Jump to content

frigiderul de (auto)rulota


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

--nu am gasit topic similar, asa ca..., :icon_cheesygrin:

..pentru auto/rulote sunt folosite frigiderele cu amoniac si cu incalzire a circuitului prin rezistente electrice -12 sau 220v- si/sau gaz GPL. (adica unele NU au gpl..)

-eu am modelul din poza. :king: --electrolux.

.ce am observat- la folosirea pe rezistente instalatia se incalzeste ,,relativ'' repede, cam in vreo trei ore... pe 220 v chestia e cu termo-reglaj... la 12v nu. Sunt butoane de selectat tensiunea - ori-ori..

Apoi, la gpl...hmmmm... am desfacut toata chestia, jos.

Arzatorul cred ca are ceva lipsa... nu am gasit nici o duza.. gazul vine prin teava intr-un dop cu o gaura mica-mica, de 0,2 mm...cat firul de par!! si care nu elibera suficient gaz ca macar sa tina flacara aprinsa... --la faza asta o sa cer ajutorul, cui stie.. sa puna poze/ linc, detalii-info. :icon_thumleft:

-la gpl am observat asta: ca sa ramana flacara, trebuie tinut apasat butonul de gaz in timp ce se apasa pe cel de dat foc- cu cuartz.. cand a luat foc, acolo jos e un fir/cablu, ceva, care actioneaza asupra butonului de gaz, de sus si nu mai e nevoie sa-l tii apasat..asta e bine, ca daca dispare flacara, se opreste imediat eliminarea de gaz in instalatie...

--ce nu ma pricep eu: cat timp trebuie sa dau la buton ca sa ia foc?? adica, de unde stiu ca a luat foc jos??? ca n'are nici un indicator... :sly:

..mai stiu o chestie: la astea cu amoniac, daca nu le folosesti o vreme, se depune pe interior, in tevi, ,,ceva'', care impiedica apoi circulatia lichidului..si deci, trebuie rasturnat de cateva ori... :dry:

astept mai multe informatii, sa folosim mai multi .

post-1207-0-73010300-1334768563_thumb.jp

post-1207-0-47977900-1334768612_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai gasit, acum, ASTA.

http://www.lesamisde...lux_RM200_B.pdf

si asta..

http://www.gasrefrigeration.net/dom_techdata/AES_SM.PDF

tot nu sunt lamurit cum arata arzatorul ei, intreg si pe piese.

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...am perseverat in problema.. si i-am dat in cap... aaa.. de cap. :icon_cheesygrin:

.. bagam gaz si flacara nu era cat trebuie, era ,,bleagaaa'' rau... am tot schimbat duze, am tot incercat.. nimic! pana la urma zic: ia sa verific eu conducta de aluminiu... am suflat cu gura in ea si..nimic!! daca s'a infundat, desi putin credibil, gogeamitea conducta?? am bagat o sarma de cablu de frana de bicla si.. surpriza! a iesit ceva mizerie... am montat furtunu' de gaz, am dat flacara..

-se aprinde si functioneaza ok! dupa vreo doo ore, se incinsese p'afara si se racise in interior... o singura problema: gazu' ars pute nasol... sau o fi din cauza ca duza de gaz e de 1 mm???-adica prea mare??? :dry:

imi trebuie capacul ala de afara, care astupa gaura... de evacuare..

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am mai facut cate ceva la frigiderul de Auto-Rulota...

 

Am gasit aruncate, in camping, la mare, tuburile ALEA.. Clar, omu' NU vroia GPL pe frigider..

Am colectat piesa.. si cum acasa aveam un Bec Bunsen... mi-a venit o idee: -avand un frigider  ,,gen'' ala de rulota, dar Fram, din ala micu, doar pe 220.. am zis sa-l modernizez si cu GPL.

 

Utilaju' ar fi gata de testare...

 

 

3b5644274582486.jpg 861651274582491.jpg 7019f9274582495.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!