Jump to content

Sunet ciudat la virare maximum stanga sau dreapta in mers la pas


adrian33
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Daca am gresit incepand un topic nou va rog sa ma iertati, sunt mai nou aici cu toate ca citesc de mult. Daca se decide mutare topicului in alt loc va rog sa imi ziceti unde este ca ma descurc mai greu cu forumurile. :)

Am o rugaminte, va rog cine se pricepe sa ma lamureasca ce ar putea fi pt ca sincer nu am reusit sa imi dau seama, daor banuiesc.

Atunci cand merg la pas (4-5 km/h), pe liber, la relanti deci, si virez maximum stanga sau dreapta, se aude cu geamurile inchise si deschise la fel, un zgomot de la rotile din fata, ca de cauciuc pe cauciuc, ca si cum ati freca doua baloane unul de celalalt dar mai gros si parca intermitent. Si numai la viraj maxim, pt ca daca rotesc volanul de la maxim doar cativa centimetri, nu se mai aude.

Deci ca sa ma fac inteles mai bine, nu este sunet de bucse, planetara sau orice alta bara. Eu m-am gandit ca sunt rotile din fata putin mai moi si la viraj maxim fac burta in partea de jos, cine stie. Oricum am masina de mult timp dar de abea acum am sesizat, pt ca ce motiv ai sa mergi la pas, pe liber si virez maximum stanga sau dreapta si asta pe o strada cu liniste totala ?. :P Dar chiar asa, azi am avut ocazia si mi-am dat seama. :D

Am uitat sa zic ca, cauciucurile au aproape 6 ani. O fi de la faptul ca se freaca de janta pt ca sunt vechi. ...

Multumesc anticipat.

Modificat de adrian33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa frece in carenajul interior de plastic al aripilor (protectia anti murdarie) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cauciucul de asfalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cauciucul nu atinge nimic la virare, sigur suta la suta. Am mai stat sa ma gandesc, ori dupa cum zice "vw golf 2001" mai sus, dar parca se aude putin intermitent si daca s-ar freca de asfalt sa zicem sunetul ar trebui sa fie constant, ori cauciucul nu sta bine pe janta, adica acolo unde se imbina pe buza jentii ... . Ar trebui date jos si puse iar pe janta si stiti ca la unele vulcanizari aia dau cu o chestie neagra ca un ulei/pasta/naiba s-o ia, pe cauciuc sau pe janta, unde se imbina, pe buza aia a jentii. Ma rog, la ora asta e greu sa fiu coerent. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi "problema" o am si eu. Cand ajung la maxim stanga sau undeva pe aproape, se aude zgomotul descris de Adrian chiar pot spune cu o mica trepidatie in volan, ma gadesc ca ar trebui schimbat lichidul de servo? Mi se pare totusi cam devreme din moment ce masina are doar 37000 km si 6 ani. Tin sa mentionez ca anvelopele nu au nici o legatura la fel nici jantele. Recent am schimbat si cauciucuri cu unele noi, la fel si jantele originale vw.

Modificat de marin.titus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ai incercat sa calci pedala putin mai tare ? face un zgomot bizar cand e subturata si vrei sa virezi strans ... poti incerca sa si apesi frana pana o duci pe la 900 de ture si apoi sa o lasi sa isi ia singura carburant ... probabil va face la fel

Modificat de moesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, din cate stiu eu este posibil ca zgomotul respectiv sa vina de la rulmentii cu flansa din capatul amortizoarelor fata.

Cunosc cazuri asemanatoare pentru care asta a fost explicatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, din cate stiu eu este posibil ca zgomotul respectiv sa vina de la rulmentii cu flansa din capatul amortizoarelor fata.

Cunosc cazuri asemanatoare pentru care asta a fost explicatia.

 

E ceva timp de cand nimeni nu a mai scris in topicul asta dar...daca si la mine explicatia zgomotului ciudat este tot de la rulmentul flansei amortizor, ai idee care ar fi rezolvarea? 

P.S. sunt schimbate si flansele  si rulmentii acum vreo 3000 km...deci nu cred ca au uzura prea mare ca sa faca figuri asa de repede, si nici nu sunt lucruri prea ieftine...

 

Good luck

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atunci cind virezi stinga sau dreapta,vireaza in reprize si nu lin cursa completa,ori este blocat rulmentul de sarcina ori este rupta spira de sus.Prin virare in reprize am vrut sa spun ca la o miscare uniforma de virare la volan,rotile vireaza ca si cum s-ar destinde un arc in reprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba la mine e ca rotile atunci cand virez se misca ok, dar m-am uitat la arc si in timpul virarii se misca asa in reprize... Asta nu m-ar deranja dar stiu ca nu e in regula si mai e si zgomotul... Dar totusi sunt doar 3k de km de cand am schimbat si rulmenti si flanse...arcul e ok nu e rupt... Deci Dan nu am decat sa schimb rulmentul sa inteleg?

Ms fain de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mergea unul in reprize,l-am desfacut ca are coronita aia in interior si simeringuri de etansare(la care trebuie sa fii atent cind le scoti)umplut cu vaselina,montat la loc si nu mai am probleme.Dar trebuie sa fii atent cind desfaci ansamblul de pe masina si la pozitia rulmentului in flansa,sa nu frece inelul de centrare al arcului in rulment pe cauciucul flansei.Adica savezi distanta dintre talerul de sus al arcului su flansa de cauciuc.Rulmentul nu cred sa fie gripat.Pune un rulment din alea vechi care merge bine si vezi ce se intimpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi spui tu acolo e destul de complicat pentru mine in sensul ca nu imi bag nasul sa umblu acolo chiar daca teoretic stiu despre ce e vorba. Ieri am incercat sa "indes" niste vaselina acolo si vad ca nu a mai facut dupa tentativa mea. Cu prima ocazie cand mai face ma duc la mecanic, ca eu chiar nu ma pricep la mecanica...(poate imi mai raman piese sau imi mai trebuie). Oricum ideea e ca nu cred ca e normal sa se auda asa...mai ales cu rulmenti noi...

 

Multam de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut,as avea si eu o problema si anume cand virez stanga,dreapta in treapta 1 si stanga ,dreapta in mersarier se aud batai marunte ,ca de planetara dar de intensitate mai mica.pe loc cand invart volanul nici un zgomot nu se aude....

sa fie de la caseta de directie?ca daca ar fi de la vreo planetara s ar fi auzit pe o singura parte...plus de asta am schimbat chiar astazi capul de planetara pe stanga si bataile persista....ce alte variante mai am?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca e vorba de masina din profilul tau, in procent de 90 % eu as miza pe fulia de la alternator. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunetul vine din partea de mijloc,e de luat in considerare ce imi zici tu,eu nu m as fi gandit la fulia de la alternator...plus ca face numai cand e in viteza in treapta 1,.,pe liber nu aud pocnituri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si doar la maxim stanga/dreapta, nu?

Fulia e. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca ar fi fulia de ce nu aud pocnituri in linie dreapta?

 

da la maxim stanga ,dreapta....inainte si inapoi...cu volanul bracat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problema rezolvata ,era inceput de cap de planetara pe dreapta la roata...se auzea in ambele parti pocnituri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, 

Eu am un zgomot la viraj ușor la peste 70 km/h cu o mica vibrație. Cei de la Brady au recomandat schimbarea uleiului din cutie. Masina are 190k și nu a fost schimbat. 

de asemenea la viraj strâns la 5 km/h  se aude un sunet finuț metalic. Joi ma duc sa ii schimb uleiul si revin cu păreri:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!