Jump to content

Martor ABS clipeste


stefrnd
 Share

Postare recomandată

asta am patit si eu la skoda. Tot cu martorul de abs si eroare pe vag-com. Cred ca e un topic de interes general. Daca se poate, rog un moderator sa-l puna undeva unde sa-l poata citi toti :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare tuturor,

Nu stiu daca e chiar on topic ce vreau eu sa intreb (daca nu e, rog moderatorii sa-mi mute postul unde trebuie), am folosit search si m-am gandit sa reciclez topicul :))

Azi dupa masa, venind spre Timisoara, aveam vreo 120 km/h si m-am trezit brusc in fata cu un individ iesit in depasire fara sa se asigure. Am franat violent (mi-a intrat in functiune ABS-ul) si am tras dreapta, fara insa sa ies deloc de pe asfalt. In timp ce tineam pedala apasata, de-o data cu sunetul specific ABS-ului am auzit un beep - evident n-am avut timp sa ma uit la instrumente sa vad daca apare vreun mesaj. Dupa cateva fractiuni de secunda, timp in care individul apucase sa treaca de mine (sper ca mi-a citit injuratura pe buze :))) am auzit un al doilea beep si de data asta m-am uitat la bord si am vazut mesajul STOP pe display (nici un martor aprins). Mesajul a stat si el acolo vreo secunda si a disparut. Am tras pe dreapta dar nu am oprit motorul, totul parea ok, nici un martor aprins, nici un mesaj asa ca am plecat mai departe. N-am observat vreo scadere a performantelor care sa sugereze un limp mode.

E posibil sa fie din cauza consumului de curent crescut in momentul functionarii ABS-ului? Tocmai am schimbat cureaua de accesorii saptamana trecuta cu tot cu fulii.

Aveti vreo idee?

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit treaba asta si nu i-am acordat nici o atentie,si asta acum 8 luni de zile.Deci...nimic care sa te sperie.Probabil au fost suprasolicitate placutele de frane in rest....drive safety.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!