Jump to content

Budget Build (modificari ieftine) GOLF mk5


Serban87
 Share

Postare recomandată

Se pare ca baiatul de link-ul de mai jos a reusit sa faca modificarea cu butoane de climatic golf 6 dar daca cititi toate postarile din link e mai complicat pentru ca butoanele nu potrivesc in panoul de clima golf 5.

 

http://uk-mkivs.net/topic/11672-climate-control-retrofit/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi spuna cineva daca se potriveste interiorul de G5 plus pe G5 normal?(scaune+bancheta) multumesc si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca baiatul de link-ul de mai jos a reusit sa faca modificarea cu butoane de climatic golf 6 dar daca cititi toate postarile din link e mai complicat pentru ca butoanele nu potrivesc in panoul de clima golf 5.

 

http://uk-mkivs.net/topic/11672-climate-control-retrofit/

 

in linkul pe care l-am postat este vorba de schimbarea intregului panou climatic de golf 6 ,nu doar butoanele in sine !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihai_daniel_vw

Im.guzu am vrut sa-mi fac damblaua si uite ce a iesit. Mentionez ca am pus becuri simple de pozitie...lumina e ok plasticul in stare buna...treaba e sa ai ambitie si sa faci totul ca la carte (socluri pt becuri, distantieri sa nu topeasca plasticu)post-133835-0-42297100-1454056186_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari. Sa ai noroc de ele.

Fa o poza si mai de aproape, sa vedem cum arata fara glare.

Modificat de im.guzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Nu inteleg ce ai vrut sa zici, ce sa se vada ?...fac poza diseara sa fie intuneric.parca tu ai facut un DIY cu doua lumini de marsarier...cum le.ai legat? cu becul de ceata ce ai facut? ...la.ai lasat acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesa poza pe zi, nu pe noapte. Pe noapte ai pus si se vede cercul.

Vreau sa vad pe zi, ca nu apar ca si puncte locurile in care ai pus becurile.

Legat de marsarier, uite aici DIY: http://vwforum.ro/topic/50130-how-to-diy-lumini-marsarier-stanga-dreapta-aprindere-completa-stop-frana/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Ba da...se vede unde este pus becul e lumina in dreptul becului mai puternica dar greu sesizabil...tre sa stii despre ce este vb ca sa.ti dai seama...eu am facut treaba asta pentru noapte...:)

Deci ca s fac doua lumini de marsarier sa inteleg ca trebuie legat plusul de la ceata cu plusul de la marsarier ? Pai si cand bag in marsarier si am ceata aprinsa nu se intalnesc doua plusuri?...nu face poc?

Modificat de mihai_daniel_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu face poc, ele se vor intalni undeva in centrala si n-o sa-i placa deloc...imagineaza-ti ca apesi pe ceata si se aprinde marsarierul, sau bagi in marsariere, se aprinde si ceata, crezi ca centrala n-o sa aiba nimic de zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Asta m.am gandit si eu woozie...ceva se va intampla si sigur nu va fi de bine....daca mai pun un bec pe marsarier in paralel cu vechiul e prea mare consumul pe instaltie? Cel de ceata il voi lasa atarnat prin porbagaj ca nu.mi place sa vad erori in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la itp ce faci? il pui la loc si pui lentila rosie? daca pui leduri nu ai consum, eu am 2 becuri cu leduri pe marsariere si nu tuseste deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

itp nu prea are ce sa zica pentru ca nu sunt lumini obligatorii (ceata ,marsarier ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e nu.....mai intereseaza-te, eu le am pe stopurile de pe portbagaj si tot au strambat din nas, ca cica sunt modificate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut omologare la RAR la masina din semnatura (icon) si chiar eram preocupat ca nu are lumina ceata spate ,lumini de semnalizare pe laterale ; e adevarat ca au trecut patru ani dar nu cred ca s-a schimbat legislatia ,inainte de a ma duce cu masina am fost la ei si i-am intrebat de dotarile (lumini) obligatorii iar ceata spate, marsarierul, semnalizarile laterale nu au fost printre ele ,dar poate pentru o masina mai recenta sunt obligatorii  :tuktuk: ;sau .... cum legislatia nu permite modificari la instalatia de iluminare ....iar ale voastre au aceste lumini "by default" ,atunci sunt obligatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina nu are din fabrica, e altceva, nu te someaza nimeni sa ii pui....dar daca are si le-ai scos, nu vezi itp fara spaga, s-ar putea nici asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare: daca pun doua becuri de 21w pe becul la marsarier risc ceva la instalatia electrica? Sa inteleg ca daca pun doua becuri cu led da eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e clar ca daca dublezi consumul se poate arde ceva in instalatie sau centraloa ?

Poti pune cu led, dar sa nu depaseasca 2 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2 becuri în paralel de câțiva ani și nu a apărut nicio problema pana acum. Oricum, cat timp sta aprins becul de marșarier? Nu e poziție sau faza ca sa stea aprins cu orele. Stati liniștiți.

Toate discuțiile astea au avut loc și pe celalalt topic. Nu înțeleg de ce se reiau aici, în loc sa se citească dincolo informațiile astea.

Uite aici rezolvarea pt problema asta:http://m.ebay.com/itm/2X-1157-Switchback-White-Red-Dual-Color-60-LED-1210-Bulb-Turn-Signal-Light-20150-/391217220524?nav=SEARCH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare baieti, astazi am reusit sa imi vopsesc si eu la mk5 buza de la spoilerul spate, cea sport .. nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie, insa va puteti face idee de cum arata pe masina.

Personal imi place, am mai vazut asa ceva..  si consider ca este o investitie minima :)

93433288_8_644x461_vand-vw-golf-v-14-80hp-2008-_rev009.jpg

93433288_5_644x461_vand-vw-golf-v-14-80hp-2008-bucuresti-ilfov_rev009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/29/2016 at 10:31 AM, mihai_daniel_vw said:

Im.guzu am vrut sa-mi fac damblaua si uite ce a iesit. Mentionez ca am pus becuri simple de pozitie...lumina e ok plasticul in stare buna...treaba e sa ai ambitie si sa faci totul ca la carte (socluri pt becuri, distantieri sa nu topeasca plasticu)post-133835-0-42297100-1454056186_thumb.

Salut imi dai si mie mai multe detalii te rog ? de unde te-ai legat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la firul care merge la lampile numarului de inmatriculare. Il gasesti in spatele mochetei de pe dreapta si il tragi prin stalp si apoi treci prin burduful stang si cobori cu el in haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
tristan eragon

a montat cineva boxe in spate la Golf 5 varianta coupe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am incercat sa montez warning lights, ca aici dar se pare ca la (unele) golf 5 mai vechi de 2007, pinul 14 din controlerul de pe spate este ocupat. unde se conecteaza in cazul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!