Jump to content

Schimb ulei cutie de viteze manuala


cornelus
 Share

Postare recomandată

La cat costa eu cred ca e calitate! Poate cei care sunt mai bine informati pot da mai multe detalii! La mine a costat 27 lei litrul! Aveau si Motul dar am renuntat din cauza costului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • valioglu

    9

  • ninu

    8

  • GABIVVX

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

am schimbat azi uleiul la cutia de viteze.am pus Motul Gear 300 75w90.au intrat aprox 2 litri insa rezultatul nu este pe masura asteptarilor in sensul ca nu am observat nicio diferenta cat de mica in a intra mai usor in vitezele mici..uleiul a fost aproape 100 de lei litrul si ma asteptam "sa se simta" ceva dupa..dezamagire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce asteptari aveai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti mergea bine inainte, nu prea aveai ce sa simti. Oricum, rau nu i-ai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce asteptari aveai?

pai speram sa intre mai usor in viteze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. Posed de 6 ani un passat b6 2005 manual SH si ca tot omul cînd l-am cumparat am vrut sa-l pun putin la punct,am întrebat în mai multe service-uri (chiar si la vw)despre uleiul din cutie iar toti mi-au zis ca nu se schimba ci dor în cazul daca ai probleme si trebuie umblat. Acum masina face 10 ani si doar în treapta a 2 intra putin mai greu în rest nicio problema.(locuiesc în spania).Întrebarea mea este oare aici chiar se încred în fabricant ?! Ca nu le era greu sa-mi ia cîteva sute €.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu, la mai toate modelele VAG este recomandat ca fluidele din masina sa se schimbe din 6 in 6 ani.

Din moment ce ai deja probleme, crezi ca i-ar face rau un schimb? ;)

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intra mai greu doar in tr2 nu este de la ulei.Cel mult poti face o verificare de nivel si completare daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cat   mai costa manopera  la un schimb de ulei si filtre?

Vreau sa schimb luna asta. Si sa stiu cat ma costa. Sa nu ma jegmaeasca mecanicul, dar nici sa nu fiu eu nesimtit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/31/2016 at 0:14 AM, sakyta said:

Salutare. Posed de 6 ani un passat b6 2005 manual SH si ca tot omul cînd l-am cumparat am vrut sa-l pun putin la punct,am întrebat în mai multe service-uri (chiar si la vw)despre uleiul din cutie iar toti mi-au zis ca nu se schimba ci dor în cazul daca ai probleme si trebuie umblat. Acum masina face 10 ani si doar în treapta a 2 intra putin mai greu în rest nicio problema.(locuiesc în spania).Întrebarea mea este oare aici chiar se încred în fabricant ?! Ca nu le era greu sa-mi ia cîteva sute €.

Uleiul se schimba de la 120.000 km si producatorul recomandat, dar nu obliga schimbarea, asta raspuns de la reprezentanta. Acum s-o luam logic, lor nu le e mai bine sa-ti repare cutia cu totul decat sa-ti schimbe doar uleiul daca te raportezi la cost?

O schimbare de ulei face bine cutiei nu rau, multi zic ca au probleme dupa ce schimba uleiul deoarece in cutie nu s-a schimbat uleiul cand a trebui si cutia a avut de suferit pentru ca producatorul prea iubit asa a recomandat la oameni, vezi cazul Diselgate ca sa-ti faci o idee cat de corect e producatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare la toti. Vreau sa ma ajute cineva si pe mine. Am un passat b5 2003 1.9tdi cod motor AVB, cutie manuala 5+1 si nu sunt lamurit ce ulei merge la cutie. Optez pentru Castrol, dar nu stiu ce norma 75w-80 sau 75w90. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.Cu uleiul la cutie m-am lamurit destul.Problema mea este ca am 4motion..daca la cutie ba se achimba ba nu se schimba in grup se schimba uleiul?Mentionez ca este doar o curiozitate nu stiu cum se manifesta o anumita problema legata de uleiul din grup..daca are vreo problema..Multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se schimba atat in cutie cat si in grup. Daca ajungi sa ai probleme la grup, nu mai conteaza ce-i cu uleiul. O sa faca galagie si nu-i chiar placut sa-ti cauti alt grup si sa-l schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stimati forumisti!Am achizitionat recent un vw Passat b5.5 tdi-pd ,cod AVF ,131cp.Pana acum nu am avut decat benzinare si nu sunt prea priceput la diesel dar va rog frumos, daca are cineva fotografii unde vin pozitionate busoanele de golire si umplere pe cutia de viteze 6+1la masina specificata mai sus,pentru a efectua schimbul de ulei pentru ca agata in treapta 1 si 2 mai ales cind este rece.Multumesc anticipat si drumuri bune! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A avut cineva probleme cu un sunet ciudat la relanti de la cutie iar la apasarea ambreajului sa dispara,mentionez ca am schimbat tot chitul de ambreiaj cu rulment cu tot de 2 sapt.as putea sa scap de sunet la schimbul de ulei cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei zgomot la ralanti din cutie vine de la un rulment, nu de la ulei sau lipsa uleiului. Dar pana se uita cineva in cutie ne dam cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul poate fi si din cutie, in manualul de service (a nu se compara cu cel de intretinere) uleiul la cutiile de viteze mecanice manuale se inlocuieste in prima faza la 60k-90k in conditii grele si la 120k-150k km in conditii normale.

Cum stii ca uleiul din cutie este ciorba fara sa desfaci nimic, simplu... rulezi cu masina in treapta 2 la 40-50km/h calci ambreiajul si introduci maneta in treapta maxima de viteza tr5/tr6, in acel moment sincroanele ''vibreaza'' pentru ca uleiul nu mai are proprietati sunetul specific poate fi o galeata de piulite aruncate in masina de spalat... suna funny stiu, schimbi uleiul si gata nu vei auzii decat sunetul motoruluii subturat.

Attach cu uleiul la g7 din semnatura la 165kkm... oare nu se schimba :D

IMG_5149.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul ''acuza''' zgomot la ralanti. Nu este cazul de fata, si nu poti compara cutii de G3 cu G7. Standardul de calitate era altul in anii 90. Passatul meu din 2002,  l-am luat la 254kkm (asa cred eu) se apropie acum de 400 si nu este umblat in cutie, are uleiul o idee mai inchis la nuanta, dar tot cristalin ca in paharul din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Va salut! Am și eu o rugăminte la voi daca aveți o poza unde vine bușonul de golire și de umplere de la cutia de viteze in 6 trepte Passat 19 130 cp motorina AVF.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.09.2018 at 11:28, cezarront a scris:

Stimati forumisti!Am achizitionat recent un vw Passat b5.5 tdi-pd ,cod AVF ,131cp.Pana acum nu am avut decat benzinare si nu sunt prea priceput la diesel dar va rog frumos, daca are cineva fotografii unde vin pozitionate busoanele de golire si umplere pe cutia de viteze 6+1la masina specificata mai sus,pentru a efectua schimbul de ulei pentru ca agata in treapta 1 si 2 mai ales cind este rece.Multumesc anticipat si drumuri bune! 

Am și eu aceiași problema. Nu știu unde punctele de golire și de umplere cu ulei. Ai găsit unde sunt poziționate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!