Jump to content

Zgomot directie pe loc


costinberechet
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am si eu zgomot pe fata, un fel de scârțâit la mers drept (mai ales atunci cand accelerez sau franez, nu neaparat brusc) la viteza mica 1-5 km/h dar si la 20-30-40 km/h. La viraj, mai ales din scurt la viteze mici, se aude atat un scârțâit dar si un fel de trosnit. Aceste zgomote se aud mai ales in habitaclu, in zona bordului/consolei centrale pe partea pasagerului.

Am suspectat flanse+rulmenti, si pentru asta am schimbat flanse+rulmenti, amortizoare si bielete antiruliu si din pacate nu s-a schimbat nimic vis-a-vis de acest zgomot. 

Daca virez rotile pe loc se aude cam ca in acest video:

 

Mecanicul mi-a spus ca suspecteaza caseta... 

Ce se poate face la caseta in acest caz, se poate reconditiona? Ce piese din caseta se uzează si generează acest tip de zgomot? 

Va multumesc anticipat pentru suport,

Alexandru

 

 

 

 

Modificat de alexandru_
added new info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, cand virez stanga si iau piciorul de pe acceleratie si accelerez iar, se aude ceva de la roata stanga ca un scartait de podea si simt ca are joc. De la ce poate fi ? Am schimbat bucse, bielete, pivoti, bara stabilizatoare acum 30 000 km. O sa incerc sa fac si un video 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

Imi poate spune cineva daca servodirectia este electrica sau functioneaza pe lichid. Intreb acest lucru deoarece am senzatia ca volanul merge cam greu fata de o alta masina (A6 C6) care ambele au servotronic . Ma gandeam sa-i schimb lichidul si filtru.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electrica. Umfla rotilela presiunea indicata de constructor sau pune roti conforme cu specificatiile.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ms mult.

Presiunea si dimensiunile la anvelope sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Problema mea: am zgomot specific de planetare atunci cand virez stanga dar si dreapta la viraj de pe loc si ma gandeam sa mi le schimb singur, am un habar despre ele plus ca la nevoie pot chema pe cineva sa ma ajute. Intrebarea mea este: ce marca recomandati? Eu ma gandeam la https://www.autodoc24.ro/spidan/901347  si https://www.autodoc24.ro/spidan/901351 pentru ambele parti. Masina mea e Passat Variant B6, 170 CP, DSG, 2010.  Nu am de ales decat sa mi le schimb singur pentru ca service-urile de afara te usuca (adaos astronom la piese), pentru cateva chestii stranse la masina (aveam un trancanit la denivelari), nimic nu s-a inlocuit, 100 de euro:banghead: 

Orice sfat e binevenit. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inlocuieste cap planetara si/sau tripoda.

Zgomot la viraj maxim e de la cap planetara

Nu are rost sa iei planetara completa.

Spidan sunt foarte ok 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cumpar mereu piese de pe autodoc ...am luat cap planetara Pascal de la ei acum vreo 2 ani si inca nu bate in viraje...am rulaj de 25 kkm anual ....Pret 25 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar skf. Pe Autokarma.ro găsești preț mai bun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 6/27/2012 at 7:33 AM, peteru said:

schimba rulmentii flanselor de amortizor!s-au gripat si fac zgomot la virare!

Salut,

Am si eu aceiaasi problema : la virare pe loc/plecare din parcare se aude un sunet de frecare.

Recent am schimbat amortizoarele de pe fata, insa nu am schimbat rulement de sarcina si flansa.

Problema este ca masina este parcata in Milano (chiar cand am ajuns a inceput sa aiba acest zgomot de frecare), am vreo 2000 de km de parcurs pana acasa.

Este vreo problema daca schimb flansa + rulemet de amortizor cand aduc masina acasa? Rezista vreo 2000 de km?

