Jump to content

Budget Build (modificari ieftine) GOLF mk5


Serban87
 Share

Postare recomandată

Pai nu e chiar asa de complicat- comanzi senzorul la pachet cu suportul, cablul si butonul (cca 45 usd); -pana ajunge pachetul la tine afli schema si modul de montaj;- apoi montezi senzorul, daca ai indemanare, daca nu platesti pe cineva priceput;- codezi cu VCDS. Cam asta e.Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut eu in acel tutorial (poate ma insel) se poate monta in lateralul oglinzii sub banda neagra a parbrizului. Din aceasta cauza nu am adus in discutie parbrizul. Daca nu se poate asa, te rog Al sa ma contrazici ca sa nu duc lumea in eroare. Eu asa am vazut si asa am inteles ca se poate face, fara a se folosi oglinda antiorbire si parbrizul cu orificiul special pt senzor, cu conditia ca zona respectiva sa fie curatata cu strictete, altfel senzorul va merge defectuos pe partea de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il stiu pe asta, pe mine ma interesa daca merge ch/lh cu senzorul de lumina am si comutatorul de lumini oem..sau sa pun senzor si comutator oem pe parbriz normal (fara suport de senzor) si fara oglinda antiorbire..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unele merge pe altele nu, nu stiu dupa ce se ia sau ce-l face sa mearga sau nu. Eu am avut si nu a mers nici CH nici LH, altii au in continuare si le merge...

Ia-l, pentru ca oricum merita, vezi daca merge sau nu pe masina ta si apoi te hotarasti ce faci mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, la tine nu merge acum Ch si LH ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, pe senzorul OEM merge totul perfect, ca doar tu l-ai montat... Inainte insa, cand aveam senzorul AM chinezesc, nu mergeau desi la altii mergeau. La acela ma refeream!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cu senzor am si comutator oem, merg functiile ch/lh ? Sau daca poat monta senzor oem fara oglinda anti-orbire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ziceam mai sus:

- cu senzor AM si comutator OEM la unele masini merge si la unele nu.

- da, se poate monta senzor oem si fara oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TU chiar nu citesti ce am scris mai sus , si ce a scris Rave? Sau doar intrebi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar nu am inteles exact daca merge sau nu, multumesc pentru informatii :) Si nu a zis/explicat nimeni de cel oem daca merge fara oglinda, de-asta am tot intrebat.

 

Am vazut totusi ca senzorul oem se cupleaza cu suportul oglinzii sau nu este neaparat ? (partea cu senzori vine pe parbriz pe spatele lui se prinde oglinda)

Modificat de Detox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce parere aveti despre RCN 210 ,gasit pe net la un pret ft avantajos(reducere)

post-141362-0-97863300-1418524455_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat eu RCN210 de vreo saptamana.

 

Pro: Sunetul e mult peste RCD300 si peste RNS315 (astea doua le-am avut pe masina), Usor de folosit, auxiliarele ajuta enorm. Arata bine pare facut din materiale de buna calitate. Bluetooth-ul e foarte util.

 

Contra: Semnalul radio slab (o sa incerc montarea un separator de antena, nu cred ca baga curent pe antena si semnalul e neamplificat). Nu comunica prin Can entertainment (se leaga la can convenience) si nu mai am meniul "Audio" pe MFA si nu pot folosi comenzile de pe partea dreapta a volanului pt a schimba posturile/melodia.

 

Ca idee, daca isi monteaza cineva... eu am debifat "Radio" din lista can gateway-ului sa nu imi dea erori gen "no comunication..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate RCN210 au RDS sau unele da altele nu? Trebuie CAN recent ca la RCD510? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu nu are RDS. Nu conteaza ce Can Gateway ai, oricum nu folosesti firele de Can de la unitatea originala ci te legi in alta parte (cel mai usor e la mufa de la AC).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun si ala daca nu te intereseaza cum se aude radioul si in masina asculti doar de pe stick usb/aux in

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD-ul ala nu are bluetooth, RCN-ul are. Conteaza ce te intereseaza mai mult, aspect  sau functii/functionalitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

As putea monta acest bord de golf 6 pe un golf 5 si sa functioneze toate functiile normal?

 

Multumesc,

$_57.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu multe schimbari si nu cred ca o sa mearga toate functiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!