Jump to content

Probleme centura siguranta


ertypolys
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Am o problema cu becul pentru centura, in sensul ca acesta sta aprins si dupa ce nu mai stau pe scaunul soferului. Cind centura e pusa nu e nici o problema. Presupun ca e o problema din scaun. Are cineva idee cum pot rezolva situatia?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand nu stai in scaun la sofer dar ai contactul pus, e normal sa stea martorul aprins in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Am o problema cu becul pentru centura, in sensul ca acesta sta aprins si dupa ce nu mai stau pe scaunul soferului. Cind centura e pusa nu e nici o problema. Presupun ca e o problema din scaun. Are cineva idee cum pot rezolva situatia?

Multumesc.

NU e nici-o problema, asa si trebuie sa functioneze. Nu este conditionat de scaun, doar de faptul ca ai sau nu centura pusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

 

De cateva zile a inceput sa imi faca si mie figuri senzorul de la centura de siguranta a pasagerului, dar daca slabesc centura si o imping mai tare martorul dispare din bord.

As putea sa scot mufa neagra de sub scaun fara sa fiu nevoit sa dau scaunul afara ?

 

Multumesc mult ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge... da scaunul in spate, eventual daca nu-ti incape mana.... ridica-l un pic pe inaltime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

De cateva zile a inceput sa imi faca si mie figuri senzorul de la centura de siguranta a pasagerului, dar daca slabesc centura si o imping mai tare martorul dispare din bord.

As putea sa scot mufa neagra de sub scaun fara sa fiu nevoit sa dau scaunul afara ?

 

Multumesc mult ;)

Vezi ca e o mufa neagra mica, cu 2 pini. Nu ai treaba cu cea mare cu 10 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut.

 

De cateva zile a inceput sa imi faca si mie figuri senzorul de la centura de siguranta a pasagerului, dar daca slabesc centura si o imping mai tare martorul dispare din bord.

As putea sa scot mufa neagra de sub scaun fara sa fiu nevoit sa dau scaunul afara ?

 

Multumesc mult ;)

Vezi ca e o mufa neagra mica, cu 2 pini. Nu ai treaba cu cea mare cu 10 pini.

 

Din pacate doar pe aia mare cu 10 pini o vad, si inca una mai mica galbena daca nu ma insel. Am scos-o pe cea mare neagra, dar nu mai pot sa dau scaunul pe pozitia normala .. fiind actionat electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut fratilor,

Am si eu o intrebare, daca scot mufa neagra de la centura nu afecteaza nici o alta functie a masinii(airbag, alti senzori, etc)?

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. 

 

Pentru dezactivarea martorului si sunetului de centura am  vazut procedura dar pentru activare cum se face ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 12/11/2015 at 2:22 PM, F l o r i n said:

nu, nu afecteaza

salut, am scos si eu mufa avind aceeasi problema cu centura, dar dupa ce am scos mufa s-a aprins pe bord un indicator de "airbag fault" ceea ce ma face sa cred ca se dezactiveaza airbagul.....asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scos alta mufa-cea galbena de la airbag, sau ai atins-o si s-a miscat - de acolo eroarea cu airbag fault. O poti sterge acum doar din vcds.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, iuliuscalin said:

salut, am scos si eu mufa avind aceeasi problema cu centura, dar dupa ce am scos mufa s-a aprins pe bord un indicator de "airbag fault" ceea ce ma face sa cred ca se dezactiveaza airbagul.....asa e?

 

17 hours ago, pronet said:

Ai scos alta mufa-cea galbena de la airbag, sau ai atins-o si s-a miscat - de acolo eroarea cu airbag fault. O poti sterge acum doar din vcds.

din pacate, asa este.... trebuia scoasa mufa mica - neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

    Acum cam un an de zile, centura de siguranta de la sofer a inceput sa se destrame cam pe la nivelul pieptului( din vina mea ce-i drept deoarece am purtat o geaca a carui fermoar a cam julit o laterala a centurii in zona respectiva). Am avut o revizie de facut la Passat si la reprezentanta VW, mi s-a atras atentia ca centura se destrama si nu voi mai trece urmatoarea inspectie tehnica anuala daca nu schimb centura de siguranta de la sofer (locuiesc in Austria masina fiind inmatriculata aici).

      Am cumparat o centura de siguranta cu acelasi cod de piesa( masina de pe care a fost demontata fiind acelasi an de fabricatie 2006). Deoarece daca merg la VW ora de lucru este intre 90-120€ fara TVA, vreau sa o schimb eu, insa nu stiu la ce cuplu de strangere Nm este valoarea pentru surubul de jos al centurii pe stalpul B si ce cuplu de strangere are capatul care se monteaza sus pe stalp. Nu stiu daca se gaseste in ELSA (nu am programul) dar poate ma puteti ajuta careva dintre voi cu valorile "daca" exista in acest program. Pe internet am cautat dar nu am gasit( poate nu am stiut eu sa caut suficient de bine)

      Daca ma puteti ajuta va multumesc anticipat.