Mersi,

Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut. Am un Passat CC din 2013, 2.0 tdi. Pe loc cand virez stanga sau dreapta se aude un frecat,un zgomot de metal.....masina nu are nici un fel de joc pe nicaieri. Numai pe loc face asa..in mers este totul perfect. Am schimbat flanse+rulmenti, bielete anti-rolui,si bucse inferioare la bascula, bucse de confort. Am verificat caseta de directie, la nh service specializat in casete de directie. Zgomotul este de frecat fier pe fier. Nu troncanit. Aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat toate piesele alea deoarece se auzea zgomotul sau a aparut dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
petro.ionut

Am și eu un zgomot la rotirea volanului pe loc, în partea stângă, la capăt de cursa se aude exact ca și când ai întinde un arc! În rest....nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude in partea de sus inlocuieste flansele si rulmentii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petro.ionut

Sunt noi, anul trecut am schimbat flanșe, rulmenți, amortizoare?

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piese OEM sau aftermarket? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@petro.ionut

Mai incearca o data :))

Pe mine m.au tinut 6luni de la Sachs. Acum am kituri lemforder si dupa mai bine de un an nu fac galagie. 

La alta masina si marca am schimbat 3(trei) kituri de flanse, diversi producator. Doar cu oe am rezolvat problema :)

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ! Am si eu o problema la viraj dreapta/stanga pe loc si la viraje in mers incet,se aude un zgomot ciudat gen fier pe fier si volanul se misca o idee mai greu decat normal? Ma  poate ajuta cineva ? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare,ma poate ajuta cineva cu un sfat

la passat b6 am un sunet de pocnitura la franare brusca sau accelerare/demarare de pe loc,este un sunet de pocnit ...astfel am inlocuit trapezii/basculele pe ambele parti si bieletele antiruliu

vrau sa mentionez ca sunetul nu a disparut a disparut doar la demarare/franare insa cand parchez masina pe loc si virez stanga dreapta foarte rar acel pocnit reapare

acum intreb daca nu este cumva rulmentul flansa de la amortizoare!

repet sunetul nu este metalic,este un sunet de pocnit precum o bieleta uzata,poate cineva sa imi descrie ce simptome sunt cand ai rulmentii flansa telescop uzati

ms  anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Adrian_Pintilie

Salutare! Am aceiasi problema ca unii care au postat mai sus, insa nu au mai revenit cu rezolvarea :). Ca un fel de bataie la bracaj maxim stanga cand stau pe loc. La bracaj dreapta nu se aude nimic. In mers sau la plecare nu se aude, volanul functioneaza normal. Am schimbat cam tot ce era de schimbat pe fata, amortizoare cu flanse, brate, bielete, dar zgomotul persista. La service ul unde am schimbat toate astea cu masina ridicata si la niste verificari au ajuns la concluzia ca zgomotul se aude din caseta, dar ca pot merge in continuare cu ea asa. Intrebarea mea este, cand stiu ca este de schimbat caseta? Nu este periculos sa rulez asa cu ea? Mi au zis ca e 10 mii lei caseta + manopera. Masina e passat cc fl 2013. Va multumesc iar daca se poate rezolva si altfel ar fi super daca stie  sau are cineva alte idei. 

Zgomotul este exact asta: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
On 7/31/2022 at 12:12 PM, Adrian_Pintilie said:

Salutare! Am aceiasi problema ca unii care au postat mai sus, insa nu au mai revenit cu rezolvarea :). Ca un fel de bataie la bracaj maxim stanga cand stau pe loc. La bracaj dreapta nu se aude nimic. In mers sau la plecare nu se aude, volanul functioneaza normal. Am schimbat cam tot ce era de schimbat pe fata, amortizoare cu flanse, brate, bielete, dar zgomotul persista. La service ul unde am schimbat toate astea cu masina ridicata si la niste verificari au ajuns la concluzia ca zgomotul se aude din caseta, dar ca pot merge in continuare cu ea asa. Intrebarea mea este, cand stiu ca este de schimbat caseta? Nu este periculos sa rulez asa cu ea? Mi au zis ca e 10 mii lei caseta + manopera. Masina e passat cc fl 2013. Va multumesc iar daca se poate rezolva si altfel ar fi super daca stie  sau are cineva alte idei. 

Zgomotul este exact asta: 

 

Salut,ai rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!