Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Cristi o are pe-a lui cu jantele :))

Intr-adevar, like-ul meu tot spre Maur a mers :D Masina e speciala, frumoasa si poate chiar unica in Ro. Bafta in continuare cu modificarile!

Link către comentariu

Nu este deloc speciala (adica ... ma rog, pentru mine este "foarte" speciala, dar clar nu este unica). Nu cred nici macar ca sunt singurul care a luat-o de noua cu Alcantara si RCD510.

 

Va fi unica daca voi face ce am de gand sa fac: Maurul + 1.8 TSI EA888. Dar asta peste ceva ani. Pana atunci ... frane si soft in toamna.


post-4613-1433095767395_thumb.jpgpost-4613-14330957954171_thumb.jpg
Link către comentariu

Daca ai ganduri serioase cu 1.8-ul ala, nu te opri la franel de GTI. Cauta Brembo-uri de Boxster, le iei ieftin, le reconditionezi si in final ajungi la ceva mai usor decat cele de GTI, mai bun decat cele de GTI, mai frumos decat cele de GTI si nu foarte departe de pretul celor de GTI.

Vb cu Fusco ca el stie mult mai bine.

Link către comentariu

Planul meu este sa fac asta peste vreo doi sau trei ani.

Dar ... mai usor? Asta imi place cum suna. Am sa vorbesc cu Fusco.

 

Multam fain

Link către comentariu

George, ai fi uimit de puterea micutului bidon de suc :p.

@tdr: pe polo gti fl e 1.8 daca nu ma insel asa ca...incape-ish.

Link către comentariu

Incape, dar sunt de schimbat foarte multe.  Avantajul ar fi ca 1.8TSI EA888 se gaseste din multe surse.

Totusi soft de la br-p si poate reconsideri motorul. In definitiv fun is not in a straight line.

 

Stiu cum trage, are acelasi raport cp/kg ca 1.4 122 pe Golf. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Si 2.0 TFSI s-a pus pe Polo :) si probabil intra si 3.2 :D

Link către comentariu

Asa cum am spus, atunci cand va veni momentul voi cauta un Polo GTI trosnit in spate, sau rasturnat putin ( :D ) urmand sa preiau totul de pe el. Daca va pica chiar si un Polo R WRC nu am sa ma dau in laturi.

Dar pana acolo mai este mult.

Link către comentariu

Mai e mult pana departe! :)) Poti sa te uiti si la alte masini, nu doar Polo GTI. Poti sa iei G5 / G6 / Leon / O2 / A4 etc.

Link către comentariu

Vreau sa iau totul de pe respectiva masina: motorul, instalatia electrica, cutia, trenul de rulare din fata, sistemul de racire, cel de evacuare ... Vreau sa lucrurile sa fie cat mai usoare...

 

Revenind in prezent ... foarte misto poza pe care mi-a facut-o Cristi in oglinda retrovizoare. Foarte, foarte misto !!!

Si Ego are dreptate: mai vorbim dupa soft. Sunt convins ca voi avea un mare ranjet pe fata.

 

Pana atunci: franele.

Link către comentariu

Ia uite ce am mai gasit prin telefon:post-47000-0-45138000-1433109001_thumb.j

Link către comentariu

Daca nu eram in delegatie, Maurul era unul din motive sa ajung la intalnire.

 

Cat despre planurile de motorizare, asteptam primele zambete dupa soft ^^

 

Insa .... Faruri...Jante? :))

Link către comentariu

Cristi, este superba poza aia. O postasem si eu ceva mai devreme ca mi-ai dat-o chiar ieri. Dupa ce am primit-o mi-am dat seama de ce i-ai dat tu talpa fumeganda: te speriasei de mine :)

 

George ai dreptate: cand am mers la intalnire nu aveam emblema in bot. Am dat comanda de una neagra de la chinezi. Inca nu sunt convins ca imi va placea cum vine, dar vedem. Mai am un plan legat de emblema care presupune si ceva bricolaj. Chestia aia clar va fi in premiera mondiala. Sunt sanse mari, insa, sa fie de prost gust rezultatul, dar va fi interesant ca exercitiu.

 

Muale, doza aia de Cola eu am pus-o si cineva caruia i s-a facut mila de singuratatea ei a insotit-o cu sticla aia de plastic. Dar nu e bai avand in vedere ca nu era nici un cos de gunoi pe acolo.

 

Toni ... poate vom reusi sa ne vedem vreodata. Planurile de viitor sunt axate pe frane. As vrea tare mult sa o rezolv pana in toamna ca sa pot face linistit upgrade-ul de putere. Cu torile insa e cam la gata. Eu consider ca am pus pe masina jantele care i se potrivesc si nu mai caut altceva. Vedem dupa soft daca voi gasi niste Ultraleggera-uri care sunt cu vreo 4 kg mai usoare decat astea. Dar chestia asta nu este o prioritate.

Farurile ... da ... le-as vrea, dar inca nu am gasit. Si ar mai fi o treaba daca ar pica un cluster de Blue GT sau unul de GTI.

 

Sorin abia astept sa ne vedem. Am sa te las sa o admiri in voie ca stiu ca-ti place.

Link către comentariu

Negru complet nu,nu este premiera.

Premiera este cum vreau eu sa o fac ;-)

Link către comentariu

In nuanta masinii?

Sah?

Modificat de TDR
Link către comentariu

M-am gândit și la asta, :-D, dar altceva vreau eu sa încerc. Aveți și voi putina răbdare ca săptămâna viitoare sper sa o execut.

Link către comentariu

Bogdane..sa nu te superi pe mine daca te trimit inapoi cu un Polo hot orange :))

 

Cat despre frane, nu te grabi. Softul nu este atat de "wow" incat sa nu se descurce si franele astea :D Crede-ma..am putere dubla cu tambure pe spate si sunt ok. Le-am ovalizat si rectificat de nenumarate ori (o data la strung si apoi in mers) si prind foarte bine. Am deja aproape 80 000 km cu discurile si placutele (deh..TRW, duritate maxima la placute). Am tot studiat problema discurilor pe spate, dar inafara de aspect..nu ajuta la nimic. Asa ca eu am renuntat la idee pentru ca este usor complicata, din punctul meu de vedere.

 

Eu din 12-13 iunie o sa plec si ma intorc in 21-22 cel tarziu, dar ne mai auzim la telefon si poate ne intalnim prin strainatatea ca intoarcerea tot pe DE/AT/HU o sa o fac.

Link către comentariu

Ajuta sa nu ai atenuare la franari repetate dar ca forta initala de franare sunt foarte ok.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!