la rece imi intra greu in a doua. Trebuie sa schimb cu 75W80? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, la cutie manuala 6+1 4X4 ce ulei se pune? pentru diferential ce se foloseste? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Eu am pus Pennasol 75W90 GL5 Multigrade Hypoid Gear Oil, insa nu scrie nicaieri ca e sintetic sau nu...Urmeaza sa schimb cu 75W80 probabil(asa imi arata unele programe de la 2 mecanici). E ok si ce GL sa fie?(4 sau 5). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine documenteaza-te singur de exemplu din cataloagele disponibile pe paginile web de la Castrol, Mobil sau Liqui Moly.

O sa vezi cat de bine informati sunt mecanicii.

Ce ai avut inainte cred ca nu a daunat, chiar daca nu avea certificarea de la VW, e din compnente sintetice, asa scrie in fisa tehnica a producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei carora le agata pinionul la schimbarea treptelor cand e motorul rece, va sfatuiesc sa schimbati incet cu pauza, exemplu :

- dintra-ntaia pe liber si usor spre a 2-a.

evitati schimbatul sport.

cel putin la mn asa mergea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cred ca o sa pun 75W80 GL5, asa m-au sfatuit cativa...sper sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa urmezi tot norma g4...si nu cred ca e un capt de lume ca intra mai greu in viteza...

eu am o saptamana de cand am schimbat uleiul, un castrol 80w-90, cu ravenol 75w-90. nu mai agata in treptele 2 si 3 cand e motorul rece chiar daca schimb mai sportiv, insa intampin uneori dificultati cand trec din tr 2 in tr 1.

insa zic eu sa nu fie din timonerie...

am un amic acu 2 luni a schimbat la un asta h uleiul in cutie, deoarece uneori intra greu..ia adus cineva de la reprezentata de la opel la 45 lei litru..nu ma intrebati ce vascozitate ce marca daca era sau nu original, cert e ca acum el se lauda ca intra f usor in tr 1.

numa bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general dupa ce schimbi uleiul uzat din cutie merge mai usor. Uleiul proaspat e motivul.

Nu pentru ca ai bagat nu stiu ce ulei minune. Daca ai scoate imediat uleiul minune si ai baga exact acelasi tip de ulei ce ai avut inainte dar proaspat, la fel ar merge ca si cu uleiul minune.

Sa nu credeti ca defectele mecanice le poate repara un ulei. Un ulei bun are rol de protectie si eventual amelioreaza simptomele.

Important e sa respectati specificatiile producatorului, restul sunt poteito potato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci busonul de langa planetara bagi ulei pana ajunge la nivelul busonului daca pui ma-i mult risti sa spargi semeringul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din ce am vaz la mine la masina, e un surubel unvdeva pe lateral si uleiul se baga cu bidonul orizontal; ''luand-o'' lojic daca pui mai mult curge ...???? cam asa ceva, sau gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da men asai nu au pus nemtii busonul de aiurea pui pina da afara lasi sa curga, daca bagi mai mult risti sa faci o reparatie prin avarieria semeringului daca se sparge trebuie inlocuit ...alti bani alta distractie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel era si la dacia si cam la toate masinile cu cutie manuala pe care le-am vazut. Busonul reprezinta nivelul maxim. Nu se sparge semeringul, dar in general supureaza pe acolo daca pui peste nivel. Toate cutiile de viteza au o supapa de inlaturare a presiunii la partea superioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca pentru skoda octavia din 2000 motor ASV acelasi 75W90 trebuie nu? Eu vreau doar sa completez deoarece stiu ca mi curge putin de tot .

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua.

As avea nevoie de un sfat referitor la tip de ulei cutie de viteze trebuie la Passat-ul meu motor ATJ cutie viteze 6+1 trepte serie sasiu WVWZZZ3BZYE325860.

MODERATOR: Daca mai deschizi subiecte multiple in ariile tehnice, vei fi sanctionat. Pune mana si cauta ce te intereseaza.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod cutie viteze ELN

G052911A2 ulei de transmisie,capacitate 2,4Ltr..

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ceva daca a intrat mai mult ulei? Cu 200 ml mai mult decat specificatia. Masina la care s-a facut operatiunea era intr-un fel de rampa improvizata asa si statea un pic intr-o parte de fata, cu roata dreapta fata mai jos decat cea stanga fata.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa faca balbotaj si exista riscul sa dea pe la semeringurile de planetara sau pe la semeringul de priza.Poti desface bosonul de umplere nivel (CU MASINA PE PLAN PERFECT DREPT)si poti lasa surplusul de ulei sa se scurga pana ajunge la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna,

AM fost si eu la reprezentanta vw in Fr si am luat si eu 2L de ulei cutie viteze manuala pentru AVF-ul meu. Numai doi am luat pentru ca atat au avut in stoc plus ca m-a costat 46€. De ce nustiu, sunt bidonase albe, faza ii ca nu vad logo de VW nicaieri, plin de scris mic din care si undeva "originale teil" deci cred ca nu vinde vw teapa.

Bineintales, vanzatoarea mi-a reamintit ca uleiul in cutie nu se schimba numai daca se lucreaza la cutie si ca este garantat pe viata!

Cum fac, ca imi lipseste cei 0;4l din cei 2,4l totali. Sa mai iau 1 litru din romania de alta marca sau poate ii mai ieftin in Ro la reprezentanta? Sa nu il golesc complect sau sa pun din cel vechi dupa golire?

Astept informatii

Hae a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune o poza cu bidonul de ulei?E posibil si la anumite reprezentante sa comercializeze anumita gama de uleiuri premium,dar nu ulei de original.Am vazut la o uriasa reprezentanta Mercedes din De numai ulei Aral,toata gama posibila si imposibila,uleiuri Castrol,Mobil pe la alte reprezentante sau concesionari ale anumitor marci.Daca bidonul este alb,posibil sa fie Castrol.

post-64586-0-95428300-1354871431_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Sincer mi-e lene sa ma duc acum pana in masina sa ii fac poza, dar ce am nu are de aface cu poza care ai atasato. Al meu ii fara nici o eticheta cu brand etc scrie tot felu de coduri etc. Si forma are forma de un biberon.

Ii produs original Vw. La mine la reprezentata totul ''de obiciei'' ii OEM + ca pe mine ma stiu ca ii tot stresez cu intrebari stupide si mereu imi zic sa las internetul in pace...

Maine o sa atasez o poza cu bidoanele ce le am eu. Oricum eu ma gandeam sa nu fie ceva tiapa in sensul ca o zis ca are numai 2 bidone de 1L si daca mai vreau un litru ii numai pe comanda. Ma gandeam sa nu se fi gresit si sa imi deie ceva aiureli scumpe mi se pare mult 46€ 2L ulei cutie viteza pe cand la ELecrel sau Carffour am bazut bidon de 2L cu 12€.Bine poate cu alte referinte etc.

Astept in continuare informati despre ce sa fac cu acel 0,4L ce imi lipseste. Merci

Have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi pare mult 46 euro 2 litri de ulei cv.La cv cu 6 trepte cam asta e pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!