Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

as avea o intrebare pt posesorii de leon 2013, varianta style sau FR:

ecranul tactil cu care vine standard masina este cel cu 6 butoane, 3 in stanga, 3 in dreapta, ca in clipul acesta http://youtu.be/uo3vZKSqA9k

sau cel cu 8 butoane, 4 stanga, 4 dreapta, asa cum e prezentat in catalogul oficial SEAT http://www.seat.fr/content/medialib/seat/fr/downloads/catalogues/catalogue-nouvelle-leon/_jcr_content/renditions/rendition.file/brochure_nouvelle_leon.pdf  , pagina 26-27, care pare mai mare? arata oare catalgul in poza pt echiparea style si FR sistemul media plus, care e optional? daca da, e misleading chestia asta....

 

 

de asemenea, observ din catalogul de pe seat.co.uk ca varianta FR vine in standard cu park asist...sa inteleg ca pt romania nu este la fel echipata masina ca pt alte tari?

 

si o ultima intrebare... exista posibilitatea, in echiparea standard, pt varianta FR, ca in momentul in care masina e in reverse, sa se aplece oglinda de pe partea pasagerului din dreapta? 

 

multumesc!

Modificat de gggc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

Standard, versiunea FR, vine cu Media System Colour, adica cel cu 3 butoane,

Noul-Seat-Leon-driver.jpg     Noul-Seat-Leon-Media-System-Colour-meniu

 

In catalog toate versiunile sunt prezentate si cu dotari optionale, asa cum este mentionat ori in partea de jos a paginii ori la sfarsitul catalogului, uita-te dupa steluta si vezi la ce corespunde.

Este o practica nu doar a vanzatorilor auto ci a vanzatorilor de orice fel de produse. Se gaseste in toate cataloagele de prezentare.

 

Fiecare tara, are o lista de dotari standard diferita. Asta e valabila la toate marcile de masini si este facuta dupa diverse studii de catre reprezentante. Preturile difera si ele in concordanta cu listele de dotari asa ca nu te gandi ca un FR in Romania are acelasi pret cu un FR in Franta dar vine cu mai putine dotari standard.

 

Legat de oglinda nu pot sa-ti raspund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspuns!

 

intr-adevar, nu am fost atent, pt ca in josul paginii din catalog scrie ca in poza este prezentat sistemul media optional, de navigatie, identic, la exterior, la dimensiunea ecranului si nr de butoane, cu cel media plus.

 

ramane de lamurit problema oglinzii...

 

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Oglinda dreapta nu se lasa la marsarier decat daca exista pe masina ca dotare optionala scaune cu reglaj electric, cu memorie. In acest caz se memoreaza si pozitia oglinzii si oglinda va cobori la marsarier. Cum pe Leon nu exista un asemenea optional, nu exista nici aceasta posibilitate. Se poate monta ca retrofit, fiind nevoie de un motoras suplimentar si de o setare cu Vag-Com, stiu ca cei cu Golf 6 au facut asa ceva.

Sistemul multimedia care e prezentat in pagina 26-27 al catalogului e cu navigatie, daca te uiti cu atentie in dreapta are un buton "NAV". Sistemul de navigatie e prezentat intr-o poza mai mare la pagina 14.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e valabila chestia de pe platforma 1M.

La Golf VI poate veni oglinda fara necesitatea scaunelor cu memorie. Motorasul ar trebui sa fie acelasi - cel cu rabatare - dar trebuie sa stie si calculatorul de usa chestia asta si centrala electrica.

Eu nu am vazut optiunea la 1P - modelul anterior de Leon - si nici nu am auzit de ea in vre-un configurator, asa ca banuiesc ca nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit informatia asta pe un alt forum :

 

”O chestie ciudata e ca aripile fata sunt "capitonate" cu polistiren extrudat, lucru vizibil cand deschizi portiera. Nu doar ca e vizibil, dar e si palpabil. Polistiren de 5 cm as putea zice”

 

puteti confirma? este asa si la golf, a3 sau octavia, sau e un alt detaliu ieftin? se deterioreaza in timp, sau in contact cu apa sau alte substante?

 

referitor la oglinda dreapta, eu am gasit manualul in limba franceza si inteleg ca in standard aceasta se apleaca in momentul in care intra in marsarier masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vechiul A3, aripa era capitonata cu polistiren inca din 2004. Si cred ca asa era si la multe alte masini, chiar si la Golf 5, pentru ca nu e mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se face izolarea fonica, nu doar la Leon 5F e asa. Stai linistit, apa nu ajunge acolo in conditii normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stiti cumva daca se vor putea pune puddle lights si door warning lights?(de catre mine, in configurator nu sunt)

 

L.E Directia progresiva de pe golf este identic si pe leon?

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pus se vor putea pune sigur, doar ca nu vor fi chiar oem, pentru ca nu cred ca exista lampi oem pentru Leon, va trebui sa le iei de la Golf. Directia progresiva e similara cu ce gasesti pe audi, servotronic, care a fost standard inclusiv pe generatia anterioara de Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ies bine si sunt multumit e perfect... numai ca nici la golf n-am vazut door warning lights.

Avem puddle lights la O2-ul familiei si sunt geniale :wub:  

Multumesc pt raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta aceleasi lampi care sunt pe Octavia si pe Leon, doar ca montajul in sine presupune ceva bricolare a corpului din plastic a oglinzilor. In rest, pini pentru asa ceva exista sigur si functia e suportata, la fel si warning lights.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un review interesant despre farurile full led si stopurile led

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bat foarte bine si uniform. Cred ca lumineza la o distanta mai mare decat xenon-ul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am remarcat cat de uniform bat... piatra aceea de la final este f bine iluminata

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-am uitat la oglinzi la leon cu oglinzi rabatabile si la o provire rapida nu prea au unde sa fie(nici macar puse apoi) puddle lights :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. Ce motorizare credeti ca, s-ar potrivii cel mai bine pe un Leon ST ? Ca si echipare ma gandesc ca Style e cea mai echilibrata.Sincer imi cam face cu ochiul... si cum urmeaza la anul sa o schimb pe micuta Ibiza , m-am gandit ca ar fi cazul sa strang informatii. Apropo, cam pe cand o sa apara la noi? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va aparea in curand, abia s-a lansat oficial la Frankfurt. Eu ti-as recomanda 1.6 TDI, daca te intereseaza in primul rand consumul si abia apoi performantele dinamice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc poze cu noul Leon in technic grey. Din configurator pare interesanta culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

A venit si momentul in care am ridicat masina... o sa fac un rezumat despre masina

1. Venind de pe octavia 1.9tdi este foarte silentioasa

2. Interiorul arata bine dar are mici greieri in zona central-superioara (pe la Media System)

3. Scaunele si tapiteria ok(calitate medie)

4. Sistemul Seat Sound se aude foarte bine

5. Albul metalizat... foarte greu am reusit sa vad perla

6. Motor - nu am sarit de 3500 de ture, iar de la 2000 in sus trage surprinzator pt jumatate din acceleratie :bom: si se aude minunat.

7. Diferenta de la cer la pamant intre eco si sport (volanul si acceleratia se simt clar diferite)

8. Consum => Buc - VL 5.2L/100km mers normal, prin oras astazi de la 15:30 pana la 18.00 consum de 9 l mers alert ( am reusit sa fac sa miroasa a frane incinse :scratch: - se pare ca le-am folosit excesiv)

9. Cutia - in primii km intra greu in a I a... si la retrogradare din 5 in 4 intra chiar foarte greu... acum la 400 de km treapta 1 intra fara probleme.

 

Si intrebarile...

1. Cum reglez duzele de la parbriz? Bat cam prea jos.

2. Jantele au ceva daca au un et cu 4mm mai mic? Adica astea sau astea?

 

post-70879-0-57708800-1383066065_thumb.j

post-70879-0-39067500-1383066073_thumb.j

post-70879-0-48548200-1383066095_thumb.j

post-70879-0-88553700-1383066103_thumb.j

post-70879-0-16574800-1383066113_thumb.j

post-70879-0-46334100-1383066121_thumb.j

post-70879-0-57029400-1383066132_thumb.j

post-70879-0-19628300-1383066224_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos, ma bucur ca-ti place. E bine ca ai luat pachetul de iarna, ai scaune incalzite. Arata bine alba, am admirat astazi un FR alb la Alto Syncro, arata foarte bine. Schimbatorul ala putea fi ceva mai sportiv, dar daca asta au ales ei sa monteze... Las-o mai usor cu franele, la inceput trebuie rodate, nu tin foarte bine si trebuie sa mergi cu atentie. Ma mir ca nu ti-a spus nimeni asta.

Acum sa-ti raspund la intrebari:

1. Vezi ca duzele au o parghie de care ridici ca sa se ridice jetul de lichid.

2. In principiu nu e o problema, 4 mm sunt nimic. In Etka apare janta cu et46, insa cred ca le poti lua si pe cele cu et42.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt urari :icon_thumleft:

O sa fac poza la duze, nu pare sa pot ridica de parghie ( asa parca este la o2)

Referitor la jante, am gasit OEM cu 30X lei... o diferenta de ~200 lei la set cred ca merita diferenta in detrimentul celor KFZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Are multe dotari utile si imi place sa vad ca Leon-ul FR vine in standard cu tipsuri la evacuare, stopuri led.
Asteptam si un topic de prezentare.

L.E.: Vine si cu privacy glass in standard?

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!