Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Teoretic, pentru ca tot talon 40% din 225 ramane, avand roata aceeasi circumferinta. Desi e posibil sa fie ceva adevar, pt ca am remarcat ca mi-am nenorocit jantele si flansele repede cu 225/40 pe 8.

Plus ca Maurul e deja cu 215/40 si mai are si bilstein. Diferenta de talon ar fi de 0,38cm, iar cu 215/35 ar ajunge pe la 1,47cm fata de 225/40.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@Bogdan: Merg cu 225/35 pe 8.5J si cu B14 de cca 20k km. E inconfortabil? Da. Mi-a nenorocit flansele? Da. Am greierasi in masina mai multi ca inainte? Da. (de fapt, se torsioneaza caroseria mai mult). Merita? DA. Dpmdv, pentru mine, in perioada asta, e ok. Era sa-mi rup picioarele plecand din parcare, de la masina, pentru ca ma uitam la cum sta. 

 

Fa-ti calculele bine (nu doar financiar) si, daca te hotarasti pentru o configuratie full banana (jantele din link-ul dat de @cristi), pregateste-ti o serie de explicatii/scuze pentru fiecare nou pasager; si exerseaza in fata oglinzii ascunderea zambetului tamp ce nu-l vei putea stapani cand o admiri. In parcare. In ferestrele cladirilor. In poze. 

 

Multa bafta in continuare cu micile detalii care-ti stau in calea implinirii viziunii. :)

Modificat de mike.
Link către comentariu

Si eu era sa imi rup picioarele uitandu-ma la masina lui mike :))

On: a zis foarte bine mike. gandeste-te bine ce vrei. daca vrei sa fie frumoasa si driveable sau daca vrei sa fie frumoasa all the way. Eu unul mereu o sa fiu pentru look, dar na, nu o conduc eu :d

Link către comentariu

O sa te coiesti ba ca vrei ba ca nu vrei rotile si o sa ramai cu buza umflata. Sa vezi apoi drama si regret...ca doar nu apar in fiecare zi jante de polo wrc impecabile la vanzare.

Tine minte...mai bine regreti ceva ce ai facut decat sa regreti ca n ai facut-o.

Daca tot ai inceput sa mergi pe un drum...go full banana!

Link către comentariu

Jantele se numesc Cagliari. 8mm mai in interior decat acum nu vor mai freca.

E interesant ca zici ca nu te intereseaza de show/stance, dar vrei sa fie cat mai la aripa :D. Acum am citit si eu cu atentie anuntul.

 

Eu tot zic ca mai bine investesti in soft motor, frane, eventual ARB-uri si vei zambi mai mult cand esti la volan. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

O sa faci ce ai facut tu pana acum pe o singura masina. Nicio alta masina nu o sa mai "sufere" atatea modificari, asa ca daca tot o faci... fa tot ce ti-ai dorit vreodata. Si sa vezi cum e cu jante "nessimtit" de mari intra in categoria asta.

Am stat si eu o vara pe 19" cu talon de 35. A fost greu, da. Am renuntat la ele dupa un sezon, da. Dar daca as da timpul inapoi as face acelasi lucru... :D

 

Fu*k it! 

Link către comentariu

M-am simtit foarte bine citind ce mi-ati scris. Si m-a prins si pe mine pasiunea voastra. Doar ca eu sunt un tip incapatanat. Foarte incapatanat. Si va spun sincer ca nu imi doresc jantele alea. Si nici altele mai mari. Asa cum este acum mi se pare ca e perfecta masina. Nici macar nu mi-o doresc mai joasa. Imi doresc suspensie independenta pe spate, niste cauciucuri si mai bune (aderente), mai multa putere (2xx de bidivii), mai multa franare ... mai multi kilometrii.

 

Exterior, masinii asteia, dupa ce voi pune si pragurile si evacuarea, nu ii vor mai lipsi decat farurile (si niste stopuri negre). Sper sa nu dezamagesc pe nimeni cu declaratia asta :).

In plus ... am depasit de mult bugetul pe anul asta. Si v-am spus: mai am de schimbat discuri, placute, furtune si lichid de  frana in toamna. Plus soft-ul.

 

Plus ca vreau sa pot merge cu ea. Iar noi nu avem drumuri pentru rotile alea. E destul de riscant si cu astea de 17 (e suficienta o clipa de neatentie si pot sparge o janta. Dupa care de unde dracu mai i-au alta?!) daramite cu unele de 18? Si apoi ganditi-va: e vorba de vreo 900 E. Daca as fi dispus sa cheltui banii astia, nu mai bine as lua o pereche de faruri noi ?

