Jump to content

POLO 6R - GTI LOOK


FRE

Postare recomandată

Baieti,va dati seama ca faceam geometria oricum,vroiam sa pun in evidenta nepasarea celor de acolo,daca nu scrie in program," nu cred ca se face ".Acum astept sa primeasca colegul - The_Ego arcurile,sa le monteze,si sa vad si eu ce hotarare o sa iau,mai mult ca sigur voi opta pentru Eibach Pro Kit -30mm si bineinteles apoi geometrie, fara discutie.

@victorbm - multumesc mult.

Link către comentariu
  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FRE

    182

  • Dun

    39

  • qwk

    35

  • Circoloco

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu astept sa vina arcurile. :icon_bounce:

Mi se pare destul de scumpa manopera la PoRo (450ron in total) sau poate nu stiu preturile :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu e manopwrade Polo aia, e manopera de Porsche Romania :)))

Sent from the past to be read in the future.

Link către comentariu

Nu este vorba de 450 ron sau cat o fi,insa chiar nu stiu daca merita sau nu,avand numai masini noi,nu am ajuns sa schimb inca piese pe ele,doar revizii si eventuale lucrari pe garantie.

Link către comentariu

Te intrebi daca merita niste arcuri? Tu stii, insa daca ai luat-o pe panta modificarilor eu zic ca vor da foarte bine cu noile roti.

La fel si eu sunt incepator in ale tuningului efectiv, vise au fost multe :)). Daca le schimbi la ei se pastreaza garantia sau ceva?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Atat costa o schimbare de arcuri, eu le-am schimbat la Porsche Aviatiei si a costat 470 ron, treaba redusa de la 600 ron, la Polo sunt mai mici preturile per ora de manopera.

Link către comentariu

@The_Ego - Ma intrebam daca merita manopera,nu arcurile ! Arcurile le voi pune nu pentru performanta ci pentru look,masina este foarte ridicata si chiar nu arata ok,stii si tu despre ce vorbesc.Cat despre garantie " 0 " a se citi " zero" - masina are garantie pe partile " sensibile " ale suspensiei 6 luni sau 10.000 km.Cand am auzit si asta mi-am zis " la naiba,decat sa dau 1100 ron pe arcurile lor OEM care de fapt cred ca tot Eibach sunt,mai bine dau cu aproximativ 400 ron mai putin iar manopera o sa o fac unde consider eu de cuviinta".Daca se pun arcuri sport,mai joase se pierde garantia la amortizoare !

Link către comentariu

Am inteles, marea lor garantie de 4ani este doar pe anumite parti.

Nu merita sa faci la ei, dar nici la un service de cartier.

Link către comentariu

Bineinteles ! Vreau doar sa platesc un pret corect pentru un serviciu corect,atata tot si cred ca asa gandesc multi dintre noi,intrebarea este unde gasim asa ceva ? Vizavi de arcurile Eibach am extras de pe site-ul lor urmatoarele :

Mounting - we recommend to have our spring system installed by a qualified workshop only, that has skilled personnel and the required special tools available.

 Mounting position - you can "read" the mounting position of the springs from the imprint - have them installed just the way you read the imprint.

 Wheel adjustment - after completion of the spring installation, checking the wheel adjustment is required.

 Shock absorbers - if the standard shock absorbers are not fully operative anymore and their efficiency has worn off considerably, we strongly recommend to replace those by new standard shock absorbers or by sports shock absorbers.

Modificat de B 06 FRE
Link către comentariu

Deci nu este nevoie neaparat de telescoape sport :) Sper si eu sa ma hotarasc la un tip de jante (pe 16) si apoi sa vad cum fac cu arcurile..

Link către comentariu

qwk - Am cautat si postat sa ne fie clar si sa fim siguri ca nu facem vreo greseala punand arcuri cu drop maxim de -30 mm,pe suspensie stock.Faza cu jantele este discutabila si depinde de gustul fiecaruia,eu am ales modelul GTi fiindca imi place foarte mult,chiar daca este clasic si invechit.Alegerea jantelor e mult mai dificila decat a arcurilor !

Link către comentariu

Cu arcuri o sa fie :icon_thumleft:

Am avut doar arcuri sport -35mm pe Polo pe amortizoare stock si nici cea mai mica problema. La fel si la Cupra, am de peste 60.000 km arcurile si telescoapele nu au patit nimic. :)

Link către comentariu

Chiar e grea alegerea jantelor..mai ales ca eu vreau pe 16 si imi e frica ca OZ Superturismo nu o sa arate asa bine, fiind doar de 16..chit ca cauciucul o sa fie de 215/45..Acuma ramane de vazut, dar cu suspensia m-am hotarat la -5.5 spate si -2 sau -3 fata..+ telescoape stock intarite

Link către comentariu

qwk-Nu stiu tu ce numesti amortizoare intarite,daca te referi ca le duci la un atelier si ti le modifica acolo,sincer mai bine las-o sau fa un efort financiar si ia-ti suspensie reglabila daca vrei sa o lasi mai mult de -30 mm.Experientele astea le-am facut in "tinerete" cand eram fan BMW E36,neavand bani de o suspensie reglabila asa cum imi doream,incercam sa las pe asfalt masina prin tot felul de mijloace inclusiv umblat la amortizoare,taiat arcuri,etc - nu are rost,nu sunt de durata si nici multumire nu iti vor aduce.Cat despre Superturismo am vazut pe diverse Polo pe forumuri din Germania,nu stiu ce sa zic,nu impresioneaza.....mai ales pe 16"

Link către comentariu

Sunt hotarat,voi alege arcuri Eibach Pro Kit,cu drop -30 mm fata, - 30 mm spate.Pretul se pare ca este in jur de 680 ron,mai ramane sa ma hotarasc unde sa le montez.

Link către comentariu

Poate intereseaza pe cineva anvelopele mele de vara,cele cu care a fost echipata masina la achizitionare,au un rulaj de 4 km ( doar 4 km - atat avea masina cand am ridicat-o de la dealer ) si au fost schimbate cu cele de iarna,inainte de a circula cu ele.Sunt Hankook Optimo 185/60 R 15.

Link către comentariu

Azi mi-au sosit arcurile si sunt nerabdator sa le montez,sper sa fiu multumit de Eibach Pro Kit -30 mm,sa nu regret ca nu am luat KW,care erau apropiate ca pret !

Link către comentariu

O sa masor si inainte si dupa,fac poza si postez,cu toate ca se spune ca dupa cateva zile suspensia se aseaza asa cum trebuie.Sorin,sper luni sa o montez,sunt foarte prins zilele astea,dar daca nu reusesc eu, merge prietena mea,am deja programare,pana una alta am facut poze la arcuri,asa la " rece ".

post-99600-0-93665000-1333828013_thumb.j

post-99600-0-09592700-1333828021_thumb.j

post-99600-0-35717900-1333828038_thumb.j

Link către comentariu

Dimineata la prima ora micul Polo a mers la service pentru " marea schimbare " , de fapt nu e mare,doar -30 mm !!!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!