Jump to content

Martor "Check Engine" aprins


kikimiki
 Share

Postare recomandată

david_marius_2013

:)) eu 3 pistoane le am toate.. cred ca imi merge in 2 sau 1 :))

O sa ma duc cu ea la diagnoza sa vad.. cu toate ca sunt c-am sceptic, ultima data am avut martorul ABS aprins, am fost cu ea la doua teste.. si amandoi tipii (service separate - zile diferite) mi-au zis ca este pompa ABS dusa (care costa in jurul a 1000 euro !!!), al treilea test m-am dus la reprezentanta NURVIL (VW) si aveam o siguranta arsa (cea groasa de sub capacul de la baterie) 100lei testul + 4 lei siguranta, exact cat le-am dat la cei doi mincinosi/diagnosticosi :)) de-asta intreb aici, este ceva serios sa ma duc sau nu la test? ma gandeam ca o fi din benzina si trece ... dar niciodata nu a facut asa ... palpaie de 5 ori sonda lambda, sta vreo 20secunde, apoi iar palpaie de 5 ori si tot asa... turometrul oscileaza intre 500 si 1ooo (la relanti), de mers merge dar trag de ea..nu se alimenteaza n-are putere .. la vitezele 1-2-3, cand apuca demaraj la a 4-a a 5-a nu se mai simte..atunci rupe pamantul :)). O sa-mi fac drum sa ma duc la diagnoza!!! Iar 100 lei ..off

Modificat de david_marius_2013
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

david_marius_2013

Am fost cu ea la TEST. Bobina de la bujia nr. 3, este arsa ! Ce ma sfatuiti sa fac, sa cumpar SECOND sau NOUA, si c-am ce preturi sunt! MULTUMESC!!! Dupa ce ca are decat 3 pistoane acum merge in doua :(((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca Beru, noua - e pe undeva pe la 100 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

david_marius_2013

Daca ar fi numai 100lei NOUĂ, acum as cumpara. Am inteles ca 100lei este SH (bine ca nu au mai avut aia unde am fost le-au dat ultimele doua, ieri ... 100lei/buc.) MERSI! Incerc sa caut sa vad daca gasesc second la 50 lei..daca nu, luniu ma duc si dau comanda daca este doar 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

david_marius_2013

Gata am comandat una BERU la 119 lei cu totul (TVA+transport). Adevarul asta e .. ce e NOU e NOU!!! Suntem prea saraci sa umblam cu lucruri carpite ... Si mai ales ca mi-a cerut unul la dezmembrari pe una SH 100lei ..bine k nu a mai avut!!! UFFF Ce tzeapa luam!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis.....

Nu e vb de teapa.... fiecare isi vinde marfa la ce pret vrea. De obicei, la SH socotesc pret ca fiind 50-60% din contravaloarea componentei noi OEM. Nu merge la toate socotit asa, e si in functie de vechimea masinii, model, etc.

Oricum, o bobina nu merita cumparata pe SH.

o aripa, capota, far, etc - da.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu tocmai am fost la un service(acum 10 min),schimbat bucse, si aveam si acel martor aprins, am pus o intrebare(sunt in italia si nu prea stiu sa vb) dar am inteles ca prb e sonda lambda si au pus-o pe computerul ala si mi-au stins martorul, au spus ca pot sa merg linistit doar ca trebuie facuta la un moment dat.Nu cred ca ar trebuii sa te sperii prea tare plus ca din cate stiu sonda aia nu e prea scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare eu merg cu ckecul aprins de vreo 65 mii de km si masina trage foarte bine,am dusa la testere si unul imi spune sa schimb egr altu nustiu ce si atiti mecanici atite pareri pana la urma m am saturat de dat bani la testere si lam lasat asa .Tin sa va zic ca mi sa aprins dupa ce am bagat benzina carera 100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu dar cel cu testerul mi a zis ca la evacuarea gazelor ne arse e problema adica EGR dar am schimbat altu si aceasi eruare.

asa că m am lasat pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vino cu o eroare concreta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Erori sunt:

17811 EGR System Regulation Deviation

P1403-35-10 Intermittent

16804 Catalyst System Bank 1 Efficiency below Threshold

P0420-35-10 Intermittent

 

Revin, pentru ca azi am reusit sa aflu de unde am problemele de mai sus.

La ultimele doua plinuri am pus mai intai Wynn's Formula Gold treatment si  apoi Wynn's Dry Fuel.

Nu mai apare decat 1804 acum si am mers la un service la care am verificat pompa de combustibil si avea un debit destul de slab (abia curgea benzina).

Se pare ca pompa de combustibil este defecta sau oricum ceva legat de ea.

Am verificat si sonda si egr-ul si sunt ok.

Oricum nu credeam ca poate sa fie d ela pompa.

Revin cu precizari dupa ce rezolv cu pompa ( am inteles ca este destul de scumpa :( ).

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost 200RON dar numai pompa fara corpul de plastic...cu totul era ~450RON...

Eu am schimbat-o deorece avea momente cand se bloca...

Sper sa nu fi fost de la releul de comanda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca cele 2 probleme de mai sus sa aiba drept cauza pompa de benzina, mai ales cea de la egr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am facut un test si mi au iesit 2 erori 

P 1426 supapa ventil regenerare evaporare

combustibil

intrerupere 

 

P 0172 sistem combustibil banc1

amestec prea bogat

astea la prima scanare  iar la a doua a ramas doar P 1426

ce inseamna si daca au legatura cu  ckecul care este aprins in bord .va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca au legatura. prima o genereaza pe a 2-a.

Schimba (verifica firele) de la supapa de pe canistra de recuperare vapori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa inteleg ca trebuie sa verific firele nu sa schimb supapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele si daca sunt bune trebuie schimbata supapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe inlocuire supapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

supapa nu are nimic pentru ca am pus alta in loc sa fac o proba si senzoru nu se stinge .deci trebuie firele verificate ,am lasato  dimineata la un  electrician sa vada ce are .

Modificat de tite
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai pus supapa ai sters erorile cu VCDS? in multe cazuri, martorul nu se stinge decat dupa stergerea erorii.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si referitor la fire care trebuie verificate ce le care intra in supapa sa fie vreun contact inperfect,ca am fost la un electrician a scos mufa sa uitat si a bagato la loc si imi da raspuns nu cred ca are nimic, poate ma poti indruma la cineva la mine in zona care sa ma ajute. ptr al bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

si mie mi s'a aprins acest martor saptamana trecuta. inca nu am facut o diagnoza.

m'am uitat la motor si am vazut ca e ceva pe acolo ce pare sa fii curs de undeva, dar nu reusesc sa'mi dau seama de unde.

post-125866-0-54189400-1397539116_thumb.

post-125866-0-15969300-1397539117_thumb.

post-125866-0-80528200-1397539117_thumb.

post-125866-0-59705100-1397539191_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!