 

Dar m-am simtit foarte bine citind ce mi-ati scris. Asa ca va multumesc   :cheers:

 

@Mike - cand plec de la munca ies de pe Matei Milo in Calea Victoriei spre Elisabeta si cand trec prin dreptul geamurilor hotelului Capitol este o placere (inconstienta si riscanta) incredibila sa il admir pe Maur in geamurile alea. Nu conteaza claxoanele si halcile de carne pe care mi le iau. Conteaza sa il vad pe asta cum se prelinge tantos de-a lungul acelor geamuri negre. Vorba reclamei: nepretuit momentul.

Link către comentariu

Cand o fi sa pui soft....asteapta BlackFriday, iesi ceva mai ieftin. Voinea nu ne-a dezamagit in nici un an cu ofertele :D

Singura problema...trece vara fara soft, pana in Noiembrie mai e o paine de mancat. :))

 

PS: daca ai 900E  .... f**k the rims man!

Baga un retrofit xenon oem si cred ca o sa te transformi in Batman! Dormi ziua si conduci noaptea!

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Si mie mi se pare ca xenonul primeaza ca urmator pas, iti aduce si utilitate si look.

Link către comentariu

Cred ca ar trebui sa iti puna o camera live feed sa poti sa o vezi de oriunde ai net daca nu ti-o dau nici sapt asta.

Link către comentariu

Sâmbătă se face o luna de când a început aventura asta.Ce-i drept ca în perioada asta a stat la mine peste un weekend, intre care 17 și 20.

Link către comentariu

Cred ca ar trebui sa iti puna o camera live feed sa poti sa o vezi.....

 

 

Hahaha...cel mai bun comentariu de pana acum. :))

 

Ps: vorba aia: Nu-i panica man!

Link către comentariu

Nu-i panica. Pentru stat in service, exista VW. Pentru deplasat exista Dacia :)).

Ma gandeam serios la o masina argintie, acum not anymore.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

In curând voi începe sa caut o înlocuitoare pentru Dacie.

Ma interesează servo, ac, scaune și oglinzi încălzite și fiabilitate de tanc sovietic.

Link către comentariu

Passat b5 sau b5.5. Intretinut bine este tanc si trage. Gasesti 4motion atunci n-ai nicio treaba iarna. Fiind si torsen, nu haldex ca la cele mai noi poate sa consume mai mult, dar dupa parerea mea fiind realmente awd permanent se simte.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Superba mașina, dar mai am o constrângere: o sa o conducă prietena-mea, asa ca dimensiunea maxima trebuie sa fie la nivelul unui Golf IV.Săptămâna trecuta am văzut un Leon FR 2.0 TSI din 2002 care a dat-o pe spate dar vânzătorul s-a comportat samsareste și am preferat sa nu ma leg la cap aiurea.

Link către comentariu

Golf 4, 1.9, ALH

Sau o Volga ruseasca :))

Link către comentariu

O lasai sa conduca 2.0TFSI? Mai bine o luai ca masina donoare :D.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Cu gandul la cai verzi pe pereti am scos pe degete o enormitate: Leon FR 1P cu motorizare 2.0 TSI nu exista. Imi cer scuze pentru prostia pe care am postat-o aici. FR-ul ala a avut 1.8 T.

 

@Ego - atunci cand va fi cazul, mi-ar ca donatorul pentru Maur va fi un S1 :D.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Hai ca am umplut-o de sange: eu vorbesc de Leon 1M.

Link către comentariu

Leon 1m avea "FR"? era "Top sport" parca pe vremea aia :P ulterior rebranduit

Link către comentariu

Leon 1M avea tot sigla FR, doar ca avea mmotor 1,8T 180cp, nu 2.0 Tfsi.

Link către comentariu

La Leon 1M denumirea initiala a fost Top Sport (2002) (la primele modele sport, atat diesel cat si benzina) dupa care (2004) au redenumit FR, dar este acelasi lucru, aceleasi dotari, aceleasi motoare.

Modificat de mihaita27
Link către comentariu

Nu-i panica. Pentru stat in service, exista VW. Pentru deplasat exista Dacia :)).

 

:)) corect.

VW prezentat pe torpic, spalat, upgradat,vopsit si Dacia condusa.

Link către comentariu

Vopsit 2 repere la reprezentanta =  o luna :D.

Sau ai luat-o azi acasa?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!