Modificat de Adi 36
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca daca le strangi la mana, cu simt de raspundere, are ceva? Crezi la la reprezentanta strang toate suruburile cu dinamometrica ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Multumesc de raspuns Cristi !

       Dar nu stiu ce sa zic... sunt convins ca se poate si astfel, insa probabil ca sunt eu mai fixist asa, imi place sa fac lucrurile corect sau cat mai corect in limita posibilitatilor, iar pentru ceea ce nu pot face singur, apelez la cei in masura.

       Pana in Octombrie anul trecut am lucrat pe linia de asamblare la Mercedes G-Klasse si montam chiar centurile de siguranta (din Octombrie insa m-au trimis la o calificare pentru un an si jumatate). Acolo strangeam suruburile, cu o cheie electronica legata si controlata de computer, la valoarea de 35Nm (sau tradus 3,5kg). Posibil si din aceasta cauza pentru linistea mea ma intereseaza aceste valori?

       Legat de reprezentanta, din 2011 de cand merg la ei, pot spune ca sunt chiar seriosi in ceea ce fac si nu am avut niciodata ce sa le reprosez(doar pretul...). Si din ce am vazut prin geamul care da in service, sau cand am fost chiar eu inauntru, la lucrarile ce tin de siguranta pasagerilor, sau motor, cutie de viteze, tren de rulare, foloseau la final cheia dinamometrica si nu doar la masina mea. Probabil ca la un surub de la scrumiera sau fata de usa, etc. nu folosesc nici ei cheia dinamometrica dar asta e altceva.

       Am sa incerc sa mai sap:study: si eu in cautarea unui raspuns poate rezolv cumva.

           O seara buna.:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teaca se poate crapa/demonta pt a "aranja" tablita exact acolo unde e sau trebuie demontata cumva sa ramai cu ea in mana..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN ELSA , este data pentru ambele suruburi, o valoare de 40Nm. Succes.

 

Cu specificatia: The bolt is microencapsulated and must be renewed each time it is loosened

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 17 September 2014 at 11:59 AM, D@ny said:

La tine se intampla asta pentru ca desi aveai centura pusa, calculatorul franei de mana nu o vedea si implicit nu elibera fraana de mana automat! Daca scoti mufa de sub scaun, asa cum a spus si Florin, este ca si cand ai avea centura mereu pusa!

Tu cand iti pui centura deschizi acel circuit ==> centura on, cand scoti centura circuitul se inchide ==> centura off. Scotand mufa de sub scaun vei deschide permanent circuitul ==>centura on, deblocare frana de mana automat!

Singurul inconvenient este ca nu iti mai bincane in bord insa sunt multi care oricum au dezactivat avetizarea, din ceasuri ...

 

Decat sa mergi cu o teaca defecta si sa zapacesti astfel calculaatorul franei de mana, mai bine scoti mufa, pana cand se repara/schimba teaca sau se poate lasa asa permanent, singurul minus real este acela ca nu se va mai trage frana de mana in momentul in care stationezi si scoti centura, decat in momentul in care deschizi usa insa de deblocat automat se va debloca normal!

Salutare!

Chiar ai incercat treaba cu mufa si merge autohold-ul/decuplare automata frana de mana? Sau asa ar trebui sa functioneze in teorie? Intreb pentru ca am incercat ieri cu mufa si nu voia sa se activeze autohold-ul. Dar acum ca ma gandesc realizez ca aveam usa de la sofer deschisa in timp ce am incercat si s-ar putea ca de asta sa nu fi mers..

Eu am aceeasi problema si as prefera sa scot mufa decat sa schimb acum teaca, dar vreau neaparat sa imi mearga autohold-ul in continuare.

Multumesc!

Modificat de 7Andrei7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, ai dreptate. Am scos mufa si acum merge corect. In situatia de fata ma intreb care ar putea fi motivul pentru care sa inlocuiesc teaca de la centura. 

Exista vreun dezavantaj la situatia de fata, cu mufa scoasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna dimineata,

Recent,am fost lovit in spate si mi s-au blocat ambele centuri pe fata( nu a iesit niciun airbag).Problema e ca nu gasesc pe culoarea bej centuri pentru volan stanga si am gasit doar de uk.

Cele de pe fata daca le iau de pe un passat de anglia difera de cele normale sau sunt perfect compatibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!