Jump to content

Zgomot directie pe loc


costinberechet
 Share

Postare recomandată

e greoaie operatiunea de schimbare a flanselor si rulmentilor de la amortizoare la b5,5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cand iau viraj maxim ( in mers) se aude un zgomot, un frecat, imi puteti spune de la ce este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din ce am citit aici rezulta doua cauze posibile:

1. rulmentii de la flansele amortizorului sau

2. capatul de planetara.

 

Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou se aude si in linie dreapta,la fiecare accelerare fie brusca sau nu,se aude numai cand motorul este in sarcina.Poate fi ceva de la cutie?

. Salut, ai rezolvat problema??
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

ieri am schimbat flansele/rulmentii pe fata, reformulez : am dus masina la service pentru operatia asta, dar cind am luat masina desi parea ok ( placebo poate ) cind am deschis capota nu prea am vazut urme de interventie la plasticul de deasupra flanselor, intrebarea mea este daca se poate efectua operatia fara a dessface plasticul de la stergatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu imi aduc aminte ca nu se poate.

trebuie tinut contra acolo sus.

poate nu le-au murdarit.

poate daca o ridici pe cric si te uiti la bielete, la arc, alea sigur trebuiau stranse ca sa le poti da jos, poate chiar amortizorul sa aiba urme pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am si eu o problema. Servo imi merge destul de greu..in primavara m am 'jucat' cu ea cand inca mai era putina zapada..si de atunci imi merge greu..bateria este noua..deci?se poate rezolva intr un fel?vcds ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

 

Cine imi spune si mie cum se schimba flansele si rulmenti la amortizoare?. Asa in mare... Trebuie dat si telescopul jos sau nu?, la passat B6 din 2006.

 

Multumesc de raspunsuri!!

Modificat de nicollas27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos telescopul si desfacut bascula si discul din partea inferioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, sunt nou pe forum, de acea daca gresesc cu ceva in postari rog sa fiu corectat.

Am un passat b6 2006 si am ceva siptome asemanatoare cu ale voastre la directie, dar am observat ca acea frecare sau sunete de la roti apar doar in momentu in care masina o folosesc mai mult in oras adica dupa multe virari, de exemplu la un rulaj in afara orasului sau daca nu o alerg mult prin oras nu se aude acel zgomot, iar acel zgomot nu se aude in exterior si inca ceva deci sunetul nu ii de intensitate mare parca ar freca un cauciuc, la virari in loc sau in mers usor si cu virari la intersectii. Nu inteleg ce ar putea sa fie, am fost la catva mecanici dar nici unu nu a stiut care ar fi problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 28/05/2014 at 2:09 PM, vwbora1314m said:

Am schimbat si eu flansele de la amortizoare si rulmentii iar acum e liniste cand virez pe loc nu se mai aude scartaitul acela enervant pe coloana de directie.

Salut

Poti sa imi dai un pret aproximativ al operatiunii?

Nu de alta dar am schimbat de curand caseta de directie(a murit motorasul electric) si inainte sa o schimb, in habitaclu se auzea un zgomot la virare pe loc sau la viteze mici,in orice directie...un zgomot nu neaparat metalic dar consecvent...ca o rotita zimtata.

Am crezut ca schimbarea casetei va rezolva si asta dar se pare ca nu.Acuma bag se seama ca sunt flansele din ce povestiti voi si as vrea sa le schimb.

Apropo...ce e cel mai grav ce se poate intampla daca mai astept putin pana le schimb?

Mersi mult

Modificat de Eraser_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu recent pe Passat CC. 120 lei kit flansa+rulment si 150 lei la manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, SorinCT said:

Am schimbat si eu recent pe Passat CC. 120 lei kit flansa+rulment si 150 lei la manopera.

Ok.Multumesc :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
svg_gabriel10

Va salut!

Astazi, mai spre sfarsitul zilei, am descoperit un zgomot ce nu l-am avut pana acum. Zgomotul se produce la virarea rotilor spre stanga maxim pe loc (pe dreapta aproape insesizabil). Nu pare sa fie de la flanse sau de la rulmentii flanselor. 

Zgomotul pare sa vina din spatele volanului, dar se aude si din exteriorul masinii, in partea de jos. In compartimentul motor aproape ca nu se aude deloc.

Nu apare nicio eroare in VCDS.

Pentru clarificare, atasez link-ul unde am postat video: https://www.youtube.com/watch?v=z8zfpq7fNAM&feature=youtu.be

Ma sperie acest zgomot si sper sa nu fie vorba de caseta de directie defecta :(

A mai avut cineva aceasta problema?

 

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.ami poate da cineva în sfat în legătură cu un zgomot sau mai bine spus cu un sunet ce se aude la plecarea de pe loc ceva de tipul uuuuuuu când virez dreapta maxim sau stânga și plec de pe loc mai ușurel.mentionez ca este passat din 2007,116000 km,2.0tdi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10, aceeasi problema a inceput si la mine 2-3 zile (mentionez ca am si un joc in caseta de directie), zgomot ce-mi da in podea, am fost la service la dudu1307 de pe forum si am primit diagnostic de flanse amortizor si amortizor, le-am schimbat dar trebuie sa fac si la caseta ceva, iau maine masina si iti spun daca mai este sunetul.

raducuBG la tine pare sa fie ceva pe la caseta de directie, dar nu te lua dupa mine, vezi ce-ti mai zic si alti oameni.

 

Modificat de arinix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

@arinix, astept raspunsul, merci! La tine se auzea exact la fel ca in video postat de mine mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pronuntat as zice eu dar nu ca decibeli dar aveam bataie in podea, la tine nu prea pare asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am avut si eu ceva zgomote la directie cum povestesc colegii. Dar la mine se manifesta si in mers, la miscarea masei masinii pe axe si se auzea si un vajait in spate. Am mers la mecanic, erau rupte din prinderea cu surubul ambele bielete antiruliu. Pe spate zgomotul era de la o anvelopa cu ceva proeminente pe partea de rulare. Le-am schimbat si acum e totul super ok. Aveti totusi idee daca trebuie sa fac si geometria directiei dupa operatiunea de inlocuire a bieletelor antiruliu?

Modificat de alexx22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal nu se face geometria la schimbarea bieletelor antiruliu .Daca ai uzura neuniforma a anvelopelor/volanul trage stinga/dreapta/volanul nu sta drept,ai inlocuit bielete de directie/capete bielete de directie atunci este necesara o geometrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aduc pocniturule alea,se aude doar vuietul ala la viteze mici.am fost cu ea la reprezentanta, au ridicat-o sus dar nu se aude vuietul ala.nici când staționeze și învârt de volan nu se aude.doar în sarcina face asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude doar in sarcina pot fi urmatoarele cauze-anvelope uzate km/ani,amortizoare uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.05.2016 at 11:30 PM, svg_gabriel10 said:

@arinix, astept raspunsul, merci! La tine se auzea exact la fel ca in video postat de mine mai sus?

Am revenit... mi-au mai disparut din sunete caci aveam si flansele praf dar asta a ramas, deci nu e de la flanse/amortizoare, a ramas ca de luni sa desfacem si caseta de directie, eu simt ca si cum ar da si in podea cumva, nu am putut lasa masina mai mult sa se uite mai atent dar eu cred ca de la caseta e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

@arinix mulțumesc pentru răspuns!  La mine poate fi din caseta, dar bănuiesc mai mult articulațiile,  pe lângă flanșe obosite.

Dacă rotile sunt drepte și încep mișcarea scurta și rapida a volanului spre stânga,  se aude o bătaie, un joc...care se simte și în podea. Făcând același lucru pe dreapta, nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@svg_gabriel10 am rezolvat-o, a dat caseta jos @dudu1307 si mi-a rezolvat-o frumos, recomand daca esti din Bucuresti.

Modificat de arinix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!