Jump to content

Carlig remorcare - coduri si DIY?


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Eu stiu numai preturile din Germania:

 

- la configurarea masinii m-ar fi costat 880 EUR (vara 2011);

- la dealerul VW m-ar fi costat 1100 (primavara 2012 - numai caoricum nu montau niciun carlig, controllerul de carlig era blocat de VW ca aveau ceva probleme cu el)

- montat de mine...vezi threadul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

 

Am cercetat putin si o sa-mi cumpar si eu acelasi suport. Am carlig original montat din fabrica. Rugaminte pentru Geisterfahrer sau alt user care stie, cu cati pini este priza originala de la carligul de Passat B7? Masina este produsa in DE. Pentru ca vad ca sunt 2 variante destul de asemanatoare G2 922 (13 pini) si G2 923 (7 pini). Este actionat automat, control unit-ul are codul: 7N0907383  Inclin sa cred ca 13 dar pana ajung acasa vreau sa il si comand ca am gasit o oferta buna :). Merci

Modificat de die
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carligele OEM ai 13 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vehicle tracking system 7G0 Without preparation for VTS
(vehicle tracking system)

Asta inseamna ca masina nu are in portbagaj mufe pentru conectarea instalatiei carligului de remorcare ?

B7 2012 cu led si senzori de parcare, fara camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are , trebuie priza, modulul si firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Al Bundy said:

NU are , trebuie priza, modulul si firele.

M-am programat pt montaj undeva langa Oradea, un depozit de remorci.(Autocar). Au montat multe, motiv pentru care sunt aproape sigur ca nu va lua foc ?. 650 lei carligul demontabil (masina are senzori de parcare), 240 instalatia si 200 montaj. Vedem!

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Buna seara, As dori si eu sa montez pe masina mea un carlig pt.a remorca o rulota. As dori si eu sa-mi spuneti ce tip de carlig sa iau si daca e necesar neaparat un cablul electric cu priza aferenta  modelul pe CanBus  si de un modul suplimentar sau ar merge cablul clasic cu priza in 7 pini .Gasisem un carlig fara priza si cablu de pe un Passat B7 break. Inca o intrebare :carligul de remorcare as dori sa-l iau la mana a 2-a pe original si as vrea sa stiu daca e compatibil si cu cel de pe Passat B7 break sau Passat CC (ver.1)?  Mentionez ca masina mea e o berlina. Mai trebuie ceva activat si cu VCDS-ul,apoi ?

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia "search". Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

Am si eu nevoie de un cod pentru un carlig de remorcare pentru passat b7 2013 berlina.

Am nevoie de cod pentru tot kitul carlig, priza, instalatie electrică etc.

Mulțumesc anticipat de ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sandurv

Bună...eu am comandat carligu de pe olx  nou cu garantie 2 ani...un modul bossal nou cu priza 7 pini și schița de instalare nu a trebuit nimic de activat....sunt mulțumit ce a iesit

Screenshot_20180909-140705.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus permanent de sub bord...semnalizari. poziție si stop frâna de pe triple.....poziție și stop frâna vine semnalul pe același fir...pe poziție 6v pe stop 12v

Modificat de Manuel N.
Nu folosi quote. Se sanctioneaza.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

  Salut, ma intereseaza si pe mine sa montez un carlig de remorcare pe un Passat B8 variant, am gasit pe internet asa ceva : https://www.pieseauto.ro/carlig-remorcare/vw/passat-b8/carlig-remorcare-electric-volkswagen-passat-b8-522149363.html

  Am inteles ca pe langa acest carlig as mai avea nevoie de buton actionare plus ceva modul.

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii mai exacte, eventual o recomandare pentru montaj in vestul tarii. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.am nevoie de aj vostru sunt din Bv.

Am achiziționat si eu un carlig+modul original SH  pt passat b7,carligul si modulul l-am montat ,mi-a tras cele 6 fire in fața la bord,cele 2 fire răsucite la can le-a lipit,2 fire la tablou lea lipit si au mai rămas 2, si nu stie ce rol au,în bv n-am reusit sa gasesc alt electrician decât pe acesta,toți cu care am vb nu se baga la montat modul origina decât universal,va rog un pic de aj...

Va multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Mardarescu ioan

Salut am un Passat b7 din 2014 și m-ar interesa dacă pot săi pun un cârlig retractabil . Am achiziționat un cârlig și nu știu dacă am mufele care îmi vin in modul carligului . Sau unde sa ma uit după ele. . Multumesc

Modificat de Manuel N.
Ai face bine sa citesti topicul! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu ai nimic tras. In general, conexiunile trebuie sa le faci sub bord,  panou sigurante, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut colegii pasionati!

As vrea sa fac legaturile electrice la un modulul TRAILER din poza si am cateva intrebari, asa ca rog frumos pe cei ce se pricep sa-mi raspunda. 

1)   Sunt ok schemele electrice pt modulul asta si passat b7 break 2014?

2)   Ce rep[rezinta in schema punctele B277 si B335 respectiv B397 si B406 ?

can.jpg

modul.jpeg

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schemele sunt incomplete.

punctele alea sunt punncte de conexiune ale firelor existente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul de la modul la carlig il am, mai ramane conexiunea de la modul la masina. Carligul este modelul detasabil, nu cel ce se ascunde sub bara.

In cazul asta e ok schema?

Pinul 10 de la T13 cupla carlig, unde se leaga?

Untitled.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da click pe 11 si vezi unde se duce. Dupa culoare si grosime, e un plus si va merge la sigurante 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu click, e un pdf.

Sa aiba legatura cu galben rosu din schema de mai jos?... dar acolo imi apare un pct 15 ?

asd.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acolo duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, passat19tdi said:

Nu merge cu click, e un pdf.

Sa aiba legatura cu galben rosu din schema de mai jos?... dar acolo imi apare un pct 15 ?

asd.jpg

Nu aveam de unde sa știu ca pozele tale nu le-ai facut direct din Elsa... 

La SC 36 prin releu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tot nu inleg ceva, sunt doua scheme, una cu releu si alta fata releu, asta cu releu are un *3 from may 2012 si modulul este din 04.07.2012, adica din aprilie. In cazul asta modulul poate face schema cu releul, adica modulul va comanda pe pinul 5 releul?